Социјала

Нов бран на антициганизам во Чешка

Во Чешка последниве неколку месеци се случи силен пораст на насилство врз Ромите , каде највеќе одекна физичкиот напад на неромски брачен пар врз неколку ромски деца.

Чешкиот политички експерт Јан Чарват истакна дека бројот на луѓе подготвени на пресметки со малцинствата е константен, но дека од фокусот кон Ромите од 2015 се префрли на бегалците.

Сега кога бегалската криза стивна антиромското расположение е повторно на сцена.

Челниците на повеќе партии во Чешка како што се чешките социјалдемократи
(ČSSD) за овој феномен завземаа неутрален став и покрај фактот дека самата Влада изразува загриженост и поради новиот донесен закон

Всушност ако лицето кое не е во можност да заработи средства за три месеци, тој воедно и го губи правото на местото на домување и може да постане бездомник.

Link: http://www.romskiportal.com/2020/01/03/novi-val-anticiganizma-u-ceskoj/

Ромката Сандра покажа дека се е можно кога си „обележана„

Тоа што дека е од ромска националност не и беше пречка да го заврши факултетот , се вработи и формира семејство и да преставива пример како да се стигне до целта.

Животот не им дава на сите иста шанса за стартна позиција но Сандра Јоковиќ од Краљево по професија воспитач . Што се однесува до нејзиното образование немала никаков бенефит и рамноправно се вклучила во образованието и беше прифатена исто како и останатите без дискриминација.

Таа истакнува дека дека кога се запишувала во средно отсекогаш сакала дас биде воспитувач „најубавата работа –работа со деца„

Завршила средно потоа дипломирала на факултетот за воспитувачи во Крушевац и воедно специјализирала.

- Потоа формирав семејство и немам намера да останам на ова. Ќе запишам мастер студии веќе наредната година, вели Сандра.

Link: https://www.telegraf.rs/vesti/srbija/3140526-romkinja-sandra-pokazala-da-je-sve-moguce-i-kad-si-obelezen-a-samo-su-roditelji-verovali-u-nju?fbclid=IwAR0sMerRfm3U6EQg9d6JHtzY3sNxr7VNbSDqmFCXNwhg_Dk-hST9SlzAjjE

Фото вест: Револвер во рацете на споменикот на Шабан Бајрамовиќ

На споменикот на Шабан Бајрамовиќ во амфитеатарот на нишкиот Кеј некој поставил расклопен револвер.

Дејан Марковиќ кој ја фотографираше „новата поставка„ на Кејот вели дека веројатно станува збор за шега, но можеби има и некоја скриена порака испратена против Ромите, затоа што тој споменик веќе и претходно беше на мета на вандали.

Револверот е свртен и делува како да Шабан нишани кон делот на тврдината.
За потсетување е дека иако е еден од најпознатите Нишлии , најтешко стекнуваше признанија во својот град, иако во светот веќе ги имаше и дека беше еден од најдискриминираните личности.

Дајана Ѓуриќ – Ромка оџачар која им носи среќа на луѓето.

Дајана Ѓуриќ има 29 години. Со оџачарство се занимава од својата девета година, а после студиите во Бања Лука се стекна со професијата – екологист. Пред неколку години се вработи како референт за ромски прашања во Владата на дистриктот Брчко.

 

Дајана вели дека во сето тоа што работи таа ужива. Оџачарството вели дека е нејзина прва љубов од која никогаш нема да се откаже, а истовремено си ги завршува и своите работни обврски како референт и воедно е ангажирана како активист во Здружението

„Роми на дело„

 

Минатат пролет нејзиниот татко Јадранко и оџачарите од БиХ организираа прв собир на оџачариво Брчко каде присуствуваа над 60 оџачари од Србија, Хрватска, Словенија, Романија, Италија, а потоа и Дијана присуствуваше на Фестивалот за оџачари во италијанскиот град Санта Марија Маџоре.

 

Таа планира идната година да се качи на нивната скупштинска зграда каде досега се има качено само една жена оџачар од Италија.

 

Таа вели дека нејзе ја мотивира позитивната енергија која ја носи во себе и прави да ја споделува со луѓето околу себе.

– Сметам дека сум таа што носи среќа и сакам да ја споделам со луѓето и да видам насмевки на нивните лица. Затоа сум и везден во движење да работам и креирам„ – вели Дајана.

 

Покрај оџачарството своето слободно време Дајана несебично го троши за разни активности во ромската заедница и со уште други четворица млади активисти настојува да ги мотивира Ромите да се образуваат и работат.

 

 

Link: https://www.blic.rs/vesti/republika-srpska/donosim-srecu-i-zelim-da-je-podelim-ko-je-mlada-dimnjacarka-koja-stoji-iza-brcanske/2sbyq6d

 

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 96 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот