Социјала

26 милијардери во светот, вредат колку половина од најсиромашните

Организацијата Oxfam направи едно интересно истражување преку кое покажа дека во 2018 година, најбогатите 26 луѓе во светот имаат богатство еднакво на половина од најсиромашните луѓе во светот.

Според ова, може да заклучиме дека милијардерите во светот го зголемуваат своето богатство, додека сиромаштијата од другата страна, исто така се зголемува.

Главната цел на оваа организација е да ги натера властите да ги зголема даноците на оние богати компании и да го намалат затајувањето на данокот.

Станува збор за едно навистина интересно истражување кое што има за цел да ја промени глобалната политика во светот, кога станува збор за даноците.

Според многу експерти од оваа област, многу богати компании и корпорации не плаќаат доволно данок, колку што навистина би требало, а многу сиромашни лица, имаат голем број на трошоци.

Пазарџиите излегоа на протести против Законот за зелени пазари

Пазарџиите од Зелено пазарче излегоа на протест пред Собрание. Револтирани се поради новиот Закон за зелени пазари кој стапи на сила од стартот на 2019 година и од нив, меѓу другото, бара да обезбедат лиценци за работа.

На голем дел од пазарите има катанци, а оградите се облепени со известување за протест.

Исто така, пазарџии го блокираа и булеварот „Крсте Мисирков“ кај Бит-пазар, па сообраќајот и таму е во прекин.

Според новиот закон, пензионерите, вработените, или пак луѓе кои остваруваат некакви хонорари, нема да можат да работат. Лиценците ќе ги издава Стопанската комора на Македонија.

Лиценцата за тезгите чини 3.600 денари, а за втора тезга, продавачите треба да платат дополнителни 2.400 денари.

Kote si o prosek makedonikani neto plata an i Europa?

Aso havljarde informacie i majuči neto plata an i Europa dela pe an i : Švajcaria (4.370 eura), Island (3.568), Norveška (3.309) Danska (3.270 eura). 

Makedonikani prosek neto plata persi berš sine 390 eura thaj si ko teluno kotor tari tabela taro eruopakere thema.

Potikne neto masekoskere prosek plate isi salde an i Albania, Kosovo, Moldavia thaj nekobor aver thema.

Aso havljarde informavir majuče neto plate an i Europa si an i: Švajcaria (4.370 eura),Island (3.568), Norveška (3.309) so nane membria an i Europakiri Unia .

Aso o pervazia tari Unia majuči prosek neto plata si an i Danska (3.270 eura), palo odova avela o Luksemburg (3.159 eura) thaj Švedska (2.570 eura).

MK Govermento: 450 Romane čhave bizi participacia ka džan an i gradinka

O Govermento dikhlja thaj dengja propozalo i " Informacia baši inkluzia e čhavenge Roma an i anglosikljojbaskiri edukacia “.

– O Govermento dengja propozalo e dizjakere šerutnenge an o komune so si akceptirime akale informacijaja te akharen o Konsilo e Komunakoro te dikhen o šajdipa te šaj ma te pukjinen i participacia 450 Romane čhave so si ko baripa taro 3 dži ko 6 berša so ka oven ko gradinke taro 01.12.2018 dži ko 31.12.2019, tergjola an i informacia.

 

FaLang translation system by Faboba

Од 5 Ноември 2022 достапен документарниот филм на СП БТР „Небо, Точак, Земја„ на Max TV и Max TV GO со пребарување –Видеотека

Сакам да речам

6-to Romano Čhavorikanoo muzikakoro festivali 
„Čhavorikano Suno 2022“ – SP BTR

6-ти Ромски Детски музички фестивал
„Детски Сон 2022„ – СП БТР

6th Romani Children's Music Festival
"Children's Dream 2022" - SP BTR

Momentalno Online

Имаме присутни 222 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот