Музика

Џанго Делукс, - Џовани Вајс

Џовани Вајс е роден на 10 декември 1980 година во Хамбург е познат германски џез гитарист.

Вајс, кој потекнува од семејство Синти, кој живее во Хамбург-Вилхелмсбург со многу музичари, ја свири гитарата уште од дванаесет години.

Заедно со Кое Рајнхард, внук на Џанго Рајнхард, како втор соло гитарист, Роберт Вајс (ритам гитара) и Ефери Вајс (бас), тој го основа бендот Џанго Делукс, кој го издаде својот прв албум Вилхелмсбург 2012 година.

Вајс беше почестен во 2013 година со Ехо џез како „најдобар гитарист (национален)“.

За вториот албум, Возење, кој беше создаден со NDR Big Band, тој исто така во 2016 година доби ехо-џез.

Ромски бенд од Сараево кој не ве остава да бидете рамнодушни - Gipsy Band

Сараевскиот ромски музички бенд од Сарајево Gipsy Band со новиот пристап ја направи ромската музика повторно релевантна во поширок обем

Тие се основани во 2015 година , со идеа за еден нов пристап на традиционалната ромска музика во Сараево. Него го сочинуваат професионални музичари од БиХ.

Сараевскиот Gipsy Band го сочинуваат: Мухамед Јусиќ - тапани, Давор Мараус - тимпанки , Кенан Имамовиќ - бас гитара, Мустафа Бехмен - ритам и соло гитара , Мехо Радоциќ - кларинет, Адмир Ватреш - хармоника и Јасмин Панџиќ - вокал.

„На некој начин ние сме чуварите на ромската музика во БиХ„„ велат тие.
Нивниот прв ЦД се состои од десет автохтони ромски песни снимени во нов аранжман и етно стил со примеси на џез.

На нивниот прв албум „Есма, Есма„ можете да ги слушнете обработките на песните како што се: Тути Фрути, Пхиравел о Миле, Ото девла адава мангљан, Сајбија, Јасмине, Док је мене - док је псме, Есма, Есма, Черда Миле бари шкода, Џелем, Џелем о Пхирав манге коркоро.

Србија: По 20 години во Ниш повторно се одржа Рома фест

Во организацијана здружението „Весели Роми„ во Ниш после скоро две децение се одржа Ромски фест, Во текот на двата дена посетителите имаа можност да уживаат во мултикутурниот програм - литературам уметност и музика.

Со изложба на фотографии од животото на Ромите и со литературна средба на поети од Ниш во Тврдината во Ниш започна фестивалот на ромската музика и култура „Рома Фест„ На средбата на писателите учество земаа членовите од здружението „Чегар„.

–Покрај ромската беа прикажани и културата на другите народи кои живеат на овие простори. Фестивалот започна со ликовна галерија пред Џез музејот во Тврдината на Ниш потоа литературна вечер каде беше преставена книгата за Шабан Бајрамовиќ / напомена Миле Петровиќ од Здружението „Весели Роми„

Елвис Бајрамовиќ прва труба во Гуча 2019!

“Секој на Собирот на трубачи во Гуча доаѓа за да победи , а јас дојдов за да не победам, и ова за мене е шок, и воедно размислував дека сеуште сум млад за да ја освојам правата награда, но ете се случи и јас сум пресреќен„ рече Елвис Бајрамовиќ прва труба на Гуча на 59 издание .

Тој е од местото Бојник . Неговиот свечен пречек го организираа Домот на културата од оваа општина во знак на благодарност кој ја преставил неговата општина како во Србија така и во светот.
Инаку Бојник е расадник на изворедни трубачи и освојувачи на Прва труба и претходно.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 86 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот