Шутка NEWS

За инцидентот во Шутка, приведени десет лица , од нив најверојатно тројца ќе бидат ослободени

Според неофицијални извори МВР започна истрага за инцидентот во Шуто Оризари кој се случи во понеделникот вечерта. Како што е познато од преходно, група граѓани пресретнаа џип со 3 лица внатре кои беа таргетирани како потенцијални киднапери, за кои веќе неколку дена се зборуваше низ општината.

Тие беа нападнати од кои двајца со полесни и еден со потешки повреди беа пренесени во болница.
По пристигање на полицијата беше утврдено дека од тројцата претепани двајца биле полицајци кои не беа на должност. Инаку сите тројца се од село Долно Блаце.

Веднаш потоа МВР започна истражни дејствија каде на разговор биле повикани 10 луѓе кои се сомничат дека ја предизвикале тепачката.

Според неофицијални извор, тие веќе во текот на денот - среда ќе бидат изведени пред истражен судија, кој понатаму ќе ги спопрведува дејствијата. Според некои најави тројца од нив ќе бидат ослободени, додека останатите може ќе добијат казни со мерка притвор. Каков ќе биде епилогот од ова сеуште не се знае.

По инцидентот во Шутка реакција на граѓаните: Тие не се полицајци, носеа лопати и немаа таблици на колите, а МВР тврди нешто сосема друго

По објавата во повеќе македонски медиуми дека полицајци биле нападнати во Шутка, а потоа пренесени во болница, реагираат жителите на Шуто Оризари. Според нив, станува збор за киднапери, кои биле во возило без таблици и задни седишта, а со нив носеле и лопати и фантомки. Тоа беа коментарите на самите граѓани кои се затекнаа на самото место и нивните коментари на социјалните мрежи како и фотографии од самото возило ( џип марка „Сузуки„ без регистарски таблици) кој беше на самото место од инцидентот и што беше забележано во внатрешноста на џипот.

Но наспроти ова дел од македонските медиуми информираа дадоа информација дека „Вистинска драма се одвиваше синоќа во населбата Шуто Оризари каде граѓани претепале полицајци кои не биле на должност, за кои мислеле дека се киднапери.„
Исто така и од страна на МВР со поинакво тврдење:
- Околу 17:20 часот на улицата Индира Ганди во Шуто Оризари малолетничка наводно видела дека непознати лица насилно внеле женско лице во комбе, но не знаела за кого станува збор. Таа тоа му го кажала на возрасен маж, кој пријавил во полиција. Се собрала поголема група граѓани и во тој момент наишло возило во кое имало три лица, од кои двајца полициски службеници од Полицијата Чаир, кои не биле на работа, велат  од полицијата.
Додаваат дека насобраните ги нападнале лицата кои биле во возилото и тие се пренесени во болница за укажување на лекарска помош. Трите лица се од Долно Блаце.

Во Шутка паника за наводни киднапирања на деца, од МВР демантираат

Деновиве на социјалните мрежи на ФБ беа преплавени со информации дека наводно непознати лица со автомобили и без регистарски таблици кружат низ Скопје, особено низ Шутка и дека се обиделе да грабнат некои деца. Поради овој факт, луѓето од Шутка и околината се во паника и се организираат низ улиците за да ги пресретнат тие наводни киднапери. Луѓето се во страв и паника, дури и децата се плашат да ги пуштат на училиште.

Поради тоа редакцијата на Рома Тајмс се обрати до МВР и во телефонски разговор со Портпаролот на МВР , Тони Ангеловски кој беше запрашан во врска со овој момент, Ангеловски напомена: „ Тоа е лажна информација која се шири низ социјалните мрежи каде ние како Министерство излеговме со демант за оваа информација. Најпрвин се постираа слики на луѓе кои се наводно киднапери, а се работи фотографии на некои луѓе од Мексико, и дека информацијата е лажна. Истовремено напоменувам дека ниту еден до сега не пријавил ваков случај до МВР за евентуален обид на киднапирање на деца без разлика дали е од Шуто Оризари, Скопје или Македонија„ напомена портпаролто на МВР Ангеловски.

Инаку оваа информација меѓу Ромите од Шуто Оризари доби на размери откако порталот Ромапрес објави информација дека има лица кои оперираат на подрачјето на оваа општина, и на сето тоа објавен е видео материјал на разговор со една жителка на Ш.Оризари која ја кажува својата непотврдена верзија.

Затоа и редакцијата на Рома Тајмс, во потрага по вистината се обрати до МВР и сите овие шпекулации беа демантирани со апел да ја информираме јавноста па и самите граѓани од Шуто Оризари да не наседнуваат на вакви непроверени и лажни информации.

Dali pohari ama sigurno trebno te la o primati, o Roma taro Skopje, Šutka te oven nositelija ko opštestvena promene ki MK!?

Dikindoj ko agorutne nekobor bersha kote so o mangipa te kerelpe diso nevo ko romano dzivdipe bajrola ko nekobor segmentija ko Shuto Orizari. Palune bersha pohari ama sigurno romane chave sa pobuter taro Shuto Orizari hramome ko mashkarune sikljovne thaj uche institucije. Pohari ama sigurno romane chave but shukar adaptirinenape ko sasoitnipe (opshtestvo) save so avena taro Shuto Orizari.

Повеќе...
FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 198 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот