Sport

Пријателски хокеј натпревар прекинат , откако навивачите расно го навредуваа еден хокејар Ром и неговиот тим во знак на протест несакаше да го продолжи мечот!

Во петокот како предсезонски натпревар помеѓу две чешки хокеј екипи,Простајов и Ватковице, не го доживеа својот крај бидејќи навивачите на Простајов расно го навредуваа стрелецот на голот Доминик Лакатош, откако тој постигна гол за Ватковице, и во знак на револт го напушти теренот.

Хокеј клубот „Простајов„ тврди дека Лакатош „ја испоровицирал публиката„ по постигнатиот гол.

"Се играше 59:03 минута, од мечот, кога Доминик Лакатош го испрати пакот во мрежата на домашниот тим и потоа беше навредуван со расиситички зборови од домашните навивачи. Гостинскиот тим го напушти мечот како знак на протест “, објави клубот Ватковице на нивната веб-страница.

„Пријателскиот натпревар помеѓу Простајов и Ватковице не беше одигран до крај“, потврдија од Ватковице. Откако Лакатош го постигна голот, настана инцидент меѓу публиката и скандирање со расиситички мотиви „Цигани, цигани“,а Лакатош е од Ромско потекло.

Link: http://www.romea.cz/en/news/czech/czech-ice-hockey-friendly-goes-uncompleted-after-fans-racially-abuse-romani-player-and-his-team-stops-play-in-protest

Скандал во балканскиот профи бокс - Починатиот бугарски боксер се борел под друго име – Исус е жив, починал Борис!

Бугарскиот боксер, кој почина во меч во Шкодра, Албанија, се викал Борис Станчов, а не Исус Величков, како што беше соопштено од Бугарскиот боксерски професионален сојуз. Станчев се качил и влегол во рингот под име на Величков, јавуваат бугарските медиуми.

Самиот Величков, пак, со статус на социјалните мрежи изрази жалење за смртта на својот колега.

Почивај во мир, шампионе! Секогаш ќе те носам во срцето, напиша Величков.

Засега се уште не е јасно како дошло до смена на имињата и на документите. Целата ситуација треба да ја расчисти раководството на Бугарскиот боксерски професионален сојуз.

Бугарскиот боксер Борис Станчов имал 21 година и почина во болница во Албанија. Според локалните албански медиуми, тој не починал од нанесени удари во текот на мечот, туку од срцев удар. Се очекува обдукцијата да го даде конечниот збор.

Спорт против расизмот

Иницијатива на Ромите за одржлив развој е со гости од Национален тим на Роми на Србија и Словенија, Ромска спортска асоцијација Иницијатива за Роми за слобода на одржлив развој. го посети стадионот Рајко Митиќ во Белград, како дел од нивната посета на Србија. Исто така, сите испратија силна порака за мир, единство и хармонија. Покрај тоа, беше посетен и музејот ФК Црвена везда! Инаку идејата за оваа посета е идниот Национален тим на Ромите на Европа !!!

„Кажи не на расизмот“, е клучна порака на кампањата што започна во Србија од страна на РИЗОР во соработка со мрежата „Фаре“ (организација наречена Фудбал против расизмот) - меѓународна мрежа насочена кон спречување дискриминација во фудбалот. Релевантно истражување (УНДП, ЦЕСИД, ИПСОС) пред неколку години укажува на тоа дека процентот на мнозинството граѓани кои поседуваат стереотипи и предрасуди кон ромското население не се намалува.

Неодамна, Националниот тим на Роми на Србија се бори за нејзино еманципација и бегство од изолација - победник на неодамнешниот регионален спортски натпревар

Ромско девојче од Словачка сега е атлетски шампион во нејзиниот регион

Пред една година, фотографиите на Анамарија, ромска девојка каде стоеше на подимот како прво место на аттлетските натпревари, станаа вирални за чешки и словачки социјални медиуми. И покрај тоа што нејзиното семејство е е во лоша финансиска состојба и живее во импровизирана барака во ромската населба Молвава над Бодву, таа во конкуренција од над 400 деца победи на трката од 750 метри.

Нејзиниот талент беше забележан од страна на локалниот атлетски клуб, кој започна со нејзе да тренира и воедно финансиски да ја подржува. Денес по една година тренинг таа е најдобара во нејзината категорија во источна Словачка.

Словачката национална станица РТВС ја следи нејзината приказна. Анамарија тренира по четри пати во неделата и е истакнат натпреварувач меѓу членови во нејзиниот клуб.

"Таа е тркач на средни патеки. Во овој момент таа е најдобар атлетичар во источна Словачка во категоријата постари јуниори", изјави Нороберт Пеце, претседател на легендарниот атлетички клуб, за телевизијата RTVS.


Link: http://www.romea.cz/en/news/world/slovakia-romani-girl-from-settlement-now-champion-runner-in-her-region

 

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 417 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот