Шутка NEWS

Промените во СДСМ продолжуваат, именувани 30 претседатели на општински организации. Во Шуто Оризари наименуван е Асан Ферат

Во своето соопштение до јавноста СДСМ напоменува:
Започнатиот процес на промени во интерес на граѓаните, во интерес на иднината, продолжува.

Како што најавивме, промените започнуваат одовде, од СДСМ, партијата предводник на Владата и парламентарното мнозинство, партијата предводник на напредокот на државата.

Претседателот Зоран Заев, согласно неговите овластувања, назначи 30 претседатели на Општински организации на СДСМ.
Половина од назначените, 15 досега, се ново именувани.

Инаку според таа листа како нов назначен Општински претседател на СДСМ за општината Шуто Оризари е назначен, познатиот бизнисмен од оваа општина Асан Ферат.

Инаку промени на функцијата општински претседатели има и во следните општини:
Струга,Штип, Ѓорче Петров,Карпош, Крива Паланка, Росоман , Свети Николе, Кочани , Лозово , Виница , Пехчево, Брвеница , Кратово , Ново Село , Чашка , Берово, Делчево, Крушево , Ресен ,Теарце, Куманово , Ранковце, Центар , Чучер Сандево , Богданци , Конче, Радовиш, Дебар и Охрид

Link: http://www.sdsm.org.mk/News.aspx?idNews=17572&lng=1

Повторно инцидент во Шутка - Го испрскале во очите со спреј, по што со убод со остар предмет го прободиле во вратот

На 12.05.2019 година околу 22.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во населбата Шуто Оризари Е.И.(20) од Скопје бил нападнат од повеќе непознати лица.

Според пријавата, најпрвин едно од лицата со непозната течност го испрскал во пределот на очите, по што друго лице му нанело убод со остар предмет во пределот на вратот. На Е.И. му била укажана помош во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ – Скопје.
СВР Скопје презема мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.

Како го поминаа 8 Април Ромите од Шутка и Топаана?

„Ова е џунгла. Ова не се трпи. Ова гледај. Ви личи на населба ова? Па ова е катастрофа.“

Кому му значи нешто 8-ми април кога и денес треба да се јаде. Празник се слави ако имаш услови за тоа и ако имаш зошто да го славиш. Вака ќе ви речат жителите на Шутка и Топана, ако ги прашате како тие го одбележуваат меѓународниот ден на Ромите. 

Ни во Шутка ни во Топана, денеска немаше посебна празнична атмосфера. Секој си ја брка работата за да скрпи живот. Некои, дури се револтирани од посебното внимание од државните функционери, за кои велат дека на нив се сеќаваат само еднаш во годината и во предизборие.

Главен бизнис во овие населби е трговијата, собирање шишиња и старо железо . А со тоа, велат не се живее, ниту се прославува.
(Има ли за што да се слави?) Кога има пари секој ден има празници кога нема џабе ти е се. Тоа, е еден апел од мене за сите за цела Европа. Toa e сиромаштија.“ - вели еден од жителите.

За вистинска интеграција и подобрување на статусот на Ромите, требаат пари и посветеност, алармира во своите истражувања и народниот правобранител, според кои, во последниве десет години, државата скоро и да не мрднала со прст.

Link: https://24.mk/details/so-gladen-stomak-ne-se-slavi-praznik-velat-zhitelite-od-shutka-i-topana-za-me-unarodniot-den-na-romite?fbclid=IwAR3PqUpHpVhS5QlCcEhC5lEAH5Ixx578airlSNEmGhMrs1ENLl0H2tK4ltg

 

Општина Шуто Оризари ја поддржува ,,Кампањата за намалување на нередовно посетување на настава на учениците”

Општина Шуто Оризари ја поддржува ,,Кампањата за намалување на нередовно посетување на настава на учениците” на О. У. ,, Браќа Рамиз и Хамид ”, на територија на општина Шуто Оризари.

На вчерашниот состанок помеѓу претставниците од локалната самоуправа, образовните медијатори и наставниците, беше дискутирано за наодите од терен, добиени со спроведување на анкетните прашалници во врска во горенаведената кампања.

Врз  основа на досегашните искуства ставот на граѓаните е дека потребно е превземање на санкции, и организарање на семинари, екскурзии со цел намалување на трендот на одливот на ученици во основното образование.

Исто така, беше напоменато дека треба да се подобри комуникацијата и кординацијата меѓу двете училишта на територија на општина Шуто Оризари.
На крајот од состанокот присустните биле поканети на презентација на инструментите за интеркултурна интеграција.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 117 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот