Се е подготвено за 11-от Конгрес на ИРУ на 27 јуни, интересот за членство во ИРУ огромен се очекува прием на над 60 нови ИРУ членови и делегати од целиот свет

Сабота 27 јуни 2020 година ќе биде еден од најважните датуми во поновата ромска историја. Тој ден се одржува 11-от Конгрес на ИРУ. Во претпладневниот термин планиран е свечен протокол на отварање на ИРУ Конгресот и обраќање на многу гости кои го потврдија своето учество преку Видео конференција.Во попладневниот термин ќе се одржи изборот на целото членство на ИРУ и приклучување кон старите членови на ИРУ со нова гарнитура.За прв пат преку демократски процеси со електронско гласање ќе се одберат функциите на идното раководство на ИРУ.Интересот е огромен и за приклучување кон ИРУ. Пристигнати се огромен број на апликации а се очекува и прием на новите членови и делегати на ИРУ. Нивниот број кој ќе се придружат кон ИРУ се над 60 нови членови и делегати на ИРУ од над 55 држави од целиот свет.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 276 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот