Ромското семејство примени од папата Френсис

Семејството на Имер Омерировиќ, дел од 14 семејства со локација во Казал Брусијато, местото на протестите во последниве денови, беше примена во базиликата Св.Јован во Рим од папата Френсис, на маргините на собранието на Епархијата.

Таткото, мајката и помладата ќерка пристигнаа за краток поздрав и средба со папата. Тие добија воедно за време на литургијата и место во предните редови

Папата Френсис се сретнал и го поздрави ромското семејство во приватна церемонија, во базиликата Св.Јован во Латерано, пред почетокот на состанокот со свештенството и верата на епархијата.

Семејството пристигна во придружба на волонтерскиот оперски Ром Патризија, а прво го прими помошниот епископ на Рим, Дон Џамперо Палмиери, кој отиде на предниот дел на централниот дел на базиликата Св.Јован каде што седеа неговата мајка и неговиот татко. таткото, Имер и Сенада Омеровиќ, заедно со неговата ќерка Виолета и волонтерот од ромскиот оперски оркестар "Патриција".


Link: https://www.ilmessaggero.it/roma/news/casal_bruciato_famiglia_rom_papa_francesco_oggi_ultime_notizie-4480688.html

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 227 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот