Сакам да речам

РДС: „Самка за Претседател? Виц на годината! „

Ромскиот Демократски Сојуз испрати свое мислење во врска со натписите дека на следните Претседателски избори во Македонија партијата ПЦЕР ќе назначи свој кандидат за Претседател на државата! На самиот старт РДС сака да напомене дека со сета почит кон името и минатото на ПЦЕРМ, ова се однесува само кон нејзиниот моментален лидер Самка Ибраимовски.
Дали г-динот Самка Ибраимовски се пресипитал околу оваа можност - опција во врска со кандидатурата? Дали со ова Ибраимовски пушта само пробен балон или сака да биде нешто во интерес на јавноста и медиумите, за да не биде заборавен. Дали знае Ибраимовски всушност каков и колкав рејтинг има меѓу сите граѓаните на РМ вклучувајќи ги нормално и Ромите од Македонија?
РДС познавајќи ги капацитетите и рејтингот на Самка како и самото расположение на народот испраќа еден пријателски совет до него - „Самка пријателе биди реален со твојот рејтинг кај народот! Ова е Избор на Претседател на држава, а не Претседател на куќен совет!
Што би рекол Здравко Чолиќ во една негова песна со рефрен :„ Živiš u obalicima mala!„

РДС се прашува: Кој е интересот на Неждет Мустафа во безрезервна подршка против финансиска подршка на Турскиот весник Заман Македонија?

Како и секогаш отворен и транспарентен - Движењето РДС прави напори да ги забележува сите доследности но и недоследности во политичките активности во РМ вклучувајќи ги и Ромите од Македонија.
Неодамна Група граѓани организираа собир во знак на протест против финансиската поддршка на земјата за весник поврзан со терористичката организација на Фетула Ѓулен (ФЕТО). Инаку Македонската влада одобрила прилив на пари за 11 весници во 2018 година, вклучувајќи го и „Заман Македонија“, кој е директно поврзан со ФЕТО.Меѓудругото меѓу присутните како знак на подршка беше забележано и присуството на претседателот на ОПЕР -Неждет Мустафа! Познавајќи го бекграундот на Мустафа, се поставува едно прашање: Која е целта на Мустафа за давање на една сесрдна подршка за овој настан . Одоговорот се претпоставува дека можеби би бил:
„Па ја отсекогаш градам добри односи со актуелната турска власт„
Познавајќи ги состојбите ДСР може со сигурност да потврди дека Неждет Мустафа не прави никогаш „Сметка без крчмар„!
Кој е тој „интерес„ на Мустафа за толкава блискост со Турција? Одговорот е едноставен: Организацијата на БАРОМ - Балканска Унија на Ромите чиј е раководител е токму тој , и дека многу често има соработка со таа држава, која во најголем дел ги финансира сите тие активности. Преку БАРОМ ги остварува и своите приватни бизнис зделки, и така под закрила на тоа , го гради тој „загарантиран близок однос„.
Нема тука што многу да се коментира или пак заклучува. А сепак како дел од Ромската заедница и состојбата која е во моментот актуелна со настаните во Шутка како поголемиот дел од ромските политички преставници ниту Неждет Мустафа не излезе со ниту едно соопштение или став во врска со неодамнешните случувања.
Таков профил на политичар , може само на тој начин да дејствува. Додека има корист и интерес ќе ве цени до бескрајност, а кога „завршува љубовта„ не ве ни познава!
Тој негов профил на дејствување е општо познат и кај 99% од ромската популација во Македонија. Има партија но нема стандардно членство, подржувачи, но секогаш наоѓа „дупка„ да се исфилтрира со власта! До кога овој систем ќе му пали, е тоа не се знае!

За инцидентот во Шутка, сега најмалку треба мислење од „сеир„ интелектуалците!

По инцидентот кој се случи во вечерните часови во понеделникот навечер, наместо смирување на тензиите и стабилност, социјалните мрежи просто „експлодираа„ ! Коментарите на обичните граѓани разбирајќи ја нивната загриженост одеа од една крајност до друга. Тоа беше разбирливо од причина дека беа „под стрес„ од претходнитее случувања во врска со информациите кои кружеа низ ФБ за киднапирање и крадење на деца. Тоа беше разбирливо, од причина што сите тие се родители и загрижени.
Но чуди фактот, токму таа вечер кога се случи немилиот настан, одеднаш сите до тогаш преходно немите „сеир„ интелектуалци кои стојат само позади тастатурите -да се направат најпаметни, а во претходните денови кога за цело време се споделуваа информации од обичните граѓани, дека има индикаци за лица -киднапери кои во секој момент може да направат нешто лошо , тие „сеир„ интелектуалци не напишаа во коментар ниту една буква.
Сето тоа го гледаа со иронија без да се впуштат во некој коментар, совет, апел и сл, туку онака си молчеа, и ги прескокнуваа тие ФБ информации најверојатно со помисла „проста маса овие си прават филмови„
Но сепак таа тензија продолжи и понатаму меѓу жителите од Шутка, за кои веќе започнаа и медиумите (само ромските) да даваат информации за оваа состојба меѓу граѓаните. Во тој контекст се придружи и актуелниот градоначелник на општината Курто Дудуш, кој на неколку часа пред да биде инцидентот, повика на собир на граѓани во врска со состојбата во која се наоѓаат луѓето. Дури беше повикан и командирот на ПС Бутел на таа средба.
Но за жал после неколку часа се случи овој немил настан. И тогаш „ се разгорпадија„ тие „големи ромски борци за ромски права„ и сите останати „сеир „ интелектуалци, кои едвај како да дочекаа да извршат инвазија на обвиненија врз персони и индивидуи како да се тие виновни за тој немил инцидент. Прво јавно ги линчуваа ромските медиуми да известуваат за нешто што не е сеуште јасно и разјаснето каде се беше чиста -конфузија!
Токму тие ромски медиуми беа меѓу првите кои дадоа информација за загриженоста на самите граѓани Роми за соменж од киднапирања. Но „сеир интелектуалци , ниту збор не напишаа. А за време на инцидентот беа „главни промотори и аналитичари„. После битка сипаѓаат -генерали.
Второ го прозваа според нив виновникот за претходните состојби самиот градоначалник поради некаква неажурност.
И сето тоа заедно во еден куп, ги „лоцираа„ виновниците. Од страна , сеирџиски и лицемерно. Кај сите најдоа грешки само тие се вистниските „консолидатори„!
И ете поради такво „вродено лешинарство„ на тие наши интелектуалци, доаѓаме до тоа дереџе.
Инаку како посебен пример е и актуелниот пратеник во Собранието од ПЦЕР, Самка Ибраимовски, кој за цело време во претходните денови апсолутно беше „невидлив„ за состојбата во Шутка, а веднаш по инцидентот веднаш се појави на ФБ со своето стандардно „Мои Роми тука сум за вас„
Без понатамошен коментар но со краток заклучок - „Колку лицемерно „

РДС: Баловите завршија, остана ли нешто храна за сиромашните?

Периодов кој помина беше период на „Баломанија„. Традиционалните Ромски балови беа на големо рекламирани , и сето тоа ефектуираше со голем број на посетители. И токму тоа, прогнозите се остварија и на сите организирани балови (главни беа за Македонија баловите организирани од СРМ на Амди Бајрам и Општината Шуто Оризари организирана од градоначалникот Курто Дудуш.

Беше и помина, посетеноста беше голема и покрај „изгор цени„ за богатото мени. Се движеа од 25 до 100 евра. Имаше и домашни и странски гости. Дојдоа, јадеа, пиеа, се веселеа и си заминаа. Организаторите се пресметаа до каде се и што се. Според муабетите биле во позитива!

Но се поставува едно прашање. Што е со сето она јадење кое остана? А со сигурност остана! А самите знаеме дека токму меѓу Ромите има семејства кои едвај врзуваат крај со крај и дека има семесјтва кои буквално легнуваат гладни.

Нели е похуман аспектот сето тоа што не е искористено како храна , да биде споделено помеѓу таа категорија на луѓе. Нека се организира например „Недела на хуман оброк„.

Барем од тој аспект и бар минимално ќе се покаже сенсот на чувство на хуманост кон своите сограѓани кои не само што неаа ниту минимална шанса да бидат дел од тие Балови, нека ја почувствуваат радоста на самата храна. Нека е и минимална, но чувството дека некој помислил и на нив е огромно.

Со полн стомак подобро се размислува нели? Ај сите тие кои се најадоа и се сити нека ги размрдаат своите мозочни виуги и да го направат овој чекор. И уште еден момент. Ве молиме без „селфи„

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 154 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот