Скандал во Хрватска: Во Меѓумурије го сокрија фактот дека првородено бебе во 2020 е Ромско.

Според саборскиот застапник за ромското малцинство Вељко Кајтази е згрозен од чинот дека во Меѓумурије го сокрија фактот и ја „изманипулираа јавноста„ за првородентото дете во Меѓумурската жупанија.

 

Во традиционалните медијски објави за првородените деца во 2020 година, прескочено е ромското семејство , а за ова според Кајтази виновни се одговорните од жупаниската болница во Меѓумурије и Меѓумурската жупанија.

 

Со ова јавноста треба да се запраша зошто е прикриена информацијата за првороденото ромско дете и зошто ова семејство е прескочено во традиционалните медиумски информации за првородено дете во новата година?

Дали е тоа страв од ксенофобични реакции на лицата кои не би им се допаднала информацијата за провороденото ромско дете? Има ли тука елементи, на дискриминација и кршење на човековите права?

 

Се порачува дека се очекива јавно извинување во најкраток рок од страна на надлежните институции, која за жал не започна добро ниту оваа 2020 година во Меѓумуријето и еднаков третман за сите луѓе без разлика на нивната етничка припадност.

 

За потсетување е дека Хрватска од Јануари 2020 година го предводи шест месечното раководење и со ЕУ. Ова е добра пример!

 

Link: http://novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Romi-zgrozeni-Izignorirali-su-nase-prvorodeno-dijete-u-2020.-tko-se-boji-ksenofobicnih-reakcija

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 109 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот