Култура

Живееме во свет каде што погребите се поважни од покојникот, а свадбите се побитни од љубовта

„Живееме во свет каде што погребите се поважни од покојникот, каде што свадбите се поважни од љубовта, а изгледот е побитен од паметот. Ние живееме во општество каде што се цени амбалажата, а се презира содржината“.

Зависни сме од купување. Нè храни материјализмот, таа желба да се има, да се купува, да се трупа. Понов модел, побрзо, поскапо.

Погребите се поважни од покојникот. Во очаен обид да оставиме добра слика пред останатите, ќе си ги запреме и солзите, ќе си ги задушиме и емоциите. Побитно е каков ручек ќе се послужи, какво цвеќе ќе се постави.

Достоинственото збогување со покојниот стана мисловна именка и нешто толку тажно како погребот се претвори во арена за натпревар и покажување.

Да не зборуваме за свадбите. Сè е поважно од разбирање, довербата и компромисот. Нив ги заменија скапите фризури, шминката, китенките, свадбената торта, предјадењето и машничките на поканите. Небаре тие се неопходни за добар и успешен брак.

Свадбата како настан е поважна од љубовта. Љубов може и да нема – свадба мора да има!

И конечно, ќе се погледнеме меѓу себе, како одамна заборавени стари пријатели, ќе си ги исклучиме телефоните и ќе започнеме да се однесуваме како луѓе, а не како роботи.

Тргна првата клапа од документарецот „Небо, Точак, Зомја„. Прва дестинација е Русија

Како што беше најавено СП БТР Продукција започна со снимање на својот најнов документарец за потеклото, историјата, традицијата, културата и идентитетот на Ромската нација „ Небо, Точак Земја„.

Првата клапа и дестинацијае Русија. На тој далечен пат замина екипата на СП БТР Продукција за Москва, Тимот од Скопје е составен со Зоран Димов – продуцент, Ерхан Демир, како снимател о Бајрам Северџан како актер – наратор, а во Москва ќе бидат придружени од Надежда Деметер , познавач на ромската историја, потоа Анатолиј Бутаков соработникот од Русија и уште повече истакнати руски Роми.

Таму е планирано освен интервјуа и раговори да биде снимен и ромскиот фестивал кој се одржува во москва и повече населени ромски населби и руски Роми.

Таму снимањето ќе се одвива се до крајот на октомври, за потоа веднаш се продолжи за Србија и разговор со истакнати Ромски историчари меѓу кои и д-р Рајко Ѓуриќ , м-р Трајко Петровски, лингвистот Љуан Кока, новинарот Драгољуб Ацковиќ и др.

На почетокот на ноември веднаш ќе се замине са Романија.

Познати Роми – Пабло Пикасо

Еден од најпознатите сликари, вајари, цртачи и графичари на 20-от век, основач на кубизмот, шпанецот Пабло Пикасо бил Ром.

Во својата кариера создал повеќе од 6.000 слики, скулптури и цртежи кои вредат милиони, се женел два пати и имал многу љубовници.

Имал четири деца, а последната ќерка Палома ја добил кога имал 68 години

Инаку Пабло Пикасо, формално Пабло Руис Пикасо е роден во Малага, 25 октомври 1881.

Посебно место во неговиот уметнички опус заземаат композициите „Госпоѓиците од Авињон“, „Герника“ и големата ѕидна слика во палатата на УНЕСКО во Париз.

Пикасо умрел во својата вила, во малото место Мужен, на француската ривиера на 8 април 1973.

Кармен Чаплин во режија - Чарли Чаплин, човек на светот “

Режисер-продуцент-актерка Кармен Чаплин е поставена да ја режира театарската документарна претстава „Чарли Чаплин, човек на светот“, која ќе додаде едвај истражено нов аспект еден од најиконите во кино ликовите во народна свест, со ромски корени на Чаплин и наследство.

Забележувајќи го првиот пат кога семејството Чаплин е вклучено на длабоко креативно и индустриско ниво во филм за Чарли Чаплин, внуката Кармен Чаплин исто така е ко-сценарист на документарниот филм со Амаја Ремирез, коавтор на „Друг ден на животот“, добитник на филмска награда за најдобар филм на Аними.

Опишано во изјавата на неговите продуценти како документарен филм кој „радикално го преинтепретира оверот на Чаплин од ромска перспектива и го испитува прогонот на Ромите преку неговите видувања“, „Чарли Чаплин, човек на светот“ е во продукција на мадридскиот нов бран Стани Копет, Долорес Чаплин и Ашим Бала, Ремирез во филмот „Канаки Филмс“ на Сан Себастијан, водечки продуцент на „Уште еден ден на живот “, и Нано Ариета и Силвија Мартинез во Мадрид во Атлантик Пикчрс.

Link: https://variety.com/2019/film/global/carmen-chaplin-direct-charlie-chaplin-a-man-of-the-world-1203344589/?fbclid=IwAR3r3fzKvZ85oyiLOWrTZH3An5nW6QlPL8SgLDwagTiCI57j3IxJvETg10w

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 456 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот