Antigypsyism

Обвинет Американец дека се обидел да украде дел од железничката пруга во Аушвиц

Еден Американски посетител на поранешниот камп за смртта Аушвиц-Биркенау се обидел да украде метален дел од историските железнички пруги каде што затворениците биле истоварени, изјавија официјални лица во неделата.

37-годишниот маж е обвинет за обид за кражба на предмет од културно значење, според Малгожата Јуречка, портпаролка на полицијата во јужниот полски град Освиецим, која била под германска окупација за време на Втората светска војна.

Ова кривичното дело предвидува и затворска казна до 10 години.

Јуречка рече дека човекот ја признал својата вина, но бил ослободен додека чекал понатамошни чекори.

Павел Совицки, портпарол на државниот музеј Аушвиц-Биркенау, изјави дека безбедносниот тим на спомен-музејот стана свесен дека човекот се обидувал да го отстрани металниот елемент на историските железнички пруги и потоа ја предупредиле полицијата.

Во Зајечар навредливи и графити со говор на омраза кон Ромите

На 1 Април 2019 година, градоначалникот на Зајечар Бошко Ничиќ насвојот ФБ профил објавил видео снимки од испишани графити со говор на омраза од непознати лица и напиша„ Безумие„

Тој реагира и вели: „ Денеска во нашиот мирен град , каде луѓето не се делел ниту по вера, нација и национална припадност, на улицата Земунска бр 14 беше испишан најодвратен фашистички графит.

Како човек, а не како градоначелник, се надевам и верувам дека сторителот/ите на овој безумен акт на омраза бргу ќе биде откриен од страна на надлежните државни институции и ќе се процесуира според законот.

На припадниците од Ромската заедница им порачувам да се чувствуваат спокојно и сигурно и дека градот Зајечар , како и досега ќе направи се за заштита и понатамошна еманципација„ напишал на својот ФБ профил градоначалникот на градот Зајечар Бошко Ничиќ.

Инаку на ѕидот од една куќа имаше кукасти крст и графит со содржина„ За циганите од оваа куќа, само смрт„

Link: https://www.facebook.com/bosko.nicic/videos/1163315923847098/

Франција: Омраза кон Ромите секогаш се враќа во историјата на Европа

Од средината на март, ромските заедници во регионот на Париз се цел на серија насилни напади, кои често ги снимаат и емитуваат на социјалните мрежи од страна на нивните автори. Според соопштението на полицијата коренот на вакви повици се неоснованите сомнежи за наводни киднапирања од страна на Ромите и трговија со органи и проституција.

Илсен За, истражувач CNRS специјалист за историјата на Ромите и поранешен куратор на изложбата Ромски светови - одржан во 2018 година во Националниот музеј за историја на имиграција во Париз - се сеќава дека овие гласини имаат длабоки корени, и се вкоренити во историјата на Европа и укажуваат на исклучување во која нејзините општества ги одржуваат заедниците на Ромите кои живеат во нив.

Во Европа, Ромите отсекогаш биле обвинети за сите видови на замислени злосторства, како например кражба на деца. Распространетоста на овие митови е на пресвртница помеѓу крајот на 19 век и почетокот на 20 век со порастот на медиумите, кој денес ја таа аналогна улога ја имаат социјалните мрежи со ширење неосновани гласини. каде се таргетирани Ромите.

Тие повеќе ја имаат таа улога со ударни и со големи наслови информации од тој карактер, со прилагодна иконографија, фотографии и слично.

Исто така, постои цела литературна продукција кон крајот на деветнаесеттиот век која е поврзана со овие прашања и која прикажуваат фантастичните приказни на децата украдени од страна на патнички каравани на Ромите , а сега пренесена е во модерна урбана легенда со бели комбиња.

Link: https://www.lemonde.fr/societe/article/2019/03/27/la-haine-anti-tziganes-revient-toujours-par-secousses-dans-l-histoire-de-l-europe_5442268_3224.html

Што и зошто Ромафобија?

Ромската популација е една од најголемите и, според неодамнешните истражувања, една од најнеповолните и стереотипни малцински групи во современата Европа. Во последниве децении, научниците најчесто го користеле терминот "анти-циганизам" како генерички термин за широк спектар на негативни чувства, стереотипи и дискриминаторска практика против Ромите. Со цел да се избегнат негативни конотации поврзани со зборот "Циган", некои автори го користат терминот "Ромафобија" за негативни ефекти поврзани со Ромата.

Ромафобијата е претежно расистички феномен, опфаќајќи синглови на културен расизам и дехуманизација. Слично на другите форми на современиот расизам, Ромафобијата произлегува од социо-економската конкуренција и често се манифестира преку опозиција на придобивките од малцинствата. На оваа сметка, можеме да тврдиме дека Rromaphobia е поврзана со (перцепираната) закана за благосостојбата на една група или нејзините членови. Сепак, она што го прави овој тип на предрасуди необичен не е чиста конкуренција за ограничени материјални и нематеријални ресурси.

Почитуваните критериуми се однесуваат на симболичката закана од Ромската култура, која се смета за потенцијално закана за вредностите, моралот и верувањата на групата. Во таа смисла, негативните стереотипи во врска со работната етика на Ромите, мрзеливоста, склоноста кон криминално однесување, се главните показатели за предрасудите против Ромите.

Освен тоа, негативните стереотипи создаваат атмосфера во која луѓето стравуваат дека Ромата може да ја контаминира националната култура и претставува закана за нивното физичко и материјално добро. Ова нè доведува до друг релевантен индикатор на Рромафобија, што е меѓугрупна анксиозност.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот