Гордост е да се биде Ром, вели студентката од Честер

"Мене во Честер ме плукаа, ми викаа, ме прогонуваа сите„ вели Луис, студентка од Универзитетот во Честер, и е горда што е Ромка.

Луис, која се идентификува само под тоа име од причина што е британска Ромка која припаѓа на заедницата традиционалните Травелси (Патници) група чие е потекло од Индија кои дошле од таму пред 1000 години.

21-годишната студентка прифати храбро да даде интервју и да зборува за CheshireLive и да го каже својот став во однис за Ромите и Патниците кои ретко кој ги слуша или сака да ги погледне.

Луис, кој носеше маица на која стоеше натпис "Гордиот Ромски Патник", објаснува: "Причината поради која сакав да зборувам е всушност одамна и кога ја носам оваа мајца сакам да пренесам порака и да се едуцираат другите луѓе, од различните простори„

"Сум патувала и во воз, и луѓето ме гледаа чудно а всушност беа преполни со предрасуди кон Заедницата на Патниците и Ромите.„

"Разговаравме на таа тема и кога ќе завршевме со разговорот, тие велеа - Ти благодариме што зборувавме на оваа тема„ вели Луис.

Link: https://www.cheshire-live.co.uk/news/chester-cheshire-news/proud-gypsy-traveller-says-chester-16102194

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 251 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот