Социјала

Со највисоки државни почести Претседателката на Словачка Чапутова му додели признанија на ромскиот доктор и активист за човекови права – Јан Цибула

Словачкиот претседател Зузана Чапутова му додели со високи државни почести во спомен на Јан Цибула, првиот член на ромската заедница во поранешна Чехословачка што дипломира на универзитетот Комениус во Братислава на медицински факултет. Таа со високи државни почетси им додели на вкупно 20 јавни личности, вклучивајќи го и во Милада Хоршковиќ, чешки политичар убиен од комунистичкиот режим во Чехословачка и на Словаците кои придонесоа за кадифената револуција, што доведе до пад на истиот режим во 1989 година .

 

На двајца борци на отпорот од Втората светска војна им беа доделени и почести, како и претставници на уметничкиот и социјалниот живот. Церемонијата на доделување на наградите се одржа по повод 27-годишнината од раѓањето на независна Словачка, која земјата ја одбележува на 1 јануари.

 

На Цибула му беше доделен Орден на Клаусовиот Крст Прва класа во меморија за неговата исклучителна заслуга во развој на општеството и ширење на доброто име на Република Словачка во странство; Наградата ја прими неговиот син, Дејвид Цибула. Роден во Клиновец, работел како општ лекар во Берн, Швајцарија, откако успешно дипломирал на Медицинскиот факултет во Комениус.

 

Покрај својата професија, Цибула имаше време да се бори за правата на Ромите и да ја подобри нивната позиција во цивилизираното општество. Тој беше ко-основач на Чехословачка унија на Ромите (Сваз Цикниш-Ром) во Словачка и меѓу коорганизаторите на првиот конгрес на Интернационалната Ромска Унија (ИРУ), за што подоцна стана и претседател.

За Цибула се вели дека најценето ја добил Швајцарската награда за култура од кантонот Берн во 1985 година. Тој е една од најеминентните ромски фигури на 20 век не само во Европа, туку и во целиот свет.

 

Во 2001 година, Здружението на Чехословачки Роми во Канада го номинираше Цибула за Нобелова награда за мир. Чапутова во својот говор рече дека Словачка има исклучителни луѓе кои биле од исклучителна корист за својата татковина.

 

Нејзиниот претходник Андреј Киска минатата година им додели државни почести на 30 личности. Меѓу оние што ја добија Орденот на Класуовиот Крст Прва класа минатата година беше и поранешниот словачки владин ополномоштеник за Роми, Клира Орговињевиќ, додека историчарот Зузана Кумановиќ го прими Првиот клас на крстот Прибин.

 

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/slovak-president-caputova-awards-romani-doctor-and-human-rights-activist-with-state-honors

Не фрлајте пари: Ова се подароци кој никој не ги сака

Пред нас се празниците во кои обожаваме да купуваме и подаруваме, но одредени подароци поголемиот број од луѓето не сакаат да ги добијат за Нова година.

 

Убедливо најлош подарок, генерално земено, се сувенири и симболи, порцелански фигури и украси. Потоа, кујнски прибор и апарати, сапун и козметички производи, со исклучок на добри парфеми, депилатори и машинки за бричење, бањарки, крпи за туширање…

 

Секако, подарокот го избирате според личноста на која ѝ подарувате, а ако сте блиски, секогаш можете да се консултирате за да не направите катастрофа со изборот.

На повеќе од половина од луѓето кои добиле новогодишен подарок, тој воопшто не им бил корисен.

 

Сосема е мал процентот на оние кои сметаат дека вниманието е важно. Повеќето претпочитаат да добијат подарок кој знаат дека е внимателно избран и соодветен на она што го сакаат.

 

Интересно, но ретко кој сака да биде неверојатно изненаден од подарокот. Постојат и оние кои истиот подарок го проследуваат на некој друг, бидејќи по ниту еден критериум не е избиран за нив и тоа е повеќе од очигледно.

Што најмногу купуваат Македонците преку интернет?

Расте интересот кај македонските граѓани за пазарување преку интернет. Последните анализи направени од Асоцијацијата за е-трговија, посочуваат дека има зголемување кај онлајн-нарачките.

 

Во последните 12 месеци преку Интернет пазарувале 35,9 проценти од интернет-корисниците, наспроти 31,6 процент во истиот период минатата година, информира Асоцијацијата за е-трговија на Македонија (АЕТМ).

Притоа, облеката и спортската опрема се меѓу најкупуваните продукти од македонските граѓани кога пазаруваат преку интернет..

 

Повеќето од Македонците купуваат производи преку интернет во вредност до 50 евра, во согласност со царинските прописи за увоз.

Поединци што нарачале/купиле производи или услуги преку интернет за приватна намена

во последните 3 месеци 27,4 %

пред 3 месеци до 1 година 8,6%

пред повеќе од 1 година 4,8%

никогаш 59,3%

нарачале/купиле производи/услуги преку интернет (кога било) 40,7%

нарачале/купиле преку интернет во последните 12 месеци 35,9%

Извор: Државен завод за статистика.

Случајот со малата Моника Каримановиќ: Дали државата Србија, реагираше навреме?

Србија и регионот сеуште е во неизвесност во случајот со грабнувањето на малата 12 годишна Моника Каримановиќ од околината на Ниш. Главниот осомничен е Нинослав Јовановиќ од Малча, попознат како „Малчански бербер“, кој излегол од затвор во март годинава.

 

Веќе осум дена како ја нема Моника, родителите, и блиските пријатели сеуште не ја губат надежта дека таа може да биде вратена здрава и жива, но сепакевидентно е дека во оваа потрага има многу недоследности.

 

Целиот случај беше алармиран веднаш преку социјалните мрежи од страна на засегнатите родители и пријатели. Веднаш и самите граѓани ја споделуваа оваа информација. Во цел тој хаос „најмирни„ беа државните институции и полицијата на Србија како о надлежните институции. Дури после четри – пет дена од исчезнувањето започнаа поконкретна потрага вклучувајќи и 200 полицајци и жандармерија. Деновиве тој број изнесува и 500 вклучени лица, но дали требаше толку да се чека?

 

Истото прашање треба да се постави и кон големиот број на Ромски организации кои мудро „ќутеа„ се до моментот додека не беше тој „аларм„ даден и од официјалните медиуми во Србија и регионот.

Буквално родителите и индивидуални ромски активисти беа оставени сами на себе во оваа потрага цели четри –пет дена!

Имаше и такви кои во целиот овој случај го таргетираа како случај дека малата Моника можеби и „побегнала и се омажила„ следбено дека таа е Ромка и дека таа варијанта е најлесна.

 

Со ова се докажа дека кога станува збор за Ромите државата Србија секогаш имаат некои поважни приоритети од Ромите.

Во целата оваа ситуација дури и претседателот на државата Александар Вучиќ се вклопи во сивилото напоменувајќе дека добро е запознат со деталите но не би сакал да изнесува информации.

 

Дали тие родители на Моника не заслужуваат поголема утеха од страна на државата и институциите, и да ги држат во неизвесност.

Дури медиумите направија реконструкција на целиот случај и укажано е дека ова се случило за само 4 минути и 43 секунди.

 

Тие фатални минути беа доволни еден обичен педофил цели осум дена да се крие и цела полиција да не биде способна да го лоцира и открие, како да се работи за најпрофесионален воен ветеран и знае како да се крие. Факт е дека има мал милион пропусти и недоследности. Факт е дека државата Србија Ромите не им се некој врвен приоритет.

Дај боже да се заврши се најдобро и Моника здрава и жива да се врати на најблиските. Е потоа ќе се отвори Пандорината кутија кој и каде направил пропуст. А нарочио судските институции кој монстумот Нинослав го пуштиле во март од затвор и знаејќи го за кого станува збор го пуштиле без никаква контрола, следење и надзор со шанса која повторно ја сторил, силување и напаѓање на малолетни деца.

 

Кој ќе ја поднесе таа одговорност? Во други држави паѓаат оставки на претседатели, министери, но брате ова е Србија ова е Балкан! Тоа на овие простори е невозможна мисија!

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 466 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот