Antigypsyism

Словачките фашисти сакаат да ги променат законите за социјалните медиуми за да спречат клевета

Словачкиот сервер за вести „Глоб.ск“ известува дека пратениците од „Народна партија Наша Словачка“- ĽSNS,  веруваат дека законската заштита на земјата за лица чие што „добро име, чест и достоинство“ се прегазени во јавноста преку интернет-медиумите треба да се подобрат и тие ќе предложат нов закон за таа цел. 

Пратениците на ССС, Маријан Котлеба, Јан Кецкес, Растислав Шлосир и Станислав Дробни ќе доставуваат измена на законот за печатот кога Националното собрание ќе се одржи во септември. 

Целта на нацрт-законот е да се прошири опсегот на сегашното законодавство за да се вклучат интернет-страниците за вести. ĽSNS е фашистичка партија предводена од Котлеба која верува во етосот на воената словачка држава и нејзините претставници.

„Глобалниот тренд во електронските услуги брзо се шири и практично е незапирлив. Една од најинтензивно развивачките услуги за јавноста е известување за вести преку Интернет“, забележуваат законодавците на NSNS.

 

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/slovak-fascists-want-to-change-laws-about-online-media-to-prevent-libel

Се отвори Спомен обележје на холокаустот на Ромите и Синтите во Ходонин во Кунштату, Чешка

На 20 август Музејот за ромска култура го отвори Спомен-обележјето за холокаустот на Ромите и Синтите кај Ходонин во Кунштату во областа Бланско во Моравија, каде што беше лоциран таканарелениот „Ромски камп“ за време на Втората светска војна. Отворањето вклучуваше комеморативен собир во чест на сеќавањето на жртвите.

Директорот на музејот, Јана Хорватовиќ, рече дека се отворени и три изложби. Тие ги карактеризираат археолошките откритија од поранешниот „Ромски камп“ во Лети во областа Пешек во Јужна Бохемија, студентски работи на тема холокаустот и изложба за геноцид.

Спомен-обележјето е изградено по цена од скоро 100 милиони чешки круни (околу 4 милиони евра) во текот на пет години од Педагошкиот музеј на Ј.А. Комениус во Прага. Музејот на романска култура ја презеде администрацијата на локацијата минатата година и продолжи да прави подобрувања во истиот.


Link: http://www.romea.cz/en/news/czech/memorial-to-holocaust-of-the-roma-and-sinti-opens-in-hodonin-u-kunstatu-czech-republic

Кукест крст / Свастика - Симбол

Кукест крст (германски: Hakenkreuz) или свастика (санскрит: स्वास्तिक) — крст со еднакви страни со прекршени краци под прав агол и свртен надесно (卐) или налево (卍).
Изразот потекнува од санскритскиот збор „свасти“, што значи добробит. Тајландскиот поздрав со споени дланки (како при молитва) има исти корени и исто значење.

Свастиката е ширококористен симбол во дармиските религии  (хиндуизам,  будизам  и џаинизам). Хиндуистите често ја украсуваат свастиката со по една точка во секој квадрант. Во Индија е премногу чест и вообичаен симбол, така што е дел од неколку  деванагари  азбуки. Исто така е дел и од современиот Уникод. Често се наоѓа во верски текстови, покани за свадби, украси итн. Се користи за обележување религиозни знамиња во џаинизмот и будистички храмови во Азија.

Постојат археолошки докази дека облици на свастика датираат од Неолитот. Во 1920 свастиката била позајмена како нацистички симбол и од тогаш е контроверзен симбол. Во западниот свет, свастиката е најпозната како симбол на нацизмот, што го извртува историското значење на симболот на истокот.
Се среќава и во други азиски, европски, африкански и староамерикански (индијански) култури, некогаш како геометриски мотив, некогаш како религиозен симбол.

Иако и во Европа овој симбол може да се најде на голем број обjекти и споменици, неговото користење во Западниот свет се избегнува поради поврзаноста на овој симбол со Нацистичка Германија.

Скоро 300.000 луѓе го виделе видеото од ударот на Ромите на бензинска пумпа. Словачките Роми протестираат против полициската бруталност, полицијата ја отфрла злоупотребата

Ноќта од недела до понеделник се случил инцидент помеѓу полицијата и група локални жители во областа Кошице, во кој сега се обвинети полицајците за кршење на правата и насилното постапување.

 Неколку семејства од станбен имот, Роми и не-Роми, го прославија пристигнувањето на пријатели од Англија на локалната бензинска пумпа. Тоа беше да се мачи една од патролирачките полиции, кои решија да ја прекинат прославата и следуваше последователен конфликт, кој заврши со лисици на рацете Маријан Кучар.
 
Прославувајќи тврди дека тие не вознемирувале никого или не попречувале никого. Околу 400 луѓе, претежно Роми, протестираа против полицијата следниот ден. Тие ги информираат словачките медиуми.

Групата признава дека пиеле алкохол што го купиле на бензинската пумпа, но додаваат дека таму биле испратени од полицаец затоа што биле бучни меѓу префазите. "Тој дојде да нè предупреди дека го нарушуваме ноќниот мир. Да, го почитував, му реков дека да, е 23,00 часот, заминуваме на бензинска пумпа.

Link: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/zahranicni/video-ze-zasahu-proti-romum-u-benzinove-pumpy-uz-videlo-temer-300-tisic-lidi.slovensti-romove-protestuji-proti-policejni

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 263 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот