Antigypsyism

Италијанскиот премиер сака да ги депортира Ромите, европратеникот Ромео Франц го нарекува своето однесување расизам и срам на Европа

Дојче Веле известува дека италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салдини, ултрадеснично популист, оваа недела ги задолжи регионалните власти да изработат карти за она што тој го нарекува "нелегални населби" населени со ромски народ низ целата земја. Податоците треба да послужат како основа за спроведување на претходно најавениот "попис" на Ромите.

Тогаш, "пописот" требаше да создаде основен материјал за процесот на депортирање на сите Роми кои не се по потекло од Италија. Германскиот европратеник Ромео Франц, кој е самиот од ромско потекло, остро се спротивстави на актуелните политики на Салвини вчера како расистички.

"Го повикувам Европскиот парламент да се изрази во многу посилни термини против антигипсизмот и да преземе акција против антигипсистите, вклучувајќи го и Салвини. Неговата политика е напад врз европските вредности, тоа е срам за Европа, тоа е расизам", кажа пратеник.

Берлин: Оштетен Споменикот на убиени Синти и Роми

Непознати луѓе во Берлин го оштетија споменикот на Синти и Ромите во Европа, убиени од националниот социјализам.

Голем "А" беше врежан во стаклен панел на споменикот на Симсонвег во Големиот Тиргартен, соопшти вчера портпарол на полицијата. Штетата беше откриена во вторникот вечерта од страна на полицајците. Одговорната за политички мотивираната криминална полициска државна безбедност на Државниот завод за кривична истрага ја презеде истрагата.

Споменикот во Тиргартен беше инаугуриран во есента 2012 година. Дизајнот е израелскиот уметник Дани Караван. Се состои од тркалезна бунарска површина со камен кој може да се повлече, на кој секојдневно се поставува свежо цвеќе.

Link: https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/berlin-ns-denkmal-fuer-ermordete-sinti-und-roma-beschaedigt-16277370.html

Меѓународниот сојуз на сеќавање на холокаустот

Меѓународната асоцијација за сеќавање на холокаустот ги обединува владите и експертите за зајакнување, унапредување и промовирање на образованието, истражувањето и сеќавањето на Холокаустот и да ги почитува обврските кон Стокхолмската декларација од 29 јануари 2000 година.

IHRA (порано Работната група за меѓународна соработка за едукација за холокаустот, сеќавање и истражување, или ИТФ) беше започната во 1998 година од страна на поранешниот шведски премиер Геран Персон. Денес, членството на IHRA се состои од 33 земји-членки, од кои секоја признава дека меѓународната политичка координација е императив за зајакнување на моралната посветеност на општествата и за борба против растечката негирање на Холокаустот и антисемитизмот.

Мрежата на доверливи експерти на IHRA го споделува своето знаење за раните предупредувачки знаци на денешниот геноцид и образование за Холокаустот. Ова знаење ги поддржува креаторите на политиката и образовните мултипликатори во нивните напори да развијат ефективни наставни програми и ги информира владините претставници и невладините организации активни во глобалните иницијативи за превенција на геноцид.

Финска беше избрана за полноправна членка на Меѓувладината ИХРА во 2010 година.

Геноцид на Ромите во Третиот Рајх

Во времето на објавувањето на првите мерки против Ромите и Синтите во нацистичка Германија, антициганизмот, исто како и антисемитизмот, долго време постоел и во Третиот рајх и во многу други европски земји.
Во различни работи на геноцидот на Ромите, по раскажувањето на холокаустот, авторите често започне само од овој термин, да се објасни мотивирање на најновите, повеќето застрашувачки чин остварува од страна на нацистите.

Клучното за Ромите беше токму истата во 1936 година, кога беше воспоставен Институтот за истражување чиста расна нација. Во јули 1936 година, во предвечерието на Олимписките игри, започна ловот за Ромите во Берлин. Околу 600 од нив беа исфрлени од нивните куќи и протерани на периферијата, а потоа собрани во кампот во Маркан.
Во исто време, околу 500 Роми од Баварија беа испратени во Дахау за преквалификација и "можна стерилизација".

Од истражувањето доктор Ритер и неговиот помошник Ева Џастин, спроведена во логорот во Маркан и на други места каде беа одредени за Ромите, Химлер со најважните заклучоци, го објави клучниот декрет - расистички концепт на идната политика кон Ромите. Така, на 8 декември 1938 година, издал циркуларно писмо за борбата против "Циганските опасности". "Мишлинг" или "валканите" Роми, кои, според Ритер, беа над 90 проценти од целокупната ромска популација во Германија, беа во центарот на вниманието. Со регистрирање на сите Роми , на Германците им е забрането да се венчаат со нив, и се предлага посебен закон за Ромите, со кој ќе се регулира нивната позиција во германската средина. За првпат се појави изразот "конечно решение за Циганското прашање".

Link: http://www.starosajmiste.info/userfiles/files/download/Stradanje_Roma_u_Srbiji_za_vreme_Holokausta.pdf

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 169 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот