Antigypsyism

Во центарот на Краљево уличен свирач, нападна дете

По нападот во Лесковац, продолжува бранот на напад врз Роми.
Всушност на 19 мај оваа година во центарот на Краљево , уличниот свирач Данило Анѓелковиќ физички го нападна на осумгодишното ромско дете Е.Г.. Тој го нападнало детето според неговото искажување му сметал за време на неговиот уличен настап во центарот на градот.

Ромската организација „Барвалипе„ веќе следниот ден го посети семејството на детето за да ги разбере деталите во врска со овој инцидент.

Тие овој чин најостро го осудуваат поради тоа што станува збор за насилство врз деца. Инаку насилникот своите постапки преку ФБ ги оправдал со тоа дека малолетникот му пречел за време на неговото музицирање и им замерува на граѓаните на Србија што не застанале позади за него овој оправдан акт.

Дали воопшто има место за вакво оправдување за овој вид на физички напад врз деца. Организацијата смета дека државата Србија и надлежните иснтитуции на адекватен начин ќе реагираат, кој е уште еден во низта последни инциденти на напад врз Роми во Србија.

Link: https://www.facebook.com/ivanaikona/videos/10214970950208362/UzpfSTEwMDAwMTY0NjY1OTQ3NDoyMTA2NDAxMDAyODE4OTU1/

 

Брчко, БиХ: Уште еден пожар во ромската населба Прутача во Брчко, причините засега се непознати

Од полицијата на Брчко велат дека пожарот избувнал на 18 мај и дека пожарникарите излегле на терен и го локализирале навреме.

Засега според службените информациине се знае причината за овој пожар. Според информациите пожарот се случил во зградата број 28 во оваа населба.

За среќа во оваа огнена стихија нема повредени ниту жртви. Според нив има само материјална штета.

Инаку пријавата до полицијата стигна во утринските часови околи 10:40 кога истовремено беа упатени и неколку противпожарни возила на терен за негово локализирање.

Пожарот беше угасен и ставен под контрола и сега полицијата врши увид на самиот терен за да се утврдат причините за овој пожар , рече Халид Екмиќ . шеф на Оперативниот комуникациски центар на дисктриктот Брчко во Босна и Херцеговина.

Слушнете го гласот на Заедницата на Патувачите во креативниот одговор на евикцијата од 2011 година од Дајл Фарм

На 19 октомври 2011 година, осумдесет семејства од заедницата на Патувачи ја изгубија својата 10 годишна правна битка за своите домови.

Дејл Фарм: Иселување, го истражува овој важен настан од перспектива на уметници од различни заедници.

Уметниците од заедницата на Патувачи и на други места ќе презентираат креативни одговори на иселување, со цел да се прошири дискусијата за Фарм Деле и да се признае дека не сите ги поддржаа или се согласија со иселување од страна на локалните власти, кои владата на Обединетото Кралство ги поддржа и делумно ги финансираше.

Наспроти позадината на негативната медиумска покриеност и нападите на социјалните медиуми во заедниците на патници, овој настан, исто така, има за цел да биде терапевтски за членовите на артистите на патниците и членовите на заедницата кои се засегнати со загубата на своите домови.

Визуелната уметност, перформансот, музиката и видео, публиката ќе има можност да го видат уникатниот архивски патнички материјал од архивата на Гратан Пуксон заедно со артефактите од Дејл Фарм, отстранети за време на иселување.

Link: https://www.tate.org.uk/whats-on/tate-modern/tate-exchange/workshop/dale-farm-eviction

Дали во Италија се буди времето за прогон врз Ромите?

Деновиве како посебна информација до Веб Порталот Рома Тајмс од позната ромска активистка за Правата на Ромите и Елизабета Вивалди пристигна информација за случувања во Италија, поточно во близина на градот Наполи каде италианските медиуми како да сакаат да замижат.

Во својата информација лично Вивалди на нашиот новинар (н.з Рамуш Муарем) му напиша дека чувствува потреба за овој настан да се сподели и да дознае јавноста.
Всушност таа напоменува дека Комитетот на Ромите од Италија длабоко го осудува настанот од 10 Мај годинава кога од кампот во општината Џулиано -

Наполи каде има над 800 луѓе, бклучувајки над 300 деца кои го сочинуваат најповеќе луѓе од еџ Југославија во раните утрински часови со полициско засилување започна расчистување и уривање на овој камп, без некое претјодно предупредување или пак алтернативно сместување.

Според нејзе овој камп на тоа место функционира над 30 години. Тие во целиот овој период биле вуквално пуштени сами на себе и покрај претходните ветувања од општината Џулијано дека овој простор ќе биде урабнистички решен.

И покрај ветената помош од 900.000 евра општината никогаш не превзела конкретни чекори, туку напротив секогаш правеше пресијам, рации и малтретирање на овој камп. Истото се повтори и утрото на 10 мај кога пристигнаа над 50-тина полицајци во акцијата за расчистување на овој простор.

Сега Комитетот на Ромите реагира врз база на тоа што условите и постапувањата биле сосема не хумани без нудење на некоја алтернатива за нивно сместување.

Што ќе биде понатаму со овие луѓе засега нема никакво објаснување или решение.
И покрај барањето на Комитетот на средба со градоначалникот на Џулијано нема никакви наговестувања за одржување на тој состанок.

Затоа се поставува и следното прашање: „ Дали во Италија се буди времето за прогон врз Ромите?„

 

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот