Социјала

Познатиот новосадски стилист и диџеј Срѓан Швељо, обвинет за педофилија. Пипкал и сликал сиромашни ромски тинејџери

Познатиот стилист и диџеј од Нови Сад Срѓан Швељо (52) познат по прекаро „Фанатик„ е уапсен поради сомнеж дека сексуално вознемирувал најмалку 20-тина деца повеќето од социално загрозени семејства од ромска националност, а неколку од нив пријавиле дека ги пипкал по голото тело!

 

Швељо е следен од моментот кога на мобилниот телефон на еден познат моден креатор  обвинет за педофилија пронајдена е комуникација со него . каде двајцата се фалеа со нивните „трофеи„, велат изворите од истрагата.

 

Јавноста е шокирана од информацијата дека своите жртви ги пронаоѓал во т.н. „Картон сити„ ромско маало во Нови Сад.  Се сомневаат дека тој ги наговарал децата да му бидат модели за експлицитни фотограгии и затоа и ги плаќал.

 

- Швељо е осомничен дека децата ги сликал голи и снимал проно фотографии. Полицијата во неговиот стан пронајде фотографии за кој се сомневаат дека ги снимал за порнографски сајтови. Засега на осмоничениот му е дореден притвор од 48 часа. Каде потоа ќе биде сослушан од јавен обвинител –велат од новосадското МВР.

 

- Повеќето од децата се од ромска националност и се од новосадската ромска населба Велики Рит. Намерно ги одбирал социјално загрозените, кому парите им значат многу. Тој ги злоупотребувал и лесно ги наговарал да се сликаат голи.

 

Link: https://www.alo.rs/vesti/hronika/pedofil-novi-sad-srdjan-sveljo-prostitutke/284352/vest

Истражување за Финансиската и нефинанасиска поддршка на граѓанските организации од страна на локалните власти во Република Северна Македонија.

Во рамките на проектот „Граѓанските организации во служба на локалната демократија“, Здружението на финансиски работници од локалната самоуправа и јавните претпријатија (ЗФР), во соработка со Европската асоцијација за локална демократија (АЛДА) – Скопје и Европското движење подготви истражување за финансиската и нефинанасиска поддршка на граѓанските организации од страна на локалните власти во Република Северна Македонија.

 

Најзначајните наоди од истражувањето се:

 

93% од општините доделуваат средства на граѓански организации;

80% од општините сметаат дека проектите што се реализираат од страна на граѓанските организации обезбедуваат пошироки користи за граѓаните и општеството;

70% од општините имаат практика да соработуваат со граѓанските организации во делот на реализација и имплементација на проектите;

67% од општините ги немаат утврдено приоритетните области за доделување средства на граѓанските организации;

56% од општините објавуваат јавни повици за доделување финансиски средства на граѓанските организации. а објавувањето најчесто се врши преку интернет-страницата на општината, локалните интернет-портали и локалните телевизиски и радиостаници;

50% од општините немаат посебен сектор за соработка со граѓанските организации и најчесто имаат задолжено лице за соработка кое припаѓа на некој друг сектор (локален економски развој, правен сектор, сектор за јавни дејности и други сектори);

40% од општините промовираат соработка со граѓанските организации преку обезбедување нефинансиска поддршка.

80% од општините бараат од граѓанските организации да поднесат извештај за проектите кои биле финансиски поддржани од општината;

Мајката на исчезнатата Емилија Фејзиќ и потврди на полицијата дека ќерќа и се омажи и со момчето е во Германија

Исчезнувањето на средношколката Емилија Фејзиќ од Сурдулица кој беше пријавен пред повеќе од 2 месеци полицијата до скоро водеше интензивна потрага.

 

Поради мистериозниот начин на исчезнување, најблиските се плашеа од најстрашното, но според првите информации од РОМинфомедија, таа всушност се омажила и со момчето се побегнати во Германија кај негови роднини.

 

– Ема е добро, и ја пронајдовме. Тоа што можеме да кажеме дека таа добороволно со некое момче ја поминала границата и заминаа за Германија. Битно дека се е во ред со неа. Информацијата ја потврдија и од полицијата од Врање.

 

Според информациите момчето е родум од Чуприја, која била во автомобилот за време кога ја поминале границата во Хоргош.

 

Link: http://rominfomedia.rs/majka-nestale-emilije-eme-fejzic-potvrdila-policiji-da-se-njena-cerka-udala-i-pobegla-sa-mladicem-u-nemacku/

Бесплатна градинка за децата Роми уште во три општини

Уште во три општини децата од ромска националност од семејства во социјален ризик добиваат можност за поголемо вклучување во предучилишното образование.

 

Во програмата „Инклузија на деца Роми во предучилишното образование“ се вклучуваат и општините Неготино, Струмица и Кавадарци, со што престојот на децата во градинките ќе биде ослободен од партиципација, за децата чии семејства се во социјален ризик.

 

Над 450 деца Роми се веќе ослободени од плаќање партиципација за посетување на градинка, како резултат на заложбите на Владата и Министерството за системско решавање на ова прашање. 

 

Ослободувањето го прават локалните самоуправи врз основа на блок дотaции коишто ќе ги добијат од Министерството за труд и социјална политика.

 

Целта на ослободувањето од партиципација е еднаква вклученост на сите деца во предучилишното образование, бидејќи раниот детски развој е многу важен за понатамошниот развој и едукација на секој поединец , се вели во соопштението од Кабинет на дополнителна заменик министерка за труд и социјална политика

 

  

 

Линк до фото: https://we.tl/t-keQOYKwbDD

 

Со почит,

Кабинет на дополнителна заменик министерка за труд и социјална политика

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 111 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот