Фудбалските хулигани и неонацистите ги обвинуваат сите Роми за насилно злосторство и маршираа низ чешкиот град, беше присутна и полицијата

Околу 150 фудбалски хулигани и неонацисти маршираа во саботата на 5 јуни низ чешкиот град Храдец Кралове во анти-ромски протести свикана поради неколку конфликти што се појавија таму во кои наводно биле вклучени жители Роми. Полицијата веќе привела тројца осомничени напаѓачи во врска со тие настани, од кои двајца им е одреден притвор.

И покрај тоа, неонацистите се закануваат дека ќе ги продолжат своите протести доколку полицијата не стане поактивна. Фудбалските хулигани и неонацисти се собраа во саботата попладне на железничката станица во Храдец Кралове, од каде тргнаа на својот марш низ градот околу 16:30 часот.

Демонстрантите пешачеа од главната железничка станица низ пешачката зона до културниот центар Адалбертинум, каде што се случија спорните судири. Екстремистите беа надгледувани цело време од десетици полицајци за немири.

За време на нивниот марш на омраза, екстремистите извикуваа пароли како „Стоп за црниот расизам“, „Чесите доаѓаат со нас“ и „Ние сме тие овде дома“. Покрај другите расистички пароли, тие ги скандираа и имињата на жртвите од спорниот напад.

 

Link: http://www.romea.cz/en/news/czech/football-hooligans-and-neo-nazis-blame-all-roma-for-violent-crime-and-march-through-czech-town-riot-police-deployed

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 199 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот