Sport

Неџип Сулејмановски – Прв професионален бодибилдер, Ромска и македонска гордост – Апсолутен шампион во Бодибилдинг за 2020 година

Неџип Сулејмановски (30) е роден скопјанец и актуелен шампион на Македонија во тешка категорија и апсолутан категорија во Боди билдинг за 2020 година,

Тој за овој спорт почнал покажува интерес од своја 22 годишна возраст. Тој сега се занимава како фитнес тренер и масажер, За овој спорт се заинтересира и првите вежби ги правеше во домашни услови. По две години забележителен напредок, и набивање на чиста мускулна маса од 20 кг, беше решителен да влезе и да се опроба во професионални води и да се натпреварува.

Своето професионално ангажирање го започна од 2014 година , со строг режим на тренинзи, исхрана на многу повисоко ниво. Сето тоа резултираше во 2018 година кога за прв пат учествуваше на едно натпреварување во Битола, во категоријата до 80 кг и успеа да го освои 4-то место како член на тимот Магнус. Тоа му преставуваше мотив за уште понапорна и макотрпна ангажираност преку тренизите , Тоа резултураше уште со поголем успех. На 23 август оваа година во Градскиот парк се одржа натпреварувањето во бодибилдинг. Сулејмановски учествуваше и на ова второ големо напреварување исто така за тимот на Магнус каде ја однесе победата во својата категорија и го освои уверливо првото место. Дополнително Сулејмановски се закити и со победата и во тешка категорија и титулата Апсолутен шампион.

Како што вели за порталот Рома Тајмс самиот Сулејмановски  е презадоволен од постигнатите резултати заедно со неговиот тренер Драган Пауновиќ. Негова следна цел му е веќе на 12 Октомври оваа година на познатиот Diamond Cup кој е од меѓународен карактер и очекува највисок пласманм, каде  и се фокусираше  во  последните години.

Сулејмановски веќе полека ги собира симпатиите на пошироката јавност, и љубителите на овој спорт, и можеме да заклучиме дека тој веќе станува вистинска Ромска и македонска гордост, како и мотив за помладите генерации да почнат да се занимаваат со овој навистина тежок спорт.

Мора да се напомене дека потребно е и јавноста, медиумите како и самата држава да покаже поголем интерес за овој талент каде навистина има капацитети, нашата држава да ја преставува на највисоко ниво и во светски рамки. Неџип со тебе сме!

 

Раб Хаувел (Rab Howell): Прв и единствен Ром играл за Англиската репрезентација и фудбалскиот клуб Ливерпул

Кога во 1890 година заиграл за Шефилд Јунајтед Рабин (Раб) Хаувел беше вистинска сензација. Во периодот кога се очекуваше дека на Ромите им припаѓаат најмизерните работни места  за јавноста беше изненадување дека еден „чистокрвен Ром„ заигра во еден ваков голем клуб.

 

Раб Хаувел беше успешен , талентиран и упорен фудбалер, кој по Шефилд набргу заигра за Ливерпул и за англиската репрезентација со што денес го класифицира во единствен Ром кој заиграл за англиската репрезентација.

Хаувел е роден во 1867. Во ромскиот караван во Вајнобанк . дистрикт на Шефилд . Пред да постане познат играјќи за Шефилд Јунајтед  и Ливерпул , Хаувел играше за Ecclesfield и Rotherham Swifts.

 

Беше навистина одличен фидбалер и покрај висината од 165 cm. Дебитираше како напаѓач , но веднаш потоа беше прекомандуван во одбраната и играше на таа позиција до  крајот на својата кариера.

Во книгата „ 100 најголемите на Sheffield United Football Club”, Денис Кларебоурт вели дека многумина од играчите имаа страв од Раб , опишан како „тврд нокот„

 

Последен клуб за кого зџаиграл по Ливерпул беше Preston North End.  Тој во Ливерпул одиграл 68 меча, а во Престон не се задржа долго кога поради скршеница на ноигата во 1903 година ја прекина својата фудбалска кариера.

 

Продолжил да живее во Престон, и работел како ноќен чувар. Беше во лоша здравствена состојба , подоцна и слеп починал во 1937 година на своја 69 годишна возраст.

 

Link: http://www.portal-udar.net/rab-howell-prvi-i-jedini-rom-koji-je-igrao-za-fudbalski-tim-engleske-i-liverpool-f-c/

Бомба: Мајк Тајсон ќе се бори против Фјури!

Долго се пишуваше за можните противници, но никој не можеше да очекува дека еден од противниците на Тајсон ќе биде Фјури! Ова денес го потврди денес во изјава за „БТ Спорт“.

 

„Добив повик за борба против Мајк Тајсон и не можев да верувам. Секако дека кажав „да“ што друго“, изјави Фјури и додаде:

„Мислам дека е многу сериозен да одработи неколку борби“, порача Фјури кој сепак смета дека борбите на Тајсон ќе биде како егзибициони.

 

„Мислам дека и тој и Холифилд се малку престари, но кој сум јас да кажам дали некој е способен или не?“, заврши Фјури.

 

Борба помеѓу Фјури и Тајсон секако ќе привлече внимание, без разлика од каков карактер би била.

Фјури и Вајлдер за малку ќе се степаа на прес-конференција

Светскиот шампион во тешка категорија во WBC верзијата, Дионтеј Вајлдер и неговиот противник Тајсон Фјури за малку ќе имаа физичка пресметка пред прес-конференција во Лас Вегас.

 

Двајцата лути ривали застанаа еден кон друг и почнаа да си кажуваат нешто в лице. Ова траеше околу една минута, по што Американецот го турна Британецот, по што на ист начин возврати Фјури. Тогаш реагираа членови на боксерските тимови и лицата од обезбедувањето кои спречија тепачка.

 

Битката помеѓу Вајлдер и Фјури ќе се одржи на 23 февруари во Лас Вегас.

 

Триесет и четиригодишниот Вајлдер има 42 победи и 1 реми. Од друга страна, 31-годишниот Фјури има 29 победи и 1 реми.

 

Првиот меч меѓу нив се одржа на 1 декември 2018 година и заврши нерешено.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 661 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот