Социјала

Загреб: Сомнителна смрт на затвореник Ром

Мирсад Шечиќ (27) годишен Ром беше затворен во загребскиот затвор „Реметница„ каде за време на католичкиот божик беше донесен во коматозна состојба во болницата „Ребро„ во Загреб каде после два дена почина.

 

Семејството на затвореникот Шечиќ велат дека тој бил претепан, но затвроската управа тоа го демантира и вели дека на затвореникот му се слошило и бил веднаш однесен во загребската боилница „Ребро„ каде по два дена починал.

 

Истражните органи наредија и обдукција на телото за да се видат кои се причините за смртта на Мирсад.

 

Инаку Мирсад бил осуден поради инцидентот во една болница, каде го искршил инвентарот и им се заканувал на двајца доктори со смрт, поради смртта на неговиот татко.

 

Link: https://www.24sata.hr/news/iz-remetinca-ga-prebacili-na-rebro-umro-nakon-dva-dana-668203?utm_medium=Status&utm_source=Facebook&utm_content=668203&utm_campaign=24sata+Facebook+status&fbclid=IwAR2uZJcG-ZLAH0J1Ycw7hsV4JbPV1Himbi6K5t6XkJd8eBg7fcTzsJqWdEk

 

Скандал во Хрватска: Во Меѓумурије го сокрија фактот дека првородено бебе во 2020 е Ромско.

Според саборскиот застапник за ромското малцинство Вељко Кајтази е згрозен од чинот дека во Меѓумурије го сокрија фактот и ја „изманипулираа јавноста„ за првородентото дете во Меѓумурската жупанија.

 

Во традиционалните медијски објави за првородените деца во 2020 година, прескочено е ромското семејство , а за ова според Кајтази виновни се одговорните од жупаниската болница во Меѓумурије и Меѓумурската жупанија.

 

Со ова јавноста треба да се запраша зошто е прикриена информацијата за првороденото ромско дете и зошто ова семејство е прескочено во традиционалните медиумски информации за првородено дете во новата година?

Дали е тоа страв од ксенофобични реакции на лицата кои не би им се допаднала информацијата за провороденото ромско дете? Има ли тука елементи, на дискриминација и кршење на човековите права?

 

Се порачува дека се очекива јавно извинување во најкраток рок од страна на надлежните институции, која за жал не започна добро ниту оваа 2020 година во Меѓумуријето и еднаков третман за сите луѓе без разлика на нивната етничка припадност.

 

За потсетување е дека Хрватска од Јануари 2020 година го предводи шест месечното раководење и со ЕУ. Ова е добра пример!

 

Link: http://novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Romi-zgrozeni-Izignorirali-su-nase-prvorodeno-dijete-u-2020.-tko-se-boji-ksenofobicnih-reakcija

Хорор во Унгарскиот град Орoслани : Ѕверско убиство врз унгарска Ромка!

Во малото унгарско гратче Орoслани во непосредно пред новогодишните празници се случи брутално убиство.

Жртвата е идентификувана како Елизабет Ковач (37), која беше убиена на најбрутален начин.

Според зборовите на нејзината мајка Ева Фаркаш убиството се случило за време на нејзината роденденска забава.

 

„Мене ми се јави еден пријател кој ми рече дека мојата ќерка Елизабет е убиена. За убиството не бев информирана од полицијата. Инаку на Елизабет и бев стартаел оти таа беше хендикепирана и не знаеше ниту да чита ниту да пишува.„ рече Ева.

 

Според медиумите Елизабет на 30 декември заминала на една забава. Таа својот убиец го однела во својот стан каде била под кирија без да се сомнева дека ќе стори нешто такво. Тој ја убил на тој начин што и го пресекол гркланот, и во стомакот имала три убодни рани. Кога сопственикот на станот се вратил од работа затекнал ужасна слика и ја повикал полицијата. Очигледно дека имаше знаци на борба затоа што дектективите под нејзините нокти најдоа кожа.

 

По истрага од полицијата земени се примероци од десетина сомнителни и според ДНК анализата пронајден е сторителот кој е бездомник.

Инаку Елизабет има и една 14 годишна ќерка.

 

 

Link: https://www.blikk.hu/aktualis/krimi/oroszlanyi-verfurdo-osszetort-a-kegyetlenul-meggyilkolt-elizabet-anyja/yb064qj

Марија Шерифовиќ на мајка и Верица и купува стан вреден 500.000 евра!

Марија Шерифовиќ реши да ја зирадува мајка си Верица со подарк луксузен стан во една населба во Белград.

Се вели дека луксузниот стан со поглед кон реката е вреден пола милион евра.

 

"Марија е свесна дека Верица своевремено се мачше по ромски свадби и дека секој заработен денар го вложуваше во Марија и нејзиното образование„ велат изворите.

 

„Исто така Верица се мачеше и со споругот Рајко, дека не и беше лесно, но сепак успеа да ја изнесе Марија на прав пат и да и овозможи најдобри училиштаз и убаво детство. Затоа и марија и возвраќа на овој наќин на мајка си Верица, да ужива во луксузниот стан.

А исто така како недвижен имот пак ќе остане тоа за Марија, и останува дека е сугорно вложена пара во тој стан.„

 

Инаку Марија е многу често на реалицја Америка –Србија, и нејзе и одговара Верица да е во станот,и исто дека ќе биде среќна и ќе и биде удобно, што беше и главна цел на Марија.

Таа тоа и го потенцира: „Верица заслужува цело богаство на светот да и го подарам,затоа што да не беше таа, јас немаше да бидам тоа, што сум денеска„ вели Марија.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 292 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот