Бокс - спорт во кој многу Роми имаат освоено најпрестижни титули

Иако е напишано доста за боксерите, припадниците на ромската заедница, бројот на оние кои се бореа во рингот воопшто не е мал. Многумина од нив се уште се активни во рингот, некои се откажаа од спортови што нанесуваат рани и лузни, а на некои им е одбиена кариерата од ужасите на војната.
Најпознати ромски боксери
Јохан Вилхелм Тролман
Пред осум децении Јохан Вилхелм Тролман доминираше на рингот во Германија. Вештината за борба во рингот му ветуваше кариера, но нацистите не дозволија ниту еден Ром со потекло од Синти да победи подолу, во никој случај, дури и под германското знаме.
Тајсон Фјури
Скоро и да нема престижна европска и светска боксерска награда што Тајсон Фјури не ја има освоено. Повеќепати има освоено титули на ВБА, ИБО, ВБО и ИБФ и се позиционирал како шампион на многу ирски, британски, европски, комонвелт и светски натпреварувања. Боксерот рече дека ќе се пресели во САД, поради неподносливата дискриминација што ја доживува во Велика Британија. Потоа изјави: „Јас сум Ром и тоа е тоа. Јас секогаш ќе бидам Ром, никогаш нема да се сменам.
Јакоб Бамбергер
Тој беше трговец со коњи и диригент, но и одличен боксер. Како и многу други успешни Синти во Германија, периодот на Втората светска војна остави суров белег во неговиот живот. Преживеан од холокаустот, по крајот на војната, тој стана истакнат активист за човекови права Роми и Синти.
Особено боксерската кариера на Бамбергер бележи подем од 1933 година, но не траеше долго. На 23-годишна возраст, тој стана член на олимпискиот боксерски тим на Германија, но наскоро беше исклучен, бидејќи, како и многумина, беше прогласен за „не-ариевска трка“
Били Џо Саундерс
Професионалниот британски боксер, Били Џо Саундерс, е носител на титулата на Светската боксерска организација од 2015 до 2018 година. Во периодот од 2012 до 2015 година, Саундерс беше шампион на Европа, Велика Британија и Комонвелтот во средна категорија. Тој учествуваше и на Олимписките игри во Пекинг 2008 година, но не постигна значителен успех.
Доменико Спада е професионален италијански боксер со ромско потекло, кој се бори во средна категорија. Со бокс започна на 13 години, а на 22 години ја започна својата професионална кариера.
Доменико Спада беше шампион на Италија во јуниорска и сениорска класа. Тој се бореше на 45 натпревари, од кои победи на 34. Неколку пати се бореше за најголемата боксерска награда на ВБЦ (Светски боксерски совет), но освои сребро. Во 2005 година, тој ја освои престижната награда за бокс ИБФ (Меѓународна боксерска федерација).

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 579 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот