30 години од стрелањето на Николае и Елена Чаушеску: Крвава божикна егзекуција

Навршија 30 години од стрелањето на романскиот диктатор Николај и неговата сопруга Елена Чаушеску, кои со одлука на воениот суд беа стрелани на Божик на 25 декември 1989 година.

 

Николај Чаушеску бил претседател на Романија од 1965. година, сè до својата смрт, 1989. година, кога бил стрелан. Судењето и извршувањето на казната беа снимени со видеокамера. Снимката со голема брзина го обиколи светот, а романската телевизија ја прикажала неколку дена подоцна.

 

Во зовриената атмосфера било тешко да се одлучи каква ќе биде судбината на Чаушеску и неговата сопруга. Одлуката била тоа да го направи воениот суд. Со воени хеликоптери на тој 24 декември во Трговиште одлетале министерот за одбрана Станкулеску,  полковниците Гица Попа и Џон Нестор, како и воениот обвинител Дан Војнеа, записничар, адвокат, двајца камермани и капетан со 8 војници.

 

По неколку години гробот на Николај Чаушеску станал место за средба на неговите следбеници, од кои некои ден-денес жалат за него. Речиси половината Романци сметаат дека Николае Чаушеску беше политичка личност која одигра позитивна улога во историјата на Романија.

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 89 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот