Култура

Европски ромски театар - Концептот на Европскиот ромски театар

Неџо Осман, роден во Македонија, во тоа време првиот професионален ромски актер на Југославија, подоцна долгогодишен член на ромскиот театар „Пралипе“ со седиште во НРВ и ко-основач на театарот Келн ТКО во 1996 година, кој го промовира првиот европски Ром Театар во 2008 година.

Концептот предвидува континуирана соработка со обучени ромски актери од Унгарија, Романија, Македонија, Србија .
Расфрлените театарски уметници сакаат да работат во своите земји и преку границите за професионализација на ромската култура.

Во последниве години, Неџо Осман редовно беше вклучен во работа со проекти со млади Роми во Келн, како и во спроведување на интензивно меѓународно вмрежување. Сега тој сака да го собере стекнатото искуство и моќ и да основа европски ансамбл со професионални ромски актери. Театарските проекти се од една страна - така. лингвистички - останете добро поврзани со соодветните земји на потекло, но тематски и уметнички посочете ги над националните граници.

Актерите делуваат како „културни амбасадори“ и им даваат на Ромите во земјите кои соработуваат јавна платформа. Континуитетот и промената одат рака под рака и служат како долгорочно патување за уметнички истражувања, чија цел е да се промовираат и интегрираат надарените Роми од областа на театарот, танцот, литературата и музиката.

Онаму каде што некогаш европските Роми беа подложени на различни национални политики и претставуваа повеќе или помалку маргинализирана етничка група, денес, во Европа која растат заедно, тие можат да одржат заеднички и многугласен концерт. За таа цел, Европскиот ромски театар сака да даде активен придонес.

Во чешкиот филм „Шарената птица“ во главна улога е ромски детски актер

Минатиот вторник пред скоро 2.000 гледачи беше одржана чешката премиера на „Шарената птица“, новиот филм на Вачлав Мархол, во најголемата сала на Конгресниот центар во Прага. Филмот беше премиерно прикажан на 12 септември во Чешка.

Режисерот, кој го ја отвори премиерата во Прага, планира турнеја низ кината низ целата земја. Централниот лик на филмот е ромското дете, Петр Котлар.
Филмот исто така чека проекција на повеќе фестивали во странство.

„Шарената птица не е воен филм и не е ниту филм за холокаустот“, се цитираат официјалните материјали за печатот на Мархол.

Првично, главната улога требаше да ја игра братот на Петр, Михал Котлар. Сепак, кога режисерот успеал да ги собере потребните средства за реализација на филмот, Михал веќе беше премногу стар за таа улога.

Петр имаше осум години кога започна снимањето и неговото семејство имаше и понекогаш потешкотии за време на снимањето. Милан Котлар, дедото на Петр и сопственик на ресторанот „Ромска соба“ во Крумлов, за чешката новинска агенција изјави дека Петр често му беше тешко да се буди наутро за снимање, , затоа што снимањата беа и до полноќ , и во еден момент сакаше да се откаже од самата улога и снимање на целиот филм.

Youtube:

Хелиос Гомез - славниот ромски уметник

Хелиос Гомез е шпански графички уметник со ромско потекло, роден во 1905 година во Севилја. Се школувал во уметничкото и занаетчиското училиште како сликар и декоратор на керамика. Неговите први дела се објавени во анархистичкото списание „Пигинас Либрес“ и тој има илустрирано книги од разни шпански автори.

Во 1925 година ја одржа својата прва изложба во Севилја, а една година подоцна во Мадрид и Барселона. Убеден во итноста на политичката промена, тој се придружи на анархистичките групи и избра уметнички израз во согласност со своите политички принципи.

Во делата на Гомез се чувствува силното влијание на експресионизмот, особено на политичките ориентирани експресионистички дела. Исто така е присутно и наследството на Кубизмот и пост-импресионистичката геометрија. Делата како „Евакуација“ се однесуваат на стилските елементи од шпанската уметничка традиција, како што се делата на Франциско Гоја и колоризмот во стилот на Ел Греко.

Гомез одигра голема улога во Шпанската граѓанска војна, вооружен конфликт што се водеше од 1936 до 1939 година меѓу различни левичарски групи кои бранеа демократски избрана влада и десничарски, националистички и фашистички востаници предводени од Франциско Франко.

Левата страна се бореше претежно од незадоволната работничка класа, радикализирана од економската криза и на националистичките земјопоседници од војската. Гомез беше назначен за комесар за политички синдикат за време на војната и исплови на експедицијата во Бајо за да ги ослободи Ибица и Мајорка и се приклучи на фронтовите во Арагон, Мадрид и Андалузија.

Тој исто така бил задолжен за култура и дизајнирал книги, весници и организирал изложби. Гомез верувал дека Шпанската граѓанска војна е дел од борбата против поширокиот проблем што се заканувал на судбината на Ромите насекаде.

Тој исто така беше иницијатор на ромското движење и во едно свое интервју истакна: „... од оваа војна, која ќе произведе многу добри работи, мора да дојде ослободувањето на Ромите.“ По војната, тој мораше да побегне во Париз, а при неговото враќање од Франција, 1945 година Тој беше уапсен и почина во Барселона во 1956 година, две години по напуштањето на затворот.

Во 1950 година, на барање на затворскиот капелан во кој Гомез ја издржувал својата казна, уметникот се согласил на ѕидовите на ќелиите да наслика мурали посветени на Дева Марија, заштитникот на затворениците. Бидејќи бројките на фреските имаат одлики на Ромите, делото е познато како Капила Гитана (Ромска капела).

Синот на уметникот последен пат ги фотографирал фреските во 1985 година, а во 1998 г. се сликани. Овој чин беше директно кршење на законот за интелектуална сопственост. Сепак, барањата за обновување на работата никогаш не беа прифатени.

Театарот Горки Берлин - Ромска Армија

Во време кога Европа е во опасност да премине во неофашизам, група актери повикуваат на ромска армија заради самоодбрана.

Сила за брза интервенција за борба против структурната дискриминација, расизмот и антиронското расположение, но и како еманципација од интернализирана улога на жртвите.

Актерите се Роми, Ромки и Ромски патници од Австрија, Србија, Германија, Косово, Романија, Англија и Шведска. Исто така учествуваат и израелско-германско-турско-берлински не Роми - Гаџе - тоа значи дека Ромската армија е наднационална, разновидна, феминистичка, и сл.

Иницирани од сестрите Симонида и Сандра Селимовиќ, тие влегуваат на сцената на Горки во колективен чин на самомоќување на уметничко дејствување со израелскиот режисер Јаел Рона: преку заеднички истражувачки процес, личните искуства, историските загадувања и современите инциденти се истражени и навикнати на развијат претстава.

Заедно со визуелните уметници Делаин и Дамјан Ле Бас од Англија, тие скицираат визија за Безбеден европски дом во Ромска Европа, како што го нарекуваат Ле Бас.

 

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 416 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот