Sport

Роми - Легендите на некогашното југословенско карате

Карате е јапонска боречка вештина која ги користи сите делови на телото со цел за самоодбрана. Зборот на јапонски значи празна рака. Се појавува во 16 век во древна Јапонија.Прв почнал да ја усовршува,негува и предава од колено на колено,големиот учител (sensej) Окинава. Каратето содржи повеке стилови како што се Shotokan, Wado-Ryu(kai), Kenpo, Wado Kai и други.

Оваа вештина за време на Југославија беше многу популарна и воедно југословенските каратисти имаа огромни успеси и на интернационална сцена.
Тоа ги постави и стандардите за квалитетни југословеснки каратисти кои можеа да бидат дел од репрезентацијата.

Затоа и ова наше поднебје беше преполно со талентирани и првокласни каратисти.
Малкумина знаат дека меѓу тие каратисти имаше и доста успешни Роми каратисти на овие простори.
Името како што е Вели Амет, во тој период беше стандарден првотимец во КК Работнички и еден од најквалитетните каратисти на просторите на Македонија. Исто може да се спомене и Миљазим Сакип како и некои други оставија длабок белег во карате спортот во Македонија и пошироко. А сите тие беа Роми.

Но сепак мора да се согласиме во една работа. Како најквалитетни и најталентирани токму во периодот на 70-тите и 80- тите беа браќата Ибраим Куртиш и Братислав Спасиќ.
Тие беа секогаш во првиот тим на тогаш еден од најквалитетните Карате клубови на просторите на Југославија -КК Работнички.

Под раководство на тогашниот тренер Венцислав Недев, Токму Ибраим Куртиш - Курта и Братислав - Бато Спасиќ, беа и редовно повикувани да се натпреваруваат во кимоното на Југославија од страна на тогашниот карате селектор Илија Јорга.
Редеа успеси и беа неприкосновени како во борби во својата категорија така и во натпреварувањето во кати. Беа повеќекратни државни прваци на Југославија и со признанија како до Балкански, така и од европски првенства.

И после толку години со многу медали, признанија, пехари и стекнати карате титули, кај нив каратето повеќе или помалку сеуште е активно.
Само како пример, Ибраим Куртиш - Курто сеуште е активен со тренинзи и е главен тренер на КК Улцињ од Црна Гора.

 

Вацлав Сивак победи во Муа тај во Тренчин, и победата ја прослави со Ромско знаме

Вацлав Сивак, шампион на Чешка во К-1, во Тренчин во Муј таи го победи неговиот конкурент Лукаш Мандин. Тој за време на целиот меч ја имаше контролата на борбата во сите пет рунди. Може да се каже дека и неговиот ривал беше задоволен со тоа што мечот не заврши предвреме со нокаут.
На крајот од погласувањето, Сивак победата ја прослави со ромско знаме околу него.

Вацлав Сивак во самата борба влезе одлучно . „ Во мечот влегувам подготвен и одлучен да победам„ рече пред натпреварот за медиумите.

Според медиумите во Чешка сега Сивак има покана да се префрли во друг ранг на натпревра познат како МЛД. „Оваа понуда за мене е огромна чест и признание и ќе заминам. Но мојата страст е сеуште К1 и техинката Муј Тај", рече Сивак.

Инаку Вацлав Сивак во оваа категорија ќе биде претставен на 29 март во Прага во професионалниот К-1 натпревар. Името на неговиот противник сè уште не знае.

Link: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/vaclav-sivak-oslavil-vitezstvi-na-muay-thai-ev

I Tradicia džala majodoriga: Sa si hazri e štarte romane olimpiadake!

An o kava sportsko mečia so an o 30 septembro ka ovel an i Slovenia ki diz Murska Sobota kote ka len than sportistoa thaj tari Srbia.

O Presidento e Romane inicijativake Milorad Popović sine an i vizita e Sportikane Uniake tari Srbia te sikavel o plano taro aktivitetoa.

Ki akaja sportikani manifestacia ka ovel organizirime amalikano sportikano meči maškar Srbia thaj Slovenia.

Повеќе...

O Roma sine chidime ko vakti taro Lumiakoro šampionati an o fudbali

Šudro badalano dive ko nort kvarti an i Moskva , 16 džene bizo khera thaj 12 volonteria taro NGO khedingje pe an o parko Sokolnik te khelen fudabli.
Ola khelen sine fudabli ko fudbaleskoro šampionato e manušemnge bizo khera organizirime taro NGO Milosrdie, salde 5 divesa anglal o startzi e Fudbalsko lumiakere šampionateske an i Rusia 2018 . Aso o organizatori akale mečeske Irina Mešerekova, sine organizirime te sikaven kaj "O fudbali si savorenge".

Повеќе...
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 711 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот