Социјала

Германска продавница која продава пиво со неонацистичка симболика

Германскиот весник Die Welt известува дека додека остатокот од Европа ја одбележува 75-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор за истребување во Аушвиц, клиентите во одредена продавница во Германија можеа да купат марка пиво со етикета и цена што очигледно се однесуваше на неонацистичката сцена.

 

Скандалот со брендот за пиво наречен „Deutsches Reichsbräu“ („Германски пиварница Рајх“) предизвика бес таму и полицијата во моментот води истрага.

 

Од етикетата, која упатува на ултрадесничарска веб-страница, може да се види дека маж по име Томи Френк стои зад пијалокот базиран на хоп. Германските тајни служби посочија дека тој е ултрадесничен радикал.

 

На етикетата, веднаш до името на брендот, има слика на орел сличен на нацистичкиот, но наместо да држи нацистичка свастика, таа држи железен крст, традиционално германско воено обележје. Цената на пијалокот, 18,88 евра, се однесуваше на неонацистичката субкултура.

 

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/german-shop-selling-beer-with-neo-nazi-symbolism

Жаклина Ибраимовиќ од Ниш испадан од автобус, полицијата го испитува случајот

Педесетгодишната Жаклина Ибраимовиќ вели дека испаднала од приградскиот автобус бр 35, затоа што во текот на вожњата вратат се отворила сама. Се здобила со хематоми на главата и полесни повреди на раката и ногата.

 

“Влегов и добро се фатив , видов дека има место за седење, и си реков да седнам , автобусот се сврте и повеќе не се сеќавам, дојде медицинска помош, ме миеа со вода, и потоа се освестив„ раскажува Жаклина.

 

Синот Стефан вели дека е загрижен затоа што мајка му е претходно четри пати оперирана од тумор на мозокот.

 

“Луѓето велат дека мајка ми влезе во автобусот , тој влетал во кривина, една од вратите се отворила, и таа во тој момент се наведнала„ објаснува Стефан.

 

Семејството Ибраимовиќ вели дека слични проблеми често се случуваат на линијата од Бубањ Поток до Ниш.

 

“Вратите повеќе пати се отвараат и затвараат оти се неисправни. Значи шоферот ќе застане, па вратата ја затвора и ќе тргне, а вратата сама се отвара„напомена Стефан.

 

Жаклина Ибраимовиќ вели дека е потребно да се провери дали автобусот бил исправен.

 

“И да паднев, јас ќе го сторев тоа внатре, а не да испаднам надвор„

Од „Ниш експрес„ и дирекцијата за јавен сообраќај РТС нема информација за овој случај.

Основбното јавно обвинителство го очекува извештајот од полицијата , по разговорот со повредената и сведоците и вонреден технички преглед на спорниот автобус.

 

Link: http://rominfomedia.rs/zaklina-ibraimovic-iz-nisa-ispala-iz-autobusa-policija-ispituje-slucaj/

Џеј Рамадановски во младоста: Бегаше од дома и правеше лом!

Фолкерот Џеј Рамадановски пред да стане познат пеач, беше проблематично дете и беше во поправен дом.

 

Додека Џеј беше мал, и откако татко му се одлучил да замине за Австрија, неговите родители се разведоа. Тој го повторил одеелението и се вратил во Белград. Тука почнал да бега од дома. Со другарите играл џамлии и деновите ги минувал на улица и џепарел. По извесно време социјалните служби го испратија на „превоспитување„ во дом за малолетници.

 

Тука завршил автолакерски занает. Судбоносниот момент се случил во 1987 година кога Џеј тропнал на вратата на Марина Туцаковиќ и Александар Радовиќ –Фута. Марина му ја напишала песната „Зар ја да ти бришем сузе„

 

Истата година со таа песна настапил на „МЕСАМ„ и освоил трета награда од публиката. Продолжил да снима и стана познат пеач.

 

Сосоедството него го опишува како боем и весел човек и велат дека извесно време работел и во една локална фарбара.

 

- Џеј е вистинско дете на Дорчол, и го познавам од мали нозе. Тоа старо друштво се собираше во локалната кафеана која одамна е затворена. Него го познаваа сите, си секогаш свиреше тарабука. Беше тинејџер секогаш весел и луѓето го сакаа. Никогаш не беше стипса, и ги честеше луѓето секогаш кога имаше пари.

 

Тука посетуваше основно училиште, а едно време беше и во поправен дом , и кога излезе од таму се вработи во фарбарата. Работеше само седум дена и даде отказ, а нам ни велеше: „ Јас ке влезам црн, а излегував од бојата целиот црвен„ ни откри соседот на Џеј, Душан.

Факти за ромскиот Холокаустот: Дали знаевте дека ...?

Дали знаевте дека... Ромите беа први Европјани кои мораа да носат со себе лични исправи , и дека сегашната форма на пасош (патна исправа) почна да се користи по Втората светска војна!

 

Дали знаевте дека... дека луѓето кои беа идентификувани како „Цигани„ не им беше дозволено да склучат брак или пак да имаат љубовна врска со „ариевските„ Германци?

Дали знаевте дека... Нацистите мислеа дека Ромите и Синтите го наследиле „антисоцијалното„ однесување од своите предци , и дека децата беа фотографирани поради т.н.„превенција на криминалитетот„

Дали знаевте дека.. За војниците кога ќе се дознаеше дека се од Ромско или Синти потекло, им се дозволуваше неколкудневно  домашно одсуство , за веднаш потоа да бидат уапсени дома, а не пред нивните другари војници?

Дали знаевте дека... Швајцарија во 1888 година беше една од првите европски држави која ги затвори своите граници за Ромите и Синтите?

Дали знаевте дека... Во некои делови од Средна Европа , 90% од Ромите беа ликвидирани во Холокаустот.

Дали знаевте дека.. За време на Олимписките игри во Берлин 1936 година , Синтите и Ромите кои живееа во градот , беа преместени во логорот Марзан на периферија од градот. Тие таму мораа да живеат во подвижни „вагони„ за домување. Движењето им беше дозволено доколку беа вработени надвор од тој „логор„

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 67 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот