Социјала

Видео: Полицијата истепа 12 годишен Ром во населбата Злокуќани, Скопје

Пред неколку дена на социјалните мрежи беше објавена снимка од мобилен телефон во која се гледа како полицијата тепа младо ромче тинејџер на возраст од 12 години.

Иако не ги знаме причините за неговото приведување, тоа не би требало да значи дека ваквиот пристап на полицијата кон ова 12 годишно ромче е за оправдување.

Почесто се случуват настани каде што ромската етничка заедница во С. Македонија е цел на злоупотреба на физичка сила од страна на полицијата.

Причината не е позната но ваѓно се гледа делот каде што полицијата употребува сила и тоа прекомерна за приведување на ова 12 годишник.

 

Link: https://euromapress.com/%d0%b2%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%be-%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b8%d1%86%d0%b8%d1%98%d0%b0%d1%82%d0%

 

Youtube:

Уметник од Дубровник во Мостар прави скулптури, му помагаат и Ромите

Игор Хајдархоџиќ уметникот од Дубровник во музичкиот центар Павароти во Мостар  каде ја  прави скулптурата на параброд која ќе биде еден од експонатите на изложбата под име „Мостар сонува море„

Нпоменува дека во соработка со луѓето полесно доаѓа до тоа што му е потребно за  работа. „Соработувам со луѓе и директно сум по отпади и барам свежи материјали кој можат да се користат. Со години соработувам и со Ромите кому му се достапни тие материјали , а потребни ми се и од таа страна сум добро покриен и работата си оди според планот„ вели уметникот од Дубровник.

За потребите на изработкана тој параброд има собрно материјали кои се собрани низ Мостар. Скулптурата парабдрод е тешка околу 200 кг а големината е над 3 метро.

Link: https://www.portal-udar.net/dubrovacki-umjetnik-u-mostaru-pravi-skulpturu-pomazu-mu-romi/

Историска средба во Рим: Папата Франциско ја повика ромската фудбалска репрезентација на меч со Ватикан

Во тек се конечни договори за играње фудбалски натпревар во ноември помеѓу репрезентациите составена од Роми и Ватикан во Рим, инициран од Апостолскиот нунциј во Хрватска, Монс.Џорџо Лингва, по августовската средба со Тоти Дедиќ, во борбата против дискриминацијата, расизмот и сиромаштијата.

Организацијата на настанот, кој ќе вклучува приватна публика со папата Франциско, е предводена од монс. Мелхор Санчез де Тока, шеф на Ватиканскиот совет за култура и спорт, во соработка со Никола Криковиќ, асистент на Тоти Дедиќ и Стадио деи Марми, во рамките на спортскиот комплекс Форо Италијако, веќе е резервиран за натпреварот. Бидејќи здружението на Тоти е непрофитна организација, се бараат донатори и спонзори за патување до делегација од околу 30 луѓе, вклучително и фудбалери, кои би настапиле под името „Роми и пријатели“.

Link: https://sportske.jutarnji.hr/sn/nogomet/nogomet-mix/povijesni-susret-u-rimu-papa-franjo-pozvao-reprezentaciju-roma-na-utakmicu-s-vatikanom-15104566

Стартува изборната кампања за локалните избори 2021. Ќе биде интересно во единствената ромска општина Шуто Оризари.

Од денес 27 септември па се до 15 октомври стартуваат кампањите на политиччките парти и независни кандидати во пресрет на Локалните избори кои првиот чруг ќе се одржат на 17 октомври.

Како што беше соопштено на 27-та седница на ДИК, од вкупниот број гласачи, во изводите на Избирачкиот список се запишани 1 740 147. На Локалните избори закажани за 17 октомври 2021 ќе може да гласаат 1 824 864 граѓани.

300 кандидати за градоначалници за 80 општини од кои 10 го сочинуваат Градот Скопје.  Една од нив е и единствената ромска општина Шуто Оризари. За таа функција има 5 кандидати: Асан Ферат предводен од коалицијата на СДСМ, Геге Демировски од коалицијата „Ром Ромеске„, Исеини Халити од ДПА, Тефик Махмут од Левица и Курто Дудуш од ЛДП и ДОМ.

Вториот круг избори ќе се одржат на 31 октомври, а кампањата за втор круг ќе трае до 24 часот на 29 октомври.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 377 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот