Словачката истрага за полициското претепување на децата Роми во населено место во карантин минатата година сè уште трае

Скоро една година откако е покрената кривична истрага за случајот на наводен напад од страна на полициски службеник врз деца од ромската населба во Кромпачи, Словачка во април 2020 година, сè уште не е донесен заклучок по ова прашање. "Истрагата за тој случај е сè уште во тек.  Истражителот од Канцеларијата на инспекциската служба спроведува кривично гонење по тоа прашање под сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на моќ од јавен службеник",  изјави Петра Фриез од одделот во Министерството за внатрешни работи на Република Словачка.

Според Фризе, инспекторот  во моментов ги презема сите процедурални чекори потребни за разјаснување на фактите во согласност со Кривичниот законик. Со оглед на возраста на оштетените, инспекторот мора тесно да работи не само со нивните законски застапници, туку и со детски психолози.

Кривична пријава за случајот со наводно претепување на ромските деца е поднесена од словачкиот европратеник Петер Полак и од полномошник на словачката влада за ромски малцински работи, Андреа Бушкова, кои и двајцата се припадници на ромската заедница. Словачката претседателка Зузана Шапутова исто така побара од претседателот на полицијата Милан Лужански темелна истрага за инцидентот.

 

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/slovak-investigation-into-police-beating-of-romani-children-in-quarantined-settlement-last-year-still-ongoing

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 376 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот