Музика

Навршуваат 3 години од Кралицата на Ромската музика – Есма Реџепова Теодосиевска

Во 2016 на денешен ден кога зпрестана да чука срцето на една од најголемите великани на Ромската музика и песна Есма Реџепова Теодосиевска, остави една празнина кај самите луѓе.

Име кое на секој меридијан го величеше ромскиот идентитет.

Есма Реџепова е родена во Скопје, 8 август 1943  а почина во Скопје, 11 декември 2016). Таа е позната македонска пејачка и хуманитарка. Нарекувана е Кралица на Ромската музика во светски рамки. Во 2013 г. ја доби престижната титула Национален уметник на Република Македонија.

Есма досега „излажала“ многу народи. Кога пеела во Шпанија мислеле дека е шпанска Ромка. Во Русија „малку го згрешила акцентот“, па публиката помислила дека е од Узбекистан. Во Келн публика од 20.000 гледачи занемела пред нејзиниот глас. Во концертната сала завладеала апсолутна тишина како никогаш дотогаш.

Есма Реџепова сними и објави повеќе од 580 песни, меѓу кои и две платина и осум златни дискови. Изврши повеќе од 22.000 концерти, од кои една третина се одржаа за добротворни цели. Со Ансамблот Теодосиевски сними 108 синглови, 32 компактни касети, 15 дискови, шест видеокасети и бројни телевизиски емисии.

Реџепова најмногу пееше на ромски и македонски, но исто така сними песни на српскохрватски, турски, хебрејски, грчки и хинди. Реџеповите песни често зборуваат за љубов, тага и брак. Една од нејзините најпознати песни наречена Чаје Шукарие стана химна за сите Роми насекаде низ светот.

Есма често пееше традиционални песни, и ромски и македонски, но многу од нив се и композиции. Теодосиевски вообичаено составува и уредува песни, но Есма составува и некои песни, вклучувајќи ги и Чае Чукарије. Таа, исто така, ги кореографираше настапите.

И после 3 години сеуште нема разврска со имотот и куќата кој треба да преставува Музеј на хуманоста и музиката. Таа процедура е сеуште без судска разврска.

Девојка Ромка од Полска, Вики Габор победи на Јуниор Евровизија 2019!

Викторија „Вики“ Габор (роден на 24 јуни 2007 година) е полска пејачка. Таа ја започна својата кариера во 2019 година, како финалист во втората сезона на The Voice Kids Полска, а потоа подоцна го освои Јуниор Евровизискиот натпревар за песна 2019 година со песната „Суперхерој“.

Габор е роден во Хамбург во полско ромско семејство. По нејзиното раѓање, тие се вратиле во Полска, подоцна се преселиле во Велика Британија, а потоа се населиле во Краков, кога имала седум години. Габор има постара сестра по име Мелиса, која е композитор и текстописец.
 
Кон крајот на 2018 година, Габор се натпреваруваше на аудициите за втората сезона на „The Voice Kids“. Таа се приклучи на тимот на Томсон и Барон, и продолжи да напредува низ натпреварот, на крајот стигнувајќи до финалето и го издаде нејзиниот деби сингл „Време“.

На 28 Ноември во МОБ 10-то изданние на Рома Фест

Во организацијата на Здружението „Романо Ило„, по дессети пат се организира Ромскиот музички фестивал Рома Фест 10.

Се уважува дека и овогодишниот музички фестивал ке биде еден од најдобрите изданија а за тоа говорат и гостите присутни на фестивалот, публиката,ансамбли и љубителите на Ромска музика.

Таа вечер свој настап ќе имаат: Влатко Стефановски, Ернест Ибаимовски, Сашо Гигов – Гиш, Ленче Димовска, Ибуш Ибраимовски, Али Бајрам, Џељо дестановски и оркестарот на Џамбо Агушев

Фестивал на ромска музика – РОМА ФЕСТ 10 издание се оддржува на 28 ноември 2019 година во Национална Опера и Балет (НОБ), почеток од 18:00 часот. Влез слободен.

„Песни на Ромите“ - Илустрација на поезија

„Песни на Ромите“ е книга со песни, составена од полскиот ромски поет Папуча, која ја илустрирав и дизајнирав како дел од првиот учинок проект за време на мојот курс во НИД.
 
Проектот започна со мојот интерес, како важна личност, во животот на ромскиот народ во Европа, чии уникатни, но честопати трагични искуства го формираа нивниот колективен идентитет низ годините.

Со потекло и традиции што можат да се следат на разни номадски племиња во Индија, Ромите денес се меѓу нивното „темно“ минато и многуте предизвикувачки начини напред, и сè уште се соочуваат со секојдневно прогонство и борби.
 
За време на почетната фаза на истражување и истражување, наидов на песните на големиот поет Бронислава Вајс, пошироко познат како „Папуча“. Нејзиниот глас се чинеше дека е совршена претстава на Ромите, а едноставните, но срдечни песни го фаќаат духот на нејзиниот народ со јасност и искреност.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 506 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот