Чешка: Неколку Роми малолетници се хоспитализирани откако беа нападнати од возрасни лица, извикувајќи расистичка пароли

Во Липник над Бечвоу во Чешка беше извршен брутален напад врс тројца малолетници Роми од страна на возрасен маж и жена. Мажот ги удирала децата по лицето и телото, кои и очевидците го тврдат тоа.

14-годишно момче е хоспитализирано со модринки и мозочен удар, додека девојчето е хоспитализирано со повреда во торакалната празнина, а уште едно 12-годишно девојче е хоспитализирано со модринки и кршеници по носот. Родителите на децата во вторникот го пријавија нападот во полицијата.

Порталот Romea.cz испрати барање на информации за овој немил настан до полицијата и сеуште чекаат на одговор.
Мажот и жената ги нападнаа децата за време на нивната игра во локалниот парк.

За време на нападот имаше уште пет други деца кои успеаа да избегаат.

Според очевидци, за човекот се вели дека ја грабнала една од девојчињата за косата и извикала: "Ти црна курво!".

Клара Бартошова, роднина на нападнатото момче, изјави за порталот Romea.cz дека човекот ги нападнал децата, бидејќи пред неколку дена неговата 16-годишна ќерка имаше расправија со ромско дете. "Тие беа сосема различни деца, но тој едноставно излезе и почна да тепа секое ромско кое му дојде при рака", рече таа.

Link: http://www.romea.cz/en/news/czech/czech-republic-several-romani-minors-hospitalized-after-adults-attack-them-shouting-racist-abuse

Pin It
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 266 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот