Штип: Рустем од штипско со сопругата немаат каде да се капат, ниту пари да се прехранат и живеат во напуштена барака

Рустем и Шехерезад од штипска Лакавица до пред неколку години биле среќни и здрави, но денес се им е променето од корен. Живеат во напуштена баракa, гладуваат и здравјето не им е најдобро, тие се заедно 25 години, но животот им задал многу удари.

Ова семејство не било од секогаш во ваква систуација, тие работеле во странство. Но имале и своја фирма за водоводни елементи. Бизнис кој не му одел а сега нема ниту 1800 денари да ја затвори фирмата со која би се пријавил за примања. Немат ниту бања. – Јас ќе се искапам во бањата на неколку пати во годината, но сопругата само се брише со влажна марамица, повеќе од тоа неможеме.

– Бевме во Црна Гора како сезонски работници но ги намалија платите ситауцијата стана лоша и дојдовме овде, но од тогаш ништо не ни оди во животот, вели Рустем

– Се задолжувам во локалната продавница, земаме некој минимални примања кој едвај стигаат за памперси и лекови.

– Покрај ситуацијата во која сме уште поголема болка ми е синот, кој направи голема грешка во животот и сега е во дом за малолетници.

– Лошото друштво си го направи своето тој подлегна на некој игри, но се надевам за скоро дека ќе излезе и ќе биде покрај мене.

 

Линк: https://klaster.mk/%d1%80%d1%83%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%bc-%d0%be%d0%b4-%d1%88%d1%82%d0%b8%d0%bf%d1%81%d0%ba%d0%be-%d1%81%d0%be-%d1%81%d0%be%d0%bf%d1%80%d1%83%d0%b3%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%bd%d0%b5%d0%bc%d0%b0%d0%b0%d1%82/?fbclid=IwAR2TP5jOtH2t1t0m20Y0qMcmtdGWjkFfBCJY-S-AkBu5K1YqmQ6WzdR4Yvw

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 656 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот