Музика

Марија Шерифовиќ: „Јас ќе платам и ќе го вдомама семејството“„

Пеачката Марија Шерифовиќ луто реагираше на потресната приказна за исфрлање на семесјтвото Османи од нивниот дом во Дорчол. Београд и понуди финансиска помош
Тие во тоа исфрлање повеќе полицајци ги тргнаа членовите од семесјтвото , дури и болната жена од карцином која беше на носилки.
„Искрено..Во оваа моја убава Србија, не може повеќе ништо да ме изненади...И не умеам повеќе да опишамкоја количина на бес се појави во мене..Но еве да не го кажам тоа што го мислам и да бидам некоја проста печка за некој ... Ако некој има контакт – јас ќе платам и ќе го вдомам семесјтвото„ напишала Шерифовиќ на Твитер.

За потсетување кое ги наведува Здружената акција „ Кров над глава„ . семејството Османи со години живееше во оваа куќа на улица Дунавска број 30. Меѓутоа нивната куќа која е изградена во 1934 година , во 2015 беше избришана од Катастаркако воопшто да не постои.

Ромската пеачка Гликерија Котсула од Грција пееше пред 200.000 луѓе со солзи во очите

Познатата ромска поп пеачка Гликерија (66) својата соло кариера ја започна уште во 1974 година.

Нејзиниот стил на интерпретација е апсолутно посебен , полн со длабочина, мелахонија и бескрајна емоција.

Таа досега во својата над 40 годишна успешна кариера има настапено со многу познати музички имиња.

На еден настап во Израел во летото 1993 година . Тој настап го одбележа со исполнување во своја верзија на израелската народна песна “Shabechi Yerushaly'im” (“Пофалби Господа за Ерусалим!”) на хебрејски .

Нејзината длабока врска со Израел кулминираше во 1998 кога беше повикана да пее на посебен меморијален настан за Јитзак Рабин кој беше убиен во 1995 година.

Таа тој настап беше одбележан со пеење на композиција со солзи во очи пред околу 200.000 публика на плоштадот Рабин во Тел Авив. Тој настап беше заедно со израелската филхармонија.

На Роки од Шутка му се исполни сонот во „Никогаш не е доцна“, а коментарот на Пријовиќ ќе го памети цел живот

Како и секоја сезона, така и оваа ќе има и кандидати од Македонија и регионот кои ќе се борат да стигнат до самото финале, или пак до првото место.
Во првата емисија на „Никогаш не е доцна“ настапуваше шеесетодишниот Руфат Селим Роки од Скопје, поточно од Шутка.

Инаку Роки е веке долги години познато име во ромската естрада, но за пошироката јавност ќе ја искористи оваа шанса е преку ова шоу да изгради кариера,

Роки истакна дека имал желба да биде голема ѕвезда, но таа желба не му се исполнила поради недостаток на финанасии.

Инку коментарите за негововто пеење беа повеќе од позитивни „Оваа песна вака се пее. Феноменално, без грешка“ беше кратка Пријовиќ за изведбата на песна од Шабан Шаулиќ.

Настапот на Роки може да го погледнете во видеото подолу на 18: 09.

Youtube: https://www.youtube.com/watch?time_continue=114&v=Kdp7_ZL3k6k

Премиерно во Владичин Хан музичкиот фестивал „Бобан Фест„

Мајсторот на труба Бобан Марковиќ кој е родум опд Владичин Хан оваа година за прв пат организира Музички фестивал „Бобан Фест„ кој ќе се одржи на 28 август на сцената на СРЦ „Куњак„

Организатор на фестивалот 3 : Здтжението „Чувари на трубата на Бобан Марковиќ„ . Покровител е општината Владичин Хан.

„На иницијатива од Бобан Марковиќ кој на музичката сцена е над 30 години , се одлучивме да се организира фестивал со светска музика. Желбата на Бобан беше своето искуство и контакти да ги стави во служба на фестивалот за да може неговиот роден град од југот на Србија да ги донесе своите колеги музичари како од Србија така и од Европа. Фестивалот има амбиции да стане традиционален и да ги рпошири своите активности со музички работилници„ , напоменаа од Здружението „Чувари на трубата на Бобан Марковиќ„

Основната мисија на фестивалот е на публиката од југот на Србија да и се престави најквалитетната музичка сцена во жанрот на светската музика. Желбата на организаторот е на сите љубители на музиката, трубата, колегите музичари од Србија и регионот да ги угостат во градот на трубата - Владичин Хан.

На прашање до Бобан Марковиќ зошто фестивалот се организира токму во Владичин Хан тој напомена:
„Затоа што сум тука пред своите како и на светските фестивали, и публиката ужива во моето музицирање, но Владичин Хан не би го менувал ниту за едно место во светот. Тука се сите тие кои ми се најважни во мојот живот , тука започнав и би сакал исто тука да ја завршам мојата животна и професионална приказна„ , вели Бобан Марковиќ

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 159 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот