Sport

Англија: Чешки емигрант од ромско потекло воспоставува боксерски тим за деца од Чешка и Словачка

Ладислав Жига Ром, роден во квартот Жижков во Прага, се посвети на боксот уште од детството. Во Прага бил трениран од легендарниот Станислав Тишер, исто така од ромската заедница, кој најмногу се посветил на помагање на децата кои трошат време на улица.

Денес, 30-годишната Жига живее во Глостер, Англија. Тој одлучи да ги следи стапките на неговиот тренер и да изгради боксерски тим за децата таму.

Денес Жига го учи 25 деца од чешката и словачката заедница. Тој не го споделува само неговото искуство со спортот со нив, туку и неговите лекции од животот.

"Ние сме боксери и ги надгледуваме нивните училишни перформанси.Ова е да ги интегрираме во нормален живот и со тоа да го потиснуваме криминалот", изјави тој .

Жига израснал во Жижков, населба во Прага позната по својата ромска заедница и историјата на работничката класа. Неговиот постар брат, Владимир, му го покажа боксот како вештина уште од најраното детство.

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/england-czech-emigre-of-romani-origin-establishes-boxing-team-for-children-from-the-czech-republic-and-slovakia

Силвестер Сталоне му се заблагодарува на Тајсон Фјури за враќање на спомените од филмот Роки, со облека како Аполо Крид во Лас Вегас

Силвестер Сталоне му се заблагодари на Тајсон Фјури за враќањето на спомените од филмскиот серијал „Роки„ со акцент на облеката како Аполо Крид во Лас Вегас минатиот викенд.
Фјури 30, брилираше облечен како Аполо Крид во неговата победа над Том Шварц во Лас Вегас.

Британецот се обидува да ја орасположи Америка и направи добар почеток со излегување во шорцевите со ѕвезди и ленти како во филмот Роки, облечен во наметка и шапка.

Во вистински Роки стил, тој влезе во рингот со песната од Џејмс Браун "Живеење во Америка", каде во позадина имаше и танчерки во придружба.

Творецот и ѕвездата од филмскиот серијал „Роки„ Сталоне го пофали росмкиот боксерски крал на социјалните медиуми за неговата ексцентрична прошетка и настап на рингот

Сталоне рече: "Ви благодарам за неверојатен шампион филинг во реални услови, Тајсон Фјури!

"Тоа е толку неверојатно и пријатно да се види.Тоа беше одамна уште од 1985, мислев за жал заврши, но ова беше навистина неверојатно чувство"

Фјури во две рунди го „реши“ Шварц и направи вистинско шоу!

Поранешниот светски шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури, уште еднаш покажа дека е еден од најдобрите боксери на денешницата, и е најголем шоумен помеѓу боксерите.

 

На Фјури му беа потребни само две руни за да го „реши“ Шварц, а потоа направи шоу за навивачите во Лас Вегас.

 

Фјури во рингот влезе облечен во американското знаме и со песна на Џејмс Браун во стилот на Аполо Крид од серијалот филмови Роки, а по победата тој запеа песна од Аеросмит.

 

Инаку од овој меч Тајсон Фјури заработи и дополнително загарантирани 12,5 милиони долари, додека Том Шварц загарантирана околу еден милион

Ромскиот MMA борец од Чешка прогласен за шампион во мешани борбени вештини

Во Атлетската арена во Кладно, Република Чешка минатиот викенд се одржа 16-тата "Ноќ на борбата". За време на гала-шоуто борците се натпреваруваа во бокс или К1 боречки вештини.

Шоуто беше направен за првпат борците во Кладно да се натпреваруваат во кафез за мешани боречки вештини.

Вечерта кулминираше со интернационалниот натпревар во тешка категорија помеѓу Александар Чверна од Чешка и Далибор Милутонович од Србија.

Чверна кој има ромско потекло, победи во првата половина од првиот круг. Тој се натпреваруваше трипати и победи два пати.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 375 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот