Музика

Љиљана Петровиќ - Батлер - Душата на ромската кафеанска песна

Нејзиното најголемо училиште беше -кафеаната. Родена е во Белград на 14 декември 1944 година во уметничко семејство.

Својот прв настап ко имаше на 12 години кога ја замени својата болна мајка. Таа многу рано и постана мајка.
„Трагедијата на нас Ромите е што многу рано созреваме. Јас постанав мајка на 14 а мојот сопруг имаше 16 години.„

Иако едно време посетуваше музичко училиште , нејзино најголемо училиште и беше како што вели - кафеаната. И покрај оргромната популарност повеќе пати на своја кожа ја почувствувала дискриминацијата.
- Ми велеа: „ Што оваа Ромка работи во телевизијава секој ден?„ Отсекогаш Ромите беа непочитувани и ние самите сме виновни за тоа, затоа што тоа и го дозволивме.
Кон крајот на 80-тите кога почувствува дека ќе има војна ги собра своите 3 деца и со една торба побегнала во Германија
Таму започна да пее по ромски свадби за да преживее и да егзистира.
Истовремено работеше и тешки физички работи, како што е чистење на купатила и др, што беше забележано и на документарниот филм посветен на неа а направен BBC.

Link: https://www.blic.rs/zabava/zivot-pun-uspona-i-padova-porodila-se-sa-14-godina-proslavila-se-u-celom-regionu-a/213bvr7

Ниш: Фестивалот на ромската музика „Me sem Šaban“ (Јас сум Шабан) на 7-8 јуни на летната сцена

За разлика од минатата година кога беше одржан во амфитеатарот на кејот на Ниш оваа година програмот ќе се реализира на летната сцена во Тврдината и во Нишкиот културен центар.

На првиот фестивалски ден планирана е трибина на тема музичка оставнина на кралот на ромската музика , Шабан Бајрамовиќ и настап на оркестарот Црни мамби и Небојаш Саитовиќ како еден од иницијаторите на овој фестивал.

Официјалното име на самиот фестивал е „ World and Gipsy music festival„ Со својот специфичен репертоар се собира голем број на публика.

Фестивалот ќе го отвори трубачот Небојша Сејдиќ внук на познатиот Феат Сејдиќ . Исто така свое учество ќе има и оркестарот „Апсолутно романтично„ од Нови Сад кој со години наназад го придружува кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ и за прав пат ќе има настап пред нишката публика.

Организаторот на фестивалот е Федерацијата на ромските основци, среднисти и студенти (FROS) и Нишкиот културен центар, а влезот е бесплатен.

Распеаниот ѕидар од Македонија Бејхан Рамов „растура„ во емисијата „ Никогаш не е доцна„

Бејхан Рамов е вистински хит во музичката емисија „Никогаш не е доцна„
Во последното издание на оваа емисија тој си го оставри сонот да насатпи пред неговиот идол Шериф Коњевиќ.

„Дали гледаш кој е во жирито?„ го праша водителката Драгана Катиќ, на што Бејхан кога виде збунето одоговори „Да, тоа е мојата душа„

На тоа Шериф Коњевиќ одоговори: „ Ти благодарам што ми ја сакаш мојата музика. Ти ветувам дека во иднина и ќе ти помагам„ и публиката ги поздрави со огромен аплауз.

На натпреварот Бејхан ја испеа песната од Шабан Шаулиќ „ Познао бих те меџу хиљада жена„
Шериф после изведбата прокоментира „ Морам да бидам искрен. Очекував многу повеќе од него , но имаше голема трема вечерва. Но сепак песната ја испеа со голема душа и тој е одличен пеач„
Бејхан на тоа одговори: „Јас сепак не сум професионалец , и по професија сум градежен работник„.

Во ревијалниот дел од натпреварувањето Бејхан заедно со Шериф Коњевиќ во дует ја отпеаа песната од Шериф „ Није тај човек за тебе„

„Мене ова ми изгледаше одлично„. Пееше поинаку„ рече Шериф по исполнувањето на овој дует.
„ Шериф е еден и единствен„ констатираше Бејхан кој не ја криеше среќета дека имаше можност да запее заедно со својот идол.

Џони Деп го обликува своето ромско срце за време на неговите средби во Романија со своите пријатели ромски музичари

Џони Деп најде време надвор од турнејата со холивудските вампири за да се впушти длабоко во ромската култура.

Деп, кој во го посети "Замокот на Дракула" високо на трансилванските ридови со Тим Бартон и бендот Алис Купер во саботата, се сретна со ромските музичари Јонита и Виорика Дин Клијани и нивната ќерка, пејачка Маргерита.

Семејството потекнува од селото Клејани, околу 2 км јужно од романскиот главен град Букурешт, и се водечки личности на ромската музичка сцена.

Јонита е исто така стар пријател на Деп, кој се појави и настапи со ромскиот бенд Тараф де Хаидук во филмот од 2000 година, "Човекот што плачеше", каде свиреше на хармоника во сцена со Кристина Ричи.

Деп се сеќава како тој пристигнал на првиот ден на сетот од филмот и открил дека бендот поставил и свирел некои песни за да го пречекаат. Тој вели дека тој момент веднаш се вљубил во ромската музика и продолжил да ја промовира музиката оттогаш, појавувајќи се во неколку документарни филмови, како што е 2006-тата во документарецот "Кога патот се наведнува".

Link: https://www.yahoo.com/entertainment/johnny-depp-embraces-gypsy-heart-220157182.html?soc_src=social-sh&soc_trk=fb&fbclid=IwAR2rPt6VrcQujo6bRmLURJy0Br_41XKzHgdnC9RibBcIk_Bxy8gic6x3Goo

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 255 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот