Sport

Јасмин Рамиќ: „Во рингот покажав што значи „ромско срце„!

Јасмин Рамиќ попознат како „ Лавјо срце„ член е на Кик бокс клубот „Пантер„ од Бјелина, БиХ. Со својата храброст и совршена техника овој млад Ром од Бјелина ги освојува срцата на публиката.

Иако клубот „Пантер„ не е корисник на буџетските средства на градот Бјелина и функционира без спонзори, клубот вложува многу во кариерата на овој талентиран борец.

Низ кариерата Јасмин се борел во различни категории и ја има честа да се обиде како во боксот на аматерска основа така и во профи мечеви во K-1.

Тој напомена дека Кик боксот му го променил животот и дека имал и тешки моменти и помисла да го напушти спортот. И покрај тоа што имаше добри резултати, не можеше да живее од тој спорт. Започнал да се занимава и со земјоделство и во тие моменти помислил дека тоа е најдоброто решение за него.

По тригодишна пауза по наговор на тренерот Димотар Јовановиќ – Рокс, повторно влегува во ринг и се проаноѓа себе си.. Подготовките течеа полека и на првиот турнир го освоил првото место каде учествуваа и други сериозни борци.

Им покажа што занчи да се има ромско срце . Тој вели дека противниците не ги бира, но сите ги почитува и во борбите оди до крај. . Со оглед на условите кои ги има тој вели дека е презадоволен.

Како порака до младите Роми Јасмин вели дека тоа е образованието, зато што тој не се школувал.

Втората работа е да спортуваат и дека Ромите се многу талентирана нација.

Link: http://www.portal-udar.net/jasmin-ramic-u-ringu-sam-pokazao-sta-znaci-romsko-srce/?fbclid=IwAR2JhK__LBs2EHCAj5VMkL0Ln3M1l5mYTp20XpCQ1NQSwdELoPf560hfA-c

Македонија домаќин на СП во фудбал на непризнаети земји, региони и фудбалски федерации. Учесници и репрезентацијата на Ромите!

Чудо невидено!!! Македонија од 30 мај до 7 јуни 2020 година ќе биде домаќин на СП во фудбал. Но оваа  информација која на прв поглед е шокантна, треба да се прочита до крај. А тоа е дека на ова првенство ќе учествуваа земји кои не се признати од ООН, ФИФА или УЕФА, или пак посебни региони. Значи ова нема врска со ФФМ, па и со државата.

Натпреварите ќе се играат на Арената “Тодор Проески“која е комерцијален објект, и која може да ја изнајми кој сака.

КОНИФА или Конфедерација на независни фудбалски асоцијации – телото во кое се наоѓаат или членуваат репрезентациите. Токму затоа е контроверзно натпреварување. Се игра на секои две години, а последен победник е репрезентацијата на Карпатија, област во Украина која во финалето ја победи селекцијата на Северен Кипар.

На овие СП учествуваат селекциите на Крим, Абхазија, Јужна Осетија, селекцијата на Ромите, Курдистан, Тибет, Квебек, Занзибар, Западна Ерменија, Чемерија, Паданија Сомалиленд, Западна Сахара, Мапуче, Транскарпатија, Дарфур, Матабелилеланд, Кабилија и Каскадија.

Чешкиот кикбоксер со ромско потекло освои златото во Сараево

Членот на ромската заедница, Васклав Сивик, освои злато на сениорскиот Светски шампионат во Кикбокс, што се одржа викендов во Сараево, совладувајќи го предизвикувачот од Казахстан во финалниот натпревар, за да стане првиот светски шампион во Кикбоксинг од Чешка. Натпреварот беше организиран од престижната светска асоцијација на кикбокс-организации (WAKO).

Таа меѓународна организација за кикбокс ги овластува натпреварите за аматерски кикбокс. Неговото раководно тело управува со спортот на аматерско ниво.

„Направена е историја! На 25 октомври 2019 година, чешкиот кикбоксер влезе во аналите на тој спорт“, се објавува на официјалната веб-страница на Чешката унија за целосни контакти и други воени вештини, објавена на својата официјална веб-страница.

Во моментов Сивик е главен шампион во дисциплината К-1 за мажи со тежина од 67 кг или помалку. Минатата година тој освои злато на јуниорските првенства, на пример, на натпреварот WAKO во Скопје, Македонија во категоријата К-1 за мажи со тежина од 63,5 кг или помалку.

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/czech-kickboxer-of-romani-origin-wins-gold-in-sarajevo?fbclid=IwAR290o5a9D_Xt9EMZFQyZiSWKMe_UtruQH2KL8k0L8aEIBe4-giWbu9Ij9M#.XbgFXlpZXqM.facebook

Емир Ибраим стартуваше со победа на Светското првенство во кик бокс

Емир Ибраим ја извојува првата победа за Македонија на Светското сениорско првенство во Сараево, Босна и Херцеговина, откако го совлада Руци Лучјано од Грција со 3-0.

Емир водел во сите три рунди, според известувањата од нашиот табор.
Ибраим во четвртфиналето ќе се бори со рускиот репрезентативец Борис Шикунов, ако го победи ќе обезбеди место во полуфиналето и најмалку бронзен медал.

Даниел Митров го доби противникот за четвртфиналето и ќе се сретне со Максим Казаку од Молдавија. Исто така, противникот го дозна и Роберт Костовски кој ќе се бори со Сони Даграед од Белгија во четвртфиналната средба.

Останатите наши репрезентативци настапуваат од утре.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 446 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот