Цивил: Петар Богојески пријавен во МВР од неколку граѓански здруженија за ширење говор на омраза

Активисти од повеќе граѓански здруженија до Министерството за внатрешни работи поднесоа пријава за говор на омраза и закани до Петар Богојески, државен советник во Министерството за одбрана.

„На фејсбук страната на политичкиот лидер на партијата Македонски концепт и вработен во Министерството за одбрана на Република Северна Македонија, Петар Богојески, во последните неколку денови континуирано се шири говор на омраза.

Со своите објави на фејсбук страната и на приватниот профил, истиот предизвикува национална, расна и верска омраза, раздор и нетрпеливост.

Тој, исто така, јавно шири говор на омраза против ромската заедница и припадниците на исламската заедница, кој е во спротивност на темелните вредности на нашата држава.

 

Link: https://civilmedia.mk/petar-bogojeski-prijaven-vo-mvr-od-nekolku-graganski-zdruzhenija-za-shirene-govor-na-omraza/

 
Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 407 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот