Холандските фудбалски навивачи им рекоа да платат 1.500 евра на Ромките што ги понижуваа во Мадрид

Обвинетиот се извини преку видео врска за фрлање пари кон питачи на плоштадот во Плаза во Мадрид за време на натпревар од рамиките на Лигата на шампионите во 2016 година
Четворица мажи обвинети за навреда од омраза во врска со инцидентот што се случи во Мадрид во 2016 година, ќе платат по 1.500 евра отштета на секоја од жените што ги понижија додека се забавуваа пред фудбалскиот натпревар во Лигата на шампионите во главниот град на Шпанија.
Сите четворица беа навивачи на холандскиот клуб ПСВ Ајндховен и отпатуваа за Мадрид за да го гледаат нивниот тим како играат против Атлетико од Мадрид на 15 март 2016 година. Во средата, судот во Мадрид им судеше за понижување на четири Ромки кои питачеле плоштадот во Плаза .
Видеото направено од двајца студенти по новинарската школа УАМ-ЕЛ ПАИС ги прикажува жените како собираат монети што навивачите на Ајндховен ги фрлија на земја и ги обидоа да прават склекови во замена за пари.
Во средата, обвинетите прифатија тримесечен затвор и да платат по 1.500 евра на секоја од своите жртви. Јавното обвинителство бараше затвор од една година и отштета од 600 евра.

Link: https://english.elpais.com/spanish_news/2020-09-17/dutch-soccer-fans-told-to-pay-1500-to-roma-women-they-humiliated-in-madrid.html

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 343 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот