Политика

Владата организира, Самка „диригира„ а Владата не присуствува на настан поврзан со Ромите

Во Клубот на Пратениците беше организирана 8- ма работна средба за социјално вклучување на Ромите во Македонија. И покрај тоа што во Агендата на настанот беа најавени и претсавници од Владата , премиерот и др, како и странски амбасадаи, преставници од НВО о др.

Настанот организиран од Владата, а владини преставници нема.
Дали ова покажува колкав е капацитетот на работата на Кабинетот на Министерот без Ресор и министерот Музафер Бајрам, или уште поконкретно колкаво е влијанието на ромскиот преставник во власта Самка Ибраимовски кај неговиот колаиционен партнер од Власта?

Во меѓуредови кажано и господата од ЕУ, Никола Бертолини и Марта Гарсија Фидалго.
Г-н Бертолини видоа колку се „ценети Ромите„ на чело со „лидерот„ Самка од самата негова држава, а ќе бараме да не ценат и во ЕУ.

Едно е јасно дека овој настан ја отслика вистинската слика и политичка сила на Самка во наѓата држава и неговото место во агендата на државата.
Нема интеграција, нема социјално вклучување на Ромите, но нема да има ни интеграција во Европската унија , со вакви „ ромски лидери„

Во целата оваа состојба покрај Ромите колатерална штета испаѓа дека е и министерот Музафер Бајрам - нит крив нит должен. Толку му се ингеренциите!

Интеграција на Ромите во Бугарија

За периодот 2014-2020 година, на Бугарија ќе бидат издвоени вкупно 7,2 милијарди евра во средства на ЕУ (тековни цени), од кои 5,1 милијарди евра ќе доаѓаат од Европскиот социјален фонд (ЕСФ) и Европскиот фонд за регионален развој (ЕРДФ) .

Најмалку 28,7% од оваа сума ќе биде потрошена на ЕСФ, со најмалку 20% од оние што одат за промовирање на социјална вклученост и борба против сиромаштијата. Последната сума може да има корист и од мерките поврзани со Ромите.

Вклучувањето на бугарските општини и сите засегнати страни на локално ниво се смета за клучно за промовирање на интеграцијата на Ромите.

Главните цели на стратегијата се намалување на напуштањето на училиштата кај ромските деца, решавање на недостаток на здравствено осигурување и изградба на нови социјални станови во 4 пилот-општини.

Според новинарот Младен Мариќ: Терористичките напади по Европа не ги прават муслиманите, туку израелската тајна служба Мосад ?

Угледниот новинар од БиХ Младен Мариќ на своите социјални мрежи објави еден интересен текст во врска со некои случувања во Европа.

Со лажирање на уште една масовна хистерија во Стразбург , израелскиот Мосад се обиде да го прекине движењето „Жолтите Елеци„ (Gilet Jaune), кој сака да ја прекине ционистичката контрола на Франција и Европа.

Осомничениот, Шекат Шериф (Chekatt Cherif), наводно бил роден во Шербург, град кој е одамна познат по врската со операцијата со лажни знамиња и шпиунски операции со кој управува Мосад.

Потоа името “Cherif”најчесто се верува дека е арапско но има долга историја која ја користат и зраелскири медиумски членови и уфрелини агенти на Мосад.

Интересно е што дури нумеролошката анализа повече пати се појавува ционистичкиот - масонски број 33. Chekatt Cherif е скратено CC – C е трета буква од латиницата и го дава бројот 33 . Актерот на Мосад Chekatt Cherif наводно бил роден 04.02.1989. – и кога би се собрале тие бројки , повторно би се добило 33!

За овој „напад на лажно знаме е обвинет Арап„ и тој трик го користат Мосад и медиумите под контрола на Израел. Инаку паролата на Мосад е „По пат на измама, ќе направиш војна„

Повикот „Allahu Akbar“ е стандарден знак на одглумен напад од страна на Мосад и неговата операција кога сакаат да лансираат некој лажна информација.

Инаку покрај големиот број на ангажирани актери кои трчаат без некоја цел наоколу , викаат и пукаат со „лажни куршуми„ , се покажа дека т.н. „Chekatt Cherif“ всушност е фиктивен лик со подметнати фиктивни патни исправи и бомби - и целата операција е всушност т.н. PSY-OP, измама на јавноста низ глума и фикција!

На интернет има само две фотографии од „убиениот„ Chekatt Cherifa: Никаде во близина нема поголема количина на крв, што покажува дека е местенка. Ционистичкиот актер Chekatt Cherif ја завршил својата улога. На втората фотографија се гледа на „локва крв„ но далеку од телото кој е при влезор , што покажува дека е измама и наместена ситуација.

Положбата на главата и телото немаат никаква врска со црвената боја на тротоарот , која изгледа како да е намерно премачкана. Исто така крајно е неверојатно да голем број вооружени полицајци специјалци не беа во состојба да го пронајдат „терористот„ кој лесно им парираше на меѓусебната „пукотница„ и доста долого време им бегаше.


Pobuter ko Link: https://www.bhdijaspora.net/teroristicke-napade-po-evropi-ne-izvode-muslimani-vec-izraelska-tajna-sluzba-mossad/

Салвини повика на демонстрации во Рим

Лидерот на десничарската партија Лига, Матео Салвини, кој го предизвика падот на првата италијанска популистичка влада и е исклучен од идната власт, повика на демонстрации на 19 октомври во Рим. 

„Мислам дека 19 октомври ќе биде голем ден на италијанската гордост“, рече Салвини. 

Премиерот Џузепе Конте на 8 август беше присилен да поднесе оставка кога Салвини ја повлече својата поддршка за владата. 

Демократите и Движењето Пет ѕвезди вчера се договорија да формираат нова влада предводена од Конте, со што, барем засега, е избегната опасноста од предвремени избори.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 430 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот