Музика

Џипси Кинг - Gipsy Kings

Кралевите Џипси Кинг се група составена од фламенко, салса и поп музичари од Арле и Монпелје на југот на Франција кои настапуваат во Андализија.

 

Иако членовите на групата се родени во Франција, нивните родители биле претежно шпански Роми кои избегале од Каталонија за време на граѓанската војна во Шпанија во 1930-тите.

 

Тие се познати по тоа што ја донесоа каталонската румба, музика ориентирана кон поп, оддалечена од традиционалната фламенко музика, до светската публика. Групата првично се нарекуваше себеси Лос Рејес.

 

Нивната музика има посебен стил со румба, фламенко и поп влијанија; многу песни на Џипси Кинг одговараат на социјални танци, како што се салса и румба.

 

Нивната музика е опишана како место каде „шпанскиот фламенко и ромската рапсодија се среќаваат со салса фанк“

 

Џипоси Кинг биле основани од браќата во фамилијата Рејес и Балиардо. Браќата Рејес се внуци на Манитас де Плата. Браќата Балијардо се синови на Манитас де Плата.

 

  • Николас Рејес - основач, главен вокал, син на Хозе Рејес
  • Франсоа (Канут) Рејес - вокал, гитара, син на Хозе Рејес
  • Андре Рејес - вокал, гитара, син на Хозе Рејес
  • Патчаи Рејес - вокал, гитара, син на Хозе Рејес
  • Пабло (Пол) Рејес - гитара, син на Хозе Рејес
  • Тонино Балиардо - основач, водечки гитарист
  • Диего Балиардо - гитара

• Пако Балиардо - гитара

Бранко Ристиќ: Од ромското маало во Горни Милановац до светска слава во Сиднеј

Самоукиот Ром Бранко Ристиќ стекна светска слава а сега за нова година свиреше и дома

 

„Во странство можеби има поголеми шанси за успех, но мојот дом има најголемо срце„ ваели виолинистот Бранко Ристиќ

Како е тоа прво да си на дно , а потоа да се допрат звездите, на своја кожа го почувствува самоукиот виолинисти Бранко Риситќ , Ром кој од родната ромска маала Грабивице од Горни Милановац , заминал за Лондон и стекнал светска слава.

Од сиромаштијата и тагата го извлекла Британката со симболично име – Фејт, која ја променила неговата судбина. Тие двајца свирајќи виолина и хармоника , прават чуда, и нивната љубивна приказна не остави никого рамнодушен.

 

 

Меѓутоа овој Ром никогаш не ги заборавил своите корени и често доаѓа и дома , дури кога и Новата 2020 можеше да биде кај ќе посака низ светот и да настпаува, тој го одбрал настапот во Горни Милановац.

 

- Никаде луѓето ја немаат таа емоција како што ја имаат тука. Го поминав цел свет и го почувствував тоа на своја кожа. Во странство можеби имаш поголеми шанси за успех, но дома имаат поголемо срце. Затоа и ќесто се враќам дома и тука свирам со најотворено срце„ вели Бранко Ристиќ.

 

Со звуците од неговата виолина плачат многумина, затоа што тој знае перфектно да го погоди вистинскиот тон и вистинската жица. . Тој летовоимаше настап на привиот Сабор на виолинисти во Прањани, каде сите ги воодушеви и затоа го побараа да настапува и за Нова година. За новогодишниот настап во Горњи Милановац, исто така беше и Мира Шкориќ.

 

Тој со својата љубов Фејт планира уште квалитетни проекти  а на пролет му е пшланирана и турнејата низ Австралија.

-Ние двојцата го спојуваме невозможното. Традиционалното со модерното, ромски тонови со класичните – рече Бранко.

Навршуваат 3 години од Кралицата на Ромската музика – Есма Реџепова Теодосиевска

Во 2016 на денешен ден кога зпрестана да чука срцето на една од најголемите великани на Ромската музика и песна Есма Реџепова Теодосиевска, остави една празнина кај самите луѓе.

Име кое на секој меридијан го величеше ромскиот идентитет.

Есма Реџепова е родена во Скопје, 8 август 1943  а почина во Скопје, 11 декември 2016). Таа е позната македонска пејачка и хуманитарка. Нарекувана е Кралица на Ромската музика во светски рамки. Во 2013 г. ја доби престижната титула Национален уметник на Република Македонија.

Есма досега „излажала“ многу народи. Кога пеела во Шпанија мислеле дека е шпанска Ромка. Во Русија „малку го згрешила акцентот“, па публиката помислила дека е од Узбекистан. Во Келн публика од 20.000 гледачи занемела пред нејзиниот глас. Во концертната сала завладеала апсолутна тишина како никогаш дотогаш.

Есма Реџепова сними и објави повеќе од 580 песни, меѓу кои и две платина и осум златни дискови. Изврши повеќе од 22.000 концерти, од кои една третина се одржаа за добротворни цели. Со Ансамблот Теодосиевски сними 108 синглови, 32 компактни касети, 15 дискови, шест видеокасети и бројни телевизиски емисии.

Реџепова најмногу пееше на ромски и македонски, но исто така сними песни на српскохрватски, турски, хебрејски, грчки и хинди. Реџеповите песни често зборуваат за љубов, тага и брак. Една од нејзините најпознати песни наречена Чаје Шукарие стана химна за сите Роми насекаде низ светот.

Есма често пееше традиционални песни, и ромски и македонски, но многу од нив се и композиции. Теодосиевски вообичаено составува и уредува песни, но Есма составува и некои песни, вклучувајќи ги и Чае Чукарије. Таа, исто така, ги кореографираше настапите.

И после 3 години сеуште нема разврска со имотот и куќата кој треба да преставува Музеј на хуманоста и музиката. Таа процедура е сеуште без судска разврска.

Девојка Ромка од Полска, Вики Габор победи на Јуниор Евровизија 2019!

Викторија „Вики“ Габор (роден на 24 јуни 2007 година) е полска пејачка. Таа ја започна својата кариера во 2019 година, како финалист во втората сезона на The Voice Kids Полска, а потоа подоцна го освои Јуниор Евровизискиот натпревар за песна 2019 година со песната „Суперхерој“.

Габор е роден во Хамбург во полско ромско семејство. По нејзиното раѓање, тие се вратиле во Полска, подоцна се преселиле во Велика Британија, а потоа се населиле во Краков, кога имала седум години. Габор има постара сестра по име Мелиса, која е композитор и текстописец.
 
Кон крајот на 2018 година, Габор се натпреваруваше на аудициите за втората сезона на „The Voice Kids“. Таа се приклучи на тимот на Томсон и Барон, и продолжи да напредува низ натпреварот, на крајот стигнувајќи до финалето и го издаде нејзиниот деби сингл „Време“.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 262 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот