Antigypsyism

Ромскиот холокауст: За време на зголемената омраза, да ги запаметиме„заборавени“ жртви

Новата изложба во Лондон вклучува вознемирувачки нацистички директиви и сведочења од прогонетите малцински на Роми и Синти.

Маргарет Краус беше само тинејџерка во 1943 година кога беше депортирана од нејзиниот дом од Чехословачка во Аушвиц.

Додека беше затворена во концентрациониот логор, таа претрпе екстремно малтретирање и беше подложена на медицински експерименти.

Таа го преживеа холокаустот. Нејзините родители не.

Тие беа меѓу 250.000 до 500.000 Роми и Синти - меѓу 25 и 50% од целокупното малцинство во Европа во тоа време - убиени од нацистите и нивните соработници за време на втората светска војна.

Приказната на Краус е претставена во новата изложба во лондонската библиотека Винер Холокауст.

Link: https://www.aljazeera.com/indepth/features/roma-holocaust-rising-hate-forgotten-victims-remembered-191029173851099.html?fbclid=IwAR1qe298n4cuHORAJS6G2Goe-o8AnjQrS63HuuXR7VoEZrYLPTJ7q2ZR6no

Изложба „Ромка„ од Јакс Леонард

Фотографот Јакс Леонард (Quesак Leonard) е роден во Париз 1909 а починал во Л'Ескала 1994

Овој пишан и фотографски документарен документ за неговиот живот и за своето време низ погледот на жената Ромка, ќе го пробие срцето на посетителот, предизвикувајќи универзум на хипер-реалистична убавина, која понекогаш ве потопува во невиност и друга најсуровата и немилосрдна драма.

Овој објективен алхемичар има дарба да го смести гледачот самиот на сцена, да биде дел од една целина и да живее секоја слика низ очите.

Тој се ожени со Росарио Амаја, неговата муза и неговата кралица, мајка на неговите деца. Таа е каталонска Ромка а тој син на богато француско семејство.

Оваа приказна за нивната љубов и да покаже дека некој „поинаков„ во дадениов случај Ромка е иста крв тече низ вените.

Таа во неговите очи е неговата Кралица.

Link:

 

 

 

 

 

Австрија: На денешен ден во 1944 година 800 деца Роми беа ликвидирани во гасни комори во Аушвиц

За време на холокаустот, не беа само Евреите кои настрадаа на рацете пред нацистите, иако тие го носеа товарот на расизмот и истребувањето од страна на Германците и нивните сојузници за време на Втората светска војна. И Ромите беа прогонувани и за време на владеењето на Хитлер и неговите соработници.

Нацистите во нивниот логор на смртта во Аушвиц собраа 800 деца меѓу кои и над 100 момчиња на возраст од 9-14 години на овој ден. Како се дозволи ова некогаш да се случи?

Ромите ги мразеа нацистите, дефиницијата за она што претставуваше Ром за нацистите беше често исто како и она што претставуваше Евреин во расистичките списи на Третиот рајх. Уште во 1937 година, групата на Роми беа цел во Германија.

Германците не направија ни малку за да ги прикријат своите убиствени планови.
Во 1937 година, д-р Роберт Ритер, расист со медицинска диплома даде презентација во Париз за тоа што ќе биде расна дефиниција на Ромите бидејќи Рајх ги сметаше Ромите за „асоцијални“.

Во декември 1937 година, Хајнрих Химлер издаде указ со кој се дадоа основа да се апсат луѓе, не за сторени кривични дела, туку дека се „асоцијални“.

Link: https://sofrep.com/specialoperations/day-1944-800-gypsy-children-gassed-auschwitz/?&utm_source=facebook&utm_medium=social-media&utm_campaign=addtoany&fbclid=IwAR0X_wTnkyRXtFB0p0F4sOHIEv10FTcWYvy4dtlJGkP5WWOzrWP4_jaXWao

Логор Аушвиц - (Auschwitz)

Логорот Аушвиц - Биркенау - Auschwitz -Birkenau  беше најголем нацистички конц логор за масовно уништување на луѓето.

Се наоѓаше на југот на Полска . 50 км западно од Краков и 286 км од Варшава.

Името го добил по градчето во близиба Освета (на германски Auschwitz).

По германската окупација на Полска во септември 1939.година , Освета  се припои на Германија и името беше променето во Аушвиц

Во конц логорот Аушвиц депортирани беа 1,3 милиони луѓе од разни делови на Европа.

Поголемиот број на жртви беа убиени штом стигаа во логорите во комората за гас на Аушвиц II користејки го циклонот на B гас.

Останатите умреа од систематска глад, принудна работа, стрелање и медицински експерименти. Меѓу настраданите имаше и 19.000 Роми кои беа убиени во јули 1944 година.

Заповедникот на логорот  Рудолф Хес на судењето во Нинберг кажа дека во Аушвиц погубени биле до 2,5 милиони луѓе.

UNESCO  овој камп во 1979 година го прогласил за светско културно наследство  под името “Auschwitz-Birkenau –  германски нацистички конц логор на смртта„

Инаку логорот е ослободен од страна на 322 дивизија на Црвената армије на 27 јануари 1945, Во логорот беа пронајдени  348.820 машки одела и  836.255 женски кои им припаѓаа на жртвите,

Денот на ослободување на Аушвиц 27 јануари е воедно прогласен и како „Меѓународен ден на сеќавањето на жртвите на Холокаустот„

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

Momentalno Online

Имаме присутни 244 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

Golden Wheel - Entry Application Form

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот