По еден мандат за ромските партии во Бујановац

По едно одборничко место на локалните избори во Бујановац ги освоија и двете ромски политички партии  - Партија за Ромско единство (RSJ) која освои 671 глас, додека Обединетата партија на (UPR)  освои 390 гласа . Инаку медиумите напоменуваат дека Демократската Партија (DP) на Нагип Арифи победник на локалните избори во Бујановац со нешто повеќе од 5.000 гласа и освоени 10 мадати. На второ место беше коалицијата на Српската напредна странка (SNS) со осумдесетина гласови помалку , но исто освоени 10 мандати.

Партијата за демократско дејство (PDD), со освоени околу 3.700 гласа, освои 8 мандати.

Движењето за демократски прогрес (PDP) освои 4 мандати од вкупно 1.950 гласа.

 

Link: https://rominfomedia.rs/?p=18070

 

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 295 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот