Antigypsyism

Ужас во Косово: Дванаестгодишно Ромско дете , силувано па убиено

С.О. (20) е уапсен во Косово Поле осомничен дека повеќе пати го силувал , а пота и го убил на едно дванаесетгодишно момеч од ромска националност чие тело беше пронајдено на патот во близина на неговата куќа, се наведува во информацијата од медиумите.

Телото беше пронајдено пред една седмица , но во првиот момент не се знаеше што е причината. На главата од детето имаше повреди кои улажуваа дека детето починало од удари.

– Не беше познато дали беше удрен со автомобил или беше паднат од некој објект или приколка која проаѓала од улицата. Постоеше и можност дека некој го удрил со тап предмет по главата - беа наводите од косовката полиција.

За време на обдукцијата беше утврдено дека малиот беше силуван и потоа и усмртен. Мајката на детето на полицијата и рече дека нејзиниот син и пред тоа се жалел дека некое машко лице го вознемирувал и му упатувал погрдни зборови.

– Токму тоа полицијата ги доведе до осомничениуот кој поради сомнежот дека извршил тешко дело - убиство и му беше одреден притвор од 30 дена , акцентираше полицијата.

Според неофицијални сознанија, осомничениот С.О. на сослушувањето се бранел со молчење.

Link: http://rominfomedia.rs/uzas-na-kosovu-dvanaestogodisnji-decak-romske-nacionalnosti-silovan-pa-ubijen/?fbclid=IwAR1D_8y9E9GffgDUgoedWi479V87L_IClc63C38aDxO1E7bKf8g8uXANl34

Роми биле заинтересирани за купување на една куќа од словачки сопственик кои подоцна беше испишана со графит и избушени гуми

Марош Хаџега сака да ја продаде својата семејна куќа во Полома, Словачка. На локалните жители, очигледно, им пречи идејата дека може едно ромско семејство кое што дошло да ја разгледа куќата да биде споственик на истата.

Како што информираше сопственикот Хаџега, ромското семејство му соопштило дека не се заинтересирани за купување на неговата куќа и имот. Тој сега вели дека сеуште не одлучил кому ќе ја продаде куќата.

Хаџега одлучил да го продаде семејниот дом преку агенција за недвижнини.
"Многу потенцијални купувачи дојдоа да го видат имотот, и повеќето беа членови на мнозинско општество, но исто не ми сметаше што меѓу кандидати за купување се појави и ромско семејство „ рече Хаџега за словачките медиуми.

Според него, ромското семејство кое дошло да ја видат куќата било "многу респектабилно".

Хаџига верува дека некои од неговите соседи можеби забележале дека Ромите биле заинтересирани за купување на куќата и можеби сакале да ги спречат Ромите да се преселат во Полома. "Од тогаш, тоа е пекол за моето семејство", тврди тој.

 

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/slovak-homeowner-considers-selling-to-roma-so-his-neighbors-graffiti-his-house-and-puncture-his-tires

Словачка: Десетици деца од сиропиталиштето завршуваат на психијатриска нега - дали е тоа бизнис?

Прес телевизија во Словачка емитуваше снимка од, 13-годишно девојче во плач кое избега од детски дом, бидејќи се плаши дека раководството ќе ја однесе во психијатриска установа како што тоа го прававиле со нејзиниот брат пред пред тоа.

Името на девојката е Зузана. Очигледно таа е наменета да биде испратена до објектот, бидејќи таа вербално ја навредила наделжната во сиропиталиштето, и покрај тоа што подоцна се извинила.

Според Зузана, многу деца се земени од детскиот дом и преместени во психијатрискиот објект, а најмладиот од нив има само седум години. Децата се под терапија на психијатриски лекови што им се наложени да ги земат и по враќањето во детскиот дом.

Телевизијата ја интервјуиринала Зузана, а потоа направи се од себе за да ја испита суштината на проблемот во нивната репортажа. Сведочењето на Зузана го потврдија и поранешните штитеници во детскиот дом.

Според репортажата, десетици деца од Центарот за деца и семејства во Свидник завршиле во психијатрискиот објект во Храњ. Тие се на возраст од 7 до 17 години и се зависни од силни седативи и други лекови до времето кога тие се ослободуваат од психијатрискиот објект.

Директорот на центарот, Љубомир Слука, вели дека повеќето од децата имаат ментални нарушувања. Новинарите, сепак, констатирале дека не е случај и дека психијатрискиот центар добива деца од многу рана возраст, при што најмладото дете користи силни лекови на возраст од само седум.

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/slovakia-dozens-of-children-from-orphanage-ending-up-in-psychiatric-care-is-it-a-business

 

Романија: Поставено видео на кој се гледа како возач на автобус тепа Ромка со дете во раце

На социјалните мрежи беше поставено видео које според постот е настан од 25 април 2019 година во романскиот град Залау кој е 550 км северно од главниот град на Романија -Букурешт.

На видео снимката која е направена од страна на еден од патниците на автобусот и трае околу 15 секунди се гледаат шокирачки сцена како шофер на јавниот транспорт со дрвена рачка од метла ја напаѓа една жена - Ромка која држи дете во своите раце.
На снимката се гледа додека шоферот замавнува по жената, таа се труди да се заштити замавнувајчи по него со пластично шише и се труди да го задржи бебето во нејзините прегратки.

Во еден момент, снимката покажува како, по силен удар, рачаката се скрши но возачот и понатаму ја удира жената. На снимаката се гледа дека ниту еден од присутните не приоѓа да го спречи овој напад врз Ромката.

Инаку според очевидците, никој не ја знаеше востинската причина за ова насилство. Оваа снимка потоа беше превземена од еден локален весник и беше достапна за јавноста.

Инаку по овој настан немаше информации дека случајот е пријавен во полиција или пак повик за итни случаи на бројот 112.

Според Новиот Кривичен законик, во случаи на насилство, полициските службеници можат да се жалат по службена должност, наместо да поднесат жалба од страна на повреденото лице.

Link: https://zalau24.ro/femeie-cu-bebelus-in-brate-lovita-cu-bestialitate-in-autogara-din-zalau-totul-s-a-intamplat-sub-privirile-uimite-ale-pasagerilor-unui-microbuz-video/?fbclid=IwAR0vL6tP7694VsjWO8pTJ7yQEuQeBg0ptYHqsLs2fOQrHRiTK1ofskcQEus

Video -

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 111 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот