Социјала

Џеј Рамадановски им помага на сиромашните во белградската населба Дорчол: „Секоја ноќ купува леб од пекарата за да ги нахрани гладните„

Познатиот пеач пред зори секогаш го купува печивото кое што останало од блиската пекара и го разделува на тие кои немаат леб. . Тој вели дека многу добро се сеќава на деновите кој тој ги минал е несака да живеат другите на тој начин.

За хуманите акции несака да зборува но другите го велат тој чекор на Џеј во населбата кај што живее во Дорчол.

- Секој пат пред карај на ноќната смена околу два часот по полноќ Џеј Доаќа и го купува сето она што останало непродадено од лебот и белите пецива. Тоа го распоредува во кеси и потоа ги сотава да висат покрај контејнерите каде повеќето сиромашни Роми потоа го земаат. Тој човек истоа така го прави често и преку ден.

Дури и кога е болен, неговите луѓе го прават тоа по негова наредба.

Тоа другите го велат а скромниот Џеј само го потврди. Тоа го правам но не само јас туку и моите блиски пријатели од Дорчол.

Германија ќе го укине задолжителното тестирање на повратниците од ризични области, ќе се тестираат само луѓето со симптоми

Германија ќе ги укине задолжителните тестови за коронавирус за патниците што се враќаат од области со висок ризик во странство и ќе се фокусира на тестирање лица со симптоми или на оние што биле во контакт со заболени од ковид-19, изјави вчера министерот за здравство Јенс Шпан.

Тој рече дека за време на летните одмори, бројот на тестовите во Германија речиси двојно се зголемил, на 900.000 неделно, делумно за да се идентификуваат луѓето што се заразиле во странство.

На луѓето што се враќаа од епидемиолошки ризични области им беше овозможено бесплатно тестирање на германските гранични премини, што им овозможуваше да го избегнат задолжителниот двонеделен карантин доколку резултатите им се негативни.

Патниците што се враќаат од подрачја со висок ризик, во кои спаѓаат повеќето земји надвор од Европската Унија и некои региони во нејзините рамки, во иднина ќе треба да одат во задолжителен карантин најмалку пет дена додека не пристигне резултатот од тестот, кој веќе може да не биде бесплатен, освен ако не го побарал лекар.

Министерот Шпан не кажа кога ќе се смени стратегијата на тестирање, но одлуката најверојатно ќе биде донесена денеска на состанокот на канцеларката Ангела Меркел со гувернерите на сите 16 провинции.

Протече видео: Во Црна Гора на Ромите им се делеа лични карти

Во пресрет на изборите во Црна Гора објавено е видео каде се гледа дека се делат лични карти на Роми во таа држава.

На тие фантомски бирачи предупреди и Славен Радуновиќ функционер од коалицијата

„За иднината на Црна Гора„.

-Доколку полицијата тоа не го спречи и тие „фантомски бирачи„ да гласаат на изборите во недела , ќе ги спречат нашите луѓе. Не сакаме повеќе да трпиме некој да дојде во Црна Гора и да го даде својот глас за 50-тина евра , и потоа да се врати во државата кај што живее. Тоа ниво на изборен криминал мора да престане и да не се случува. – напомена Радуновиќ

 

 

Link: https://www.novosti.rs/crna-gora/vesti/912244/procurio-snimak-crnoj-gori-romima-dele-licne-karte-video

Среќен 100-ти меѓународен ден на еднаквоста на жените!

Денес е Меѓународен ден на еднаквоста на жените. Одбележувањето е точно 100 години. Интернационалната Ромска Унија - ИРУ сака да ги поддржи и го одбележува овој ден и упатува честитики за сите жени Роми ширум светот! Заедно сме посилни! ИРУ сака да ја промовира економската независност на жените Ромки и благосостојбата на жените Ромки на сите начини.

Денес Рома Тајмс сака да го прослави Денот на еднаквоста на жените и да претстави една активна жена Ромка, Џулијана ди Роко. Таа е Ромка од Италија со функција комесарза демократија и внатрешна политика на ИРУ. Таа е активист за човекови права, правен асистент и адвокат.

- Јас сум италијански ромски активист за човекови права, кој се бори против двојна дискриминација, како жена и како Ром. Всушност, во Италија дури и ако постои еднаквост меѓу мажите и жените, во пракса не е така: Има од 10 работни места од кои за мажи 9 и само една жена. За нас Ромките, нееднаквоста е уште позабележителна. На италијанските жени Ромки им е исклучена можноста за социјална еднаквост. Ние, активистките, се бориме.

- Би сакал ИРУ да им даде повеќе простор на жените Ромки кои денес се многу. Ромките во ИРУ создаваат активна мрежа за поддршка на жените кои се дискриминирани, а исто така и жртви на насилство не само физички, туку и економски. Тоа е, без никакви финансиски можности. Неопходно е да се направат повеќе конференции за жени и исто така правна заштита.

Г-ѓа Ди Роко соработува со 4 правни канцеларии во Италија против дискриминацијата на Ромите. Соработува со ЦИДУ Италија (Меѓународен суд за човекови права) и со ERRC (Европски центар за правата на Ромите) и е членка на Форумот РСЦ (Роми, Синти е Камининити) основан од УНАР - Канцеларија за борба против расна дискриминација во Министерството за Еднакви можности на италијанската влада.

Таа е член на Управниот одбор на УЦИ - Унија на ромските заедници во Италија и претседател на здружението „Амичи ди еферино“ и здружението РОМАН КРИСС.

Ulулија е културен посредник во училиштата и универзитетите и исто така е креатор на италијанското женско ромско движење РОМАНИ ПИНА - Ромски сестри. Таа е протагонист во краткиот филм „ЏУЛИЈА“ авто-биографски филм кој зборува за дискриминацијата на жените Ромки на училиште. Џулија е единствената италијанска Ромка која ги претставува Ромите 3 последователни години за Денот на сеќавањето во италијанската влада. Таа го донираше знамето на Ромите на Претседателот на италијанската република, на папата и на Владата (Министерството за еднакви можности и Министерството за образование) во Полска за 2-ри август во Аушвиц-Биркенау.

Г-ѓа Ди Роко е во политичката партија ПД (Демократска партија) единствена Ромка и координатор на демократите. Соработува со Адвокатот Романо во Франција. И, таа исто така има време да пишува песни на ромски јазик.

Среќен ден на еднаквоста на жените на сите прекрасни Ромки!

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 94 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот