Дали и познатиот ромски бизнисмен Асан Ферат ќе се кандидира за Претседателската трка?

По најавата на двајцата актуелни пратеници и претседатели на СРМ и ПЦЕР, Амди Бајрам и Самка Ибраимовски дека влегуваат во трака за Шеф на државата, сега се појавува уште еден кандидат од Ромите. Станува збор за познатиот бизнисмен и споственик на Матекс и „Европа Пазар„ во Шуто Оризари , Асан Ферат.

Тој на својот ФБ профил обелодени дека има намера да се кандидира за оваа функција, доколку се согласат граѓаните како од Шуто Оризари, така и останатите. Инаку Ферат е со години познат ромски бизнисмен, но исто така редовно активен кога се во прашање изборните процеси.

Инаку са потсетување Асан Ферат со години наназад важи за успешен стопанственик , но најпознат е како сопственик на рподавниците и магацинот за тесктилни производи „Матекс„ , соспственик на „Европа Пазар„ во Шутка како и сопственик на ресторантот „Матекс„ кој е исто така лоциран во Шуто Оризари.

Во самата ФБ објава е нагласено дека Асан Ферат е личност без политичка флека.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 161 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот