Antigypsyism

Потребно е да се зборува за растечкиот бран на напади против Ромите во Европа

Ромската заедница е најголемо и најпрогонувано малцинство во Европа. Со пристигање на нивните предци - номади од северниот индиски потконтинент во средниот век, Ромите биле подложени на интензивни периоди на дискриминација, од присилни протерувања во 16 век до нацистички геноцид во Втората светска војна.

Во цела Европа, антициганизмот (анти-ромското) расположение се задржала во голема мера и до ден-денес. Но, како што се зголемуваат злосторствата од омраза и нападите врз 10-12 милиони ромски жители на континентот, станува се 'уште од витално значење за нас да се справиме со ова прашање и отворено да го признаеме неговото постоење.

Десничарскиот популизам добива интензитет на запад и изненадувачки, тоа е проследено со пораст во нападите врз ромскиот народ. Од Франција до Унгарија, ромските заедници и кампови биле подложени на насилство и закани.

Само минатиот месец, Советот на Европа одржа конференција во Одеса, каде што шефовите на украинската, молдавската и словачката полиција разговараа за начините за спречување на нападите на антициганисти. Италија особено забележа интензивна концентрација на злосторства против омраза против Ромите во текот на последните неколку месеци, во голема мера извршени од коалиција на неофашистички банди и лути локални жители во римските предградија.


Link: https://www.independent.co.uk/voices/roma-antiziganist-romani-discrimination-italy-matteo-salvini-ukraine-a9024196.html?amp=1

Италијанскиот премиер сака да ги депортира Ромите, европратеникот Ромео Франц го нарекува своето однесување расизам и срам на Европа

Дојче Веле известува дека италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салдини, ултрадеснично популист, оваа недела ги задолжи регионалните власти да изработат карти за она што тој го нарекува "нелегални населби" населени со ромски народ низ целата земја. Податоците треба да послужат како основа за спроведување на претходно најавениот "попис" на Ромите.

Тогаш, "пописот" требаше да создаде основен материјал за процесот на депортирање на сите Роми кои не се по потекло од Италија. Германскиот европратеник Ромео Франц, кој е самиот од ромско потекло, остро се спротивстави на актуелните политики на Салвини вчера како расистички.

"Го повикувам Европскиот парламент да се изрази во многу посилни термини против антигипсизмот и да преземе акција против антигипсистите, вклучувајќи го и Салвини. Неговата политика е напад врз европските вредности, тоа е срам за Европа, тоа е расизам", кажа пратеник.

Берлин: Оштетен Споменикот на убиени Синти и Роми

Непознати луѓе во Берлин го оштетија споменикот на Синти и Ромите во Европа, убиени од националниот социјализам.

Голем "А" беше врежан во стаклен панел на споменикот на Симсонвег во Големиот Тиргартен, соопшти вчера портпарол на полицијата. Штетата беше откриена во вторникот вечерта од страна на полицајците. Одговорната за политички мотивираната криминална полициска државна безбедност на Државниот завод за кривична истрага ја презеде истрагата.

Споменикот во Тиргартен беше инаугуриран во есента 2012 година. Дизајнот е израелскиот уметник Дани Караван. Се состои од тркалезна бунарска површина со камен кој може да се повлече, на кој секојдневно се поставува свежо цвеќе.

Link: https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/berlin-ns-denkmal-fuer-ermordete-sinti-und-roma-beschaedigt-16277370.html

Меѓународниот сојуз на сеќавање на холокаустот

Меѓународната асоцијација за сеќавање на холокаустот ги обединува владите и експертите за зајакнување, унапредување и промовирање на образованието, истражувањето и сеќавањето на Холокаустот и да ги почитува обврските кон Стокхолмската декларација од 29 јануари 2000 година.

IHRA (порано Работната група за меѓународна соработка за едукација за холокаустот, сеќавање и истражување, или ИТФ) беше започната во 1998 година од страна на поранешниот шведски премиер Геран Персон. Денес, членството на IHRA се состои од 33 земји-членки, од кои секоја признава дека меѓународната политичка координација е императив за зајакнување на моралната посветеност на општествата и за борба против растечката негирање на Холокаустот и антисемитизмот.

Мрежата на доверливи експерти на IHRA го споделува своето знаење за раните предупредувачки знаци на денешниот геноцид и образование за Холокаустот. Ова знаење ги поддржува креаторите на политиката и образовните мултипликатори во нивните напори да развијат ефективни наставни програми и ги информира владините претставници и невладините организации активни во глобалните иницијативи за превенција на геноцид.

Финска беше избрана за полноправна членка на Меѓувладината ИХРА во 2010 година.

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 332 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот