Социјала

Затворска корупција - Мобилен со интернет за 600, без интернет до 200 евра

Бизнисот со мобилни најисплатлив во Казнено поправните институции во државата.

Мобилни телефони, посета на затворскиот лекар и заболекар, фрижидер се некои од услугите кои затворениците од КПД низ Македонија во некои истражувања од страна на новинарите и интернационални организации се нагласува дека можат да ги добијат во затворот по одредени цени.

 

Ситуацијата со коруцијата во минатото била многу полоша, оценуваат тие. Сега состојбата некако е повеќе ставена под контрола, но сепак во затворот може да се купат одредени работи, од кои некои затвореник не смее да ги поседува

 

Голем бизнис во затворот се мобилните телефони. Затвореник не смее да поседува мобилен, но повеќето имаат. Обичен телефон кој може да послужи исклучиво за телефонски разговор чини најмалку 130 , а цената може да достигне и до 200 евра.

 

Но мора да се каже дека сепак корупцијата не е на нивото на кое тоа се пласира во јавноста, затоа што такви изјави за корупција повечето се изговор од осудени лица кои не се задоволни од некои услови во затворот.

 

Одговорноста за условите во кои работи затворската полиција ја препишуваат на претходното раководство, а се надеваат дека доколку се одобрат новите вработувања ќе можат поефикансно да се посветат на обезбедувањето на осудените лица и спречувањето на корупцијата во затворот.

 

Link: https://kajgana.com/zatvorska-korupcija-mobilen-so-internet-za-600-bez-internet-do-200-evra

Таа чекаше правда веќе 15 години. Судот во Словачка ја надомести незаконски стерилизираната Ромка

Регионалниот суд во Кошице го потврди надоместокот за нелегално стерилизирани жени Роми со сума од над 16.000 евра (околу 400,000 круни). Оштетената жена била стерилизирана без нејзина согласност во 1999 година во болницата Кромпас и 15 години бара правда во судовите.

 

"Позитивно е дека домашните судови на крајот и доделија соодветна компензација на оштетената жена. Сепак, целото судење траеше неверојатни 15 години и судовите во овој период многупати се доведоа во заблуда. Јас сум убедена дека во овој случај не успеаја да обезбедат вистински ефикасен пристап до правдата". Напомена оштетената Ванда Дурбакова.

 

„Во исто време, треба да се потенцира дека судовите можеби не се единствениот и најефикасниот начин за да се обезбеди надомест во случај на сомневање за сериозни системски прекршувања на човековите права на малцинствата, како што е присилна стерилизација на жените Роми“, додаде Дурбакова.

 

Link: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/zahranicni/15-let-cekala-na-spravedlnost.soud-na-slovensku-odskodnil-nezakonne-sterilizovanou-romku

Пула: Уапсен маж кој се поврзува со убиство на ромски деца

Пулската полиција во населбата Кавран приведе две лица кои се сомничат дека извршиле повеќе кривични дела , од фалсификување на документи до изнуда на средства.

 

Како што пишуваат медиумите еден од нив е и Нијаз Чаушевиќ – Медо (66), кој го поврзуваат со убиство на ромски деца во Босна и Херцеговина за време на војната, додека вториот приведен наводно е негов син

 

Според медиумите Нијаз Чаушевиќ Медо признал дека земал учество во убиствата на ромските деца поради трговија со органи, но подоцна сето тоа го негирал. Инаку масакрот се случил во 1992 година во селото Сјековица кај Босански Брод, каде телата се пронајдени и ексхумирани во 2004 година.

 

Адвокатот Душко Томиќ тврди дека Чаушевиќ своевремено му признал дека припадниците на хрватските вооружени сили (HOS) ги убија ромските деца , кој со автобус патуваа од БиХ кон Западна Европа . На децата наводно им биле извадени органите кои подоцна се продаваат на црниот пазар за човечки органи.

 

Чаушевиќ за хрватските медиуми рече дека никогаш порано не слушнал за такво злосторство, ниту го сторил, но според лично признание , во БиХ не може да влезе затоа што тука е прогласен за воен злосторник.

 

Link: http://www.portal-udar.net/hrvatska-uhapsen-muskarac-koji-se-povezivao-s-ubistvima-romske-djece/

Силас Кропф: Поради „Ромските стереотипи„ јас ги криев мојот идентитет

Еден од оние кои прифатија да ја споделат својата приказна за германскиот весник

Spiegel е и Силас Кропф. Се до своите тинејџерски години тој во себе го чуваше фактот дека е Синти, затоа што има врска со тоа дека неговото семејство бише на прогон за време на нацистичката ера.

 

Дедо ми беше под страв дека таквото нешто можеби ќе се повтори , и затоа нашата култура не ја покажувавме отворено на надворешниот свет , и зборувавме само германски, а не и ромски. Моето семејство претрпе големи трауми за време на нацистите.

 

Мојата прабаба исто така беѓе Синти и имаше повеќе браќа и сестри чии семејства беа депортирани во конц логорите. Само неколкумина се вратија - другите беа убиени.

 

За време на школувањето својот идентитет како Синти, Силас го држеше во тајност. Како причина тој ја наведува колективната недоверба  во државните институции на Германија , за кој верува дека имаа големи предрасуди кон Ромите и Синтите.

Меѓутоа и по завршеното образование Силас имаше причини својата национална припадност  да не ја открива.

 

„Кога излегував со своето друштво , тие во енкои моменти се забораваа дека сум Синти, и ме изложуваа на неумесни шеги. Неможам да го кажам точниот број  на ситуации каде ми велеа „Не нее вистина дека си Синти, ти неможеш да бидеш Синти, воопшто не изгледаш како нив. Како и мнозинството на Роми кој сакаат да се интегрираат во општеството , бев „сведок„ на многу грди шеги како што е „Види ги Циганите„ за луѓе кои изгледаа многу сиромашно„ вели Силас

 

Link: http://www.portal-udar.net/silas-kropf-zbog-ciganskog-stereotipa-sam-skrivao-svoj-identitet/

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 62 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот