Музика

Дали Елвис Присли е со ромски корени ?

Еден амеркански магазин тврди дека Елвис Присли е со ромски корени, информира британскиот весник Дејли мејли.

Според магазинот "Gypsy Roma Traveller", далечните роднини на Присли беа Роми и живееа во Германија . Тие на почетокот од 18 вел емигрирале во САД . Истиот магазин наведува дека моминското презиме на мајкаму на Присли беше Смит, и како што се наведува во текстот „тоа презиме беше често помеѓу британските Роми„

Инаку еден од експертите и истражувач на ромската култура и писател Дејвид Елтир вели дека Елвис Присли ниту еднаш не го спомнал своето потекло што остава простор на сомнеж, дали Елвис сакал намерно да го сокрие тој факт, или пак навистинa корени над 300 години се веќе заборавени?

 

Првата српска ромска оперска пеачка Наташа Тасиќ Кнежевиќ во 2012 прогласена за најистакната ромска жена во светот

Наташа Тасиќ Кнежевиќ е прва српска ромска оперска пеачка која е со редовен ангажман во Наридниот театар на Србија во Нови Сад.

Оваа Белграѓанка студираше Факултет за транспорти долги години пееше во хорот на Црквата Св Ѓоргија , се додека на го сретнала Јован Чирилов кој и го препознал талентот , и со помош на принцезата Јелисавета Караѓорѓевиќ се запиша на академијата на уметности во одделот -соло пеење.

Веднаш потоа беше работно ангажирана во Српскиот Народет Театар од Нови Сад.
нејзиниот цел живот преставува броба против предрасудите и дискриминацијата.

Инаку за Наташа велат дека таа е ромска кралица на оперското пеење со кристално јасен тон , светла боја на гласот и на секој настап од прва ја освојува публиката.

Инаку во 2012 година ОЕСС ја прогласија Наташа како една од
најисталнатите ромски жени во светот која одржа и свој значаен говор во Советот на Европа.

"Romengo" - Roma band from Hungary

The Romengo Band from Hungary is not at all afraid of experimenting with sound - cans, taps, strings and specific bass-worded bass. Music Charts Europe

"Romengo" is a very famous and popular Roma composition from Hungary. They adhere to tradition and novelty. They were formed in 2004.
The band members are Monika Lakatosh, Mihaili Rostash - Mazsi, Mishi Kovac. Janos Lakatos - Guszti and Tibor Tibi Balog.

The band plays Hungarian Olahe music that features elements of some of the roots of Roma music and elements of modern sound.
They play traditional instruments but also often experiment with sound in another way.
In their musical structure, there are sounds of jazz, flamenco and other forms.

In their work so far they have released two great acclaimed albums "Kétháné" and "Romanije".

Бобан Марковиќ - Прв на европската World music top листата

Угледниот World Music Charts Europe (WMCE) ја објави својата месечна топ листа за јули 2019 каде за прв пат од нејзиното формирање едно музичко остварување од Роми се наоѓа на прво место.

Како што пишува порталот World music новиот албум на Бобан Марковиќ и оркестарот „Мрак„ објавен за унгарската издавчка куќа Fonó Budai Zeneház, а новото издание на Бобан и групата го чекаа седум години
До овој успех , надобро позициониран албум од овие простори беа групата Кал со истоимениот албум каде на годишната листа од 2006 година се најде на трето место.

Инаку WMCE е сонована во 1991 година од страна на европските радио-продуценти во име на Европската Унија за радиодифузија (EBU).

Еднаш месечно , радијските world music диџеи од 24 европски земји гласаа за своите фаворити помеѓу актуелните остварувања и ги испраќаат во Берлин , а листата на првите десет албуми се објавуваат на интерент порталот WMCE.

Инаку Бобан Марковиќ е роден во Владички Хан во 1964 година . Тој со својот оркестар освоил многубројни национални и интернационални награди и признанија. Настапуваат под името Balkan Brass.
Досега имаат објавено околу 15 ЦД.

Link: https://www.vranjenews.rs/news/boban-markovi%C4%87-prvi-na-evropskoj-world-music-top-listi

Youtube -

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 293 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот