Antigypsyism

Google доделува 625.000 евра за борба против говор на омраза кон Ромите

Проектот на оваа организација се состои од низа активности наменети за подбро препознавање , надзор, извештаи и сузбивање на говорт на омраза на интернет против ромската заедница , а кампањата на социјалните мрежи ќе споделува позитивни стории за Ромите.

 

Двете организации со седиште во Белгија, ERGO Network и Mobile School,добија од  Google преку милион евра за борба против ширење на говор на омраза на интернет.

 

Проектот на Конгресот за сигурност на интернет во Брисел ја престави директорот на Google за Европа, Мат Бритин.

 

Како што напомена, Google има важна улога во одговорноста да држи штетна и илегална содржина понастрана од своите платформи , но сепак компанијата не може тоа сама да го постигне.

 

Минатата година компанијата распиша повик до организациите кој се активни во полето на борба против омразата,  екстремизмот, како и сгурност на децата на интернет. Како што напомена Бритин се пријавија повеќе од 800 организации . По пат на својата филантропска филијала  Google.org, компанијата успеа да присобере 10 милиони евра за подршка на 29 одбрани фирми од 14 држави, информираа белгиските медиуми.

 

Во Белгија организацијата ERGO Network доби 625.000 евра за борба против омразата насочена кон Ромите во различни држави.

 

40 млади од ромската заедница ќе се обучуваат во подигање на свеста , а ќе се вложат и напори за подбра контрола на проблемот.

ERGO Network тежнее кон решавање на проблемот на говорот на омраза насочен кон Ромите  во неколку европски држави.

 

Проектот на оваа организација се состои  од низа активности наменети за подбро препознавање , надзор, информирање и елиминирање ма говорот на омраза на интернет против Ромите и ромската заедница , а кампањата на социјалните мрежи исто така ќе споделува позитивни приказни за Ромите.

 

Непрофитната мобилна школа  (Mobile School) исто доби 490.000 евра за развој на дигиталната алатка под името „Streetsmart“. Оваа организација се обидува да ги спречи малдите ширум светот да влегуваат во групи на екстремисти со тоа што ќе постават образовен програм на улиците.

 

Link: http://www.portal-udar.net/google-daje-625-hiljada-eura-za-borbu-protiv-govora-mrznje-prema-romima/

Колоризирани фотографии го покажуваат вистинскиот хорор на Холокаустот

- Никогаш нема да ги заборавам лицата на децата чии тела се претвораа во кругови од чад под тивкото сино небо - Ели Визел, писател, професор, политички активист и нобеловец кој го преживеал холокаустот.

Оваа недела светот одбележува 75 години од ослободувањето на Аушвиц. И за да ја одбележи оваа годишнина, креативниот уметник Том Маршал реши да колоризира фотографии направени во текот на првите неколку месеци од 1945 година.

- Ова беше најгрозоморниот проект на кој некогаш сум работел. Обично уживам во колоризирањето на фотографиите бидејќи процесот постепено ги оживува предметите, што е задоволувачко искуство. Сепак, овој проект ми беше вознемирувачки бидејќи фотографиите се шокантни - наведува Том.

Тој додава дека морал да си дава време за да прави нешто друго и да се обиде да се исклучи додека работел на овие фотографии затоа што го разбеснувале. Но, чувствувал дека е важно да се направат за да се потсетат луѓето, а особено помладите генерации, дека ова се случило и дека не е толку далечна историја.

- Процесот на колоризирање, исто така, беше различен бидејќи овие луѓе биле поблиску до смртта додека дошло времето за нивното ослободување, па сликањето на тонови на кожа беше многу поразлично. Во боја, можете да ги видите коските и бледата кожа без крв и дури и младите мажи изгледаат постаро со седа коса и темни кругови околу очите - вели британскиот колоризирач на фотографии.

 

Link: https://www.boredpanda.com/history-holocaust-horrors-colourised-tom-marshall/?utm_source=bp_art&utm_medium=social&utm_campaign=BPFacebook

На денешен ден во 1944 година, 800 деца Роми беа ллликвидирани со гас во Аушвиц

За време на холокаустот, не беа само Евреите кои настрадаа пред нацистите, иако тие го носеа товарот на расизмот и истребувањето од страна на Германците и нивните сојузници за време на Втората светска војна. И Римите беа прогонувани и за време на владеењето на Хитлер и неговите крвници.

 

Нацистите во нивниот логор на смртта во Аушвиц собраа 800 деца, меѓу кои и над 100 момчиња на возраст од 9-14 години на овој ден. Како се дозволи ова некогаш да се случи?

 

Ромите ги мразеа нацистите, дефиницијата за она што претставуваше Ром за нацистите беше често исто како и она што претставуваше Евреин во расистичките списи на Третиот рајх. Уште во 1937 година, групата на Роми започнуваа да се прогонуваат во Германија.

 

Германците не направија малку за да ги прикријат своите убиствени планови. Во 1937 година, д-р Роберт Ритер, расист со медицинска диплома даде презентација во Париз за тоа што ќе биде расна дефиниција на Ромите, бидејќи Рајх ги сметаше Ромите за „социјални“. Во декември 1937 година, Хајнрих Химлер издаде указ со кој се дадоа основа да се апсат луѓе, не за сторени кривични дела, туку за „асоцијални“.

 

Link: https://sofrep.com/specialoperations/day-1944-800-gypsy-children-gassed-auschwitz/?fbclid=IwAR3lDMaVaobkpr8kiutjilGYM21xX-vgpBXQgp6MS6dJSD8SQjjYtLYlGro

Врвни фудбалери ќе го одбележат Денот на спомен на холокаустот со видео порака за расизмот

Видео на кое се прикажани Хари Кејн и Стеф Хотон, што ќе се прикажат на натпреварите за ФА Купот овој викенд.

 

Водечките фудбалери и менаџери учествуваа во видеото што ќе биде прикажано на натпреварите од четвртото коло во ФА Купот во Англија овој викенд, во кое ги повикуваат луѓето да застанат против омраза и дискриминација.

 

Двоминутното видео, со кој се одбележува Денот на споменот на холокаустот на 27 јануари, се појавува Хари Кејн, капитенот на фудбалската репрезентација  на Англија, Стеф Хоутон, капитен на женската репрезентација на Англија, Френк Лампард, менаџер на Челси, Јирген Клоп, менаџер на Ливерпул и натпревар на Денот презентерот Гери Линекер заедно со уште дваесетина други.

 

Клетките на нивните лица се исечени со слики од холокаустот, бидејќи тие даваат бескомпромисна порака упатена до навивачите на фудбалот и другите кои не успеваат да го искоренат расизмот и дискриминацијата.

 

Link: https://www.theguardian.com/world/2020/jan/24/top-footballers-to-mark-holocaust-memorial-day-with-anti-racism-video-kane-houghton-klopp-lampard-lineker?CMP=share_btn_fb&fbclid=IwAR1CH5Tu4nDhFfMTs6oLPkhP2KOpg_7g_aajgssifvRi6an5XGnakhQm5R0

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 226 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот