Шутка NEWS

Светска банка подготвена да го поддржи локалниот економски развој во Шуто Оризари

На средбата, како што соопштува Општина Шуто Оризари, била дискутирана кредитоспособноста на жените преку модел на здружување што подразбира вмрежување со бизнис инкубатори и континуирана комуникација со млади промотори за стекнување бизнис вештини, фасцилитирање, финансиско описменување и штедење.

–Можности, менторство и економска реинтеграција им е потребна на Ромите, особено на жените Ромки за отпочнување на бизнис.

За стекнување на влијателно економско претпријатие, неопходно е правилно формирање на цената на производот или услугата, изнаоѓање механизми за одржливост на пазарот на трудот, проширување на бизнисот преку посебни вештини и алатки, маркетинг и познавање на основните бизнис концепти, истакна Срџан Амет од Секторот за локален економски развој.

Развивање на локален туризам или ,,community based tourism” е исто така една од можностите за унапредување на животниот стандард.

Општина Шуто Оризари, првпат оформи одделение за локален економски развој што е важен предуслов за поддршка на нови инвестиции и воспоставување економски односи.

ЕРРЦ упати писмо до премиерот на РС Македонија Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

ЕРРЦ како организација која ги надгледува човековите права на Ромите во Европа, и ги настапува Ромите во нивна одбрана кога се нарушени нивните права,упати писмо до премиерот на РС Македонија Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во врска со инциндентот кој се случи во општината Шуто Оризари каде претежно живее ромско население.
Во писмото се наведува дека ЕРРЦ, внимателно ги следи информациите во врска со случувањата и информациите од билтенот на МВР објавени од 28.01.2019 година,кога група граѓани, по предходни најави, сведочења за можни киднапирања на деца, се собрале на главната улица во населбата по потрага по возило со затемнати стакла и без регистарски таблици.
ЕРРЦ наведува дека пред инциндентот истата вечер, поради загриженост на своите граѓани градоначалникот на општина Шуто Оризари Дудуш Курто ги повика сите загрижени граѓани во вечерните часови да бидат присутни на вондреден состанок на општината во која ке присуствува и командирот на полициската станица Чаир,од кој би се побарале одговори и консултации во врска со предходните денови од кога се проширила веста и очевидци кои тврдат дека спасиле деца од можни киднапери, настани кои резултираа загрижените граѓани од ова општина да не ги пуштат своите деца во школо.
Само два часа пред одржувањето на средбата на граѓани во општината, група на граѓани како се наведува во писмото го блокирала патот на едно такво возило марка Џип Хундаи Галопер, во кое се наоѓале три за нив сомнителни лица, со кои настанала првин вербална а потоа физичка пресметка, во која се нанесени телесни повреди над трите сомнителните лица од кои едниот се здоби со тешки телесни повреди, кои по инцидентот беа хоспитализирани во градската болница 8 ми септември.
МВР по овој инциндет поднесе 7 кривични пријави, за седум лица учесници во тепачката од кои на двајца лица им е одреден 30 дневен притвор.
Во понатамошниот дел од писмото ЕРРЦ се осврнува на изјавите на МВР како и на пресовите одржани од страна на министерот на МВР Спасовски , и бара МВР и истражните органи да се произнесат од информациите кои се од витално значење за истрагата, инволвираноста на засегнатите во овој случај. Таа верува дека понатамошната истрага во врска со инциндетот нема да биде подложена на неправедни казни, за кои има доста примери од таков тип на правни мерки.
ЕРРЦ барао одговори од државните институции:
- Kои институционални мерки ке се преземат со цел заштита и сигурност на населението, 
-Kои мерки ке се презмат за испоштување на правато на образование на децата, со кои ке се уверат родителите на децата дека сигурноста на нивните деца е гарантирана.
Наведете не со детални факти за состојбата во врска кој е власникот на возилото Хундаи Галопер? Дали власникот на возилото е полицаец?Дали власникот на возилото бил присутен за време на инциндентот? Кои се вашите информации по тоа што возилото е возено без регистарски таблици и затемнети прозори?Дали во возилото се пронајдени сомнителни предмети? Дали навистина возилото ги немало задните седишта? И која е вистината за фантомките, копачите и лопатите пронајдени во гепекот на возилото? Која била улогата на третиот сопатник кој не бил полицаец?
- Кои се следниве чекори за преземање на институцијата за откривање на детали во врска со овој инциндент и што довело до него?
- Колку ромски лица се повикани на сослужување, колку обвинувања се подигнати? Дали им е понуден преведувач и адвокат во тој процес? Какви идни чекор се планират?
- Колку често полицајци кои не се на службена должност , одат на мисија по најави на Фацебок?
-Дали ваквото самоволие на одредени полицајци се идна стратегија на полицијата, посебно кога се вон службена должност, или тие ке бидат подложени на дициплински мерки?
Кои чекори ке се преземат на таквите инциденти во иднина со што би се спречило состојбата да ескалира во етничка омраза , имајки во предвид дека повредените биле од албанско етничко потекло?
Постојат ли планови и отварање на полициска станица во општината која брои над 30. 000 жители?
Во завршниот дел на писмото ЕРРЦ неведува дека, во контексот на распространет Антироманизам во Европа, како и безброј обесправени Роми лишени од правата ,ЕРРЦ ги предупредува истражните органи и полицијата и ги повикува да се држат за одредбите на Европски суд за човекови права по членовите (6) и (14) како и членот од Европски суд за човекови права (3) и (8).
ЕРРЦ наведува дека до крај ке го следи целиот случај и сите постапки поврзано со овој случај како би е осигурувало почитувањето на (2,3,5,6 )и (8) односно (14) член од Европската конвенција за заштита на човековите права.Организацијата ке стои на располагање и советување за адекватно решение во врска со ова итна состојба.
Се наведува на крајот на писмото кое е адресирано до премиерот и министерот на МВР на РС Македонија.

Народниот правобранител има оформено предмет за случајот во Шуто Оризари, по сознанието дека имало обид за грабнување на деца

Народниот правобранител има оформено предмет по сопствена иницијатива по добиените сознанија дека се случил настан во кој имало обиди за грабнување деца во општина Шуто Оризари, и дека полициски службеници биле претепани поради сомнение дека станува збор за грабнувачи, како што наведуваат граѓаните во таа општина, истакна денеска заменик-народниот правобранител Васка Бајрамовска – Мустафа.

Таа посочи дека направиле увид во полициската станица и доставиле дописи до МВР.
– Нашите сознанија говорат дека во тек се постапки кон лицата кои го извршиле насилството и за утврдување на основаноста на дојавите или пријавите дека има исчезнато лице од причина, што според МВР, досега нема ниту една пријава дека некој пријавил исчезнато лице.

Бараме и целосно испитување на причините за присуството на полициските службеници надвор од службеното време во вечерни часови во такво возило без регистерски таблички. Останува МВР да го испита случајот и да ни ги достави целосно информациите што ги бараме, додаде Бајрамовска – Мустафа.

Шутка по понеделничкиот инцидент - Ова нема никаква врска искажување на нетрпеливост кон Албанците!

По инцидентот кој се случи во понеделникот приквечер во Шутка кога се случи настанот, некој како да сака да ги „предимензионира„ состојбите. Затоа и инстутуциите потребно е да поведат повеќе грижа во врска со тој немил настан. Комплексноста на Шутка е во тоа што таму живеат со децении освен Роми и мешовито население каде поголем број и Албанци.
Никогаш во минатото немаше некое сериозно нарушување на соживотот. Тие потребно е и понатаму да живеат заедно.
Но некој како да сака да го наруши тој начин на функционирање.
Сега Ромите покрај стравот од гласините во врска со киданпирањата , сега се обременети и со тоа дека „другата страна„ - Албанците ги гледаат како и виновници затоа што по некоја случајност нападнатите лица биле Албанци од Долно Балце!
Мора да е јасно едно немилиот настан кој се случи нема никаква врска и логика на искажување на нетрпеливост кон Албанците!

Тие потребно е сега да ги „оладат главите и емоциите„ и да резонираат разумно. Не е потребно ниту од страна на некои медиуми (нарочито албански како пример весникот „Лајм„) да ставаат сол на таа рана.
Знаеме сите колку е кревок во Македонија соживотот посебно во етничко мешани населени места. Затоа е потребно и државата да поведе малку грижа за односот на медиумите кон овој и слични нему настани, на кој се опишува настанот, и на кого од страна на некои погоре насочениот медиум -„Лајм„ сензационално да ги профилира притворените лица за тој немил настан, се во конотација и на некакво генерализирање на тие состојби.
Се може да се разреши и да се разјасни секое недоразбирање како преку институциите за правда така и во согледување на вистинските и реалните состојби, а не на некои „валкани квалификации и пропаганди„
Инаку според МВР во случајот во Шуто Оризари поднесени се две кривични пријави и тоа едната до надлежното Основно јавно обвинителство-Скопје против  Ѓ. Д. (44),  Е.З.  (31),  У. Ќ (30), С. Ј. (40) и А. И. (25), сите од Скопје, и втората до надлежното Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција против Е. З. (41) и А.З.(41) вработени во МВР, кои не биле на работа, поради сомнение дека сториле кривично дело „насилство“.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 209 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот