Култура

Организаторот на протестот на Ромите на 8 јули во Брисел демантиран од новиот ромски европратеник кој вели- "Никогаш не сум разговарал со него"

Штефан Понго, возач на камион кој го посветува своето слободно време на граѓански активизам и во моментов воспоставува организација наречена Чехословачка ромска унија, беше гостин на програмата "Интервју" на РМЕА ТВ, модерирана од Патрик Банга. Чехословачкиот ромски сојуз е наменет да биде активен и во Чешка и Словачка.

Повелбата на Ромскиот народ, која го издаде здружението, го привлекува вниманието на потребата од повеќе ромски застапеност на јавни функции. Интервјуто со Банга, беше првпат емитувано на 28-ми јуни.

На 29 јуни, пристигнатиот европратеник Петер Полак, кој е член на ромската заедница од Словачка, контактира со серверот за вести Romea.cz и со ТВ-уредот РОМЕА да одговорат на наводите на Понго дека двајцата зборувале по телефон и се подготвувале да направат емисија во живо заедно. Полак вели дека тврдењето не е точно.

"Никогаш не сум разговарал со г-дин Понго, ниту по телефон ниту лично. Никогаш не сме планирале никакви емисии во живо. Тој не може ниту да зборува со мојот асистент, бидејќи во моментот немам асистент мандатот како член на Европскиот парламент ќе го превземам на 2 јули 2019 година.

Јас планирам да се сретнам со европратеник Томаш Здечовски. Жал ми е да кажам дека организаторот на овој протест, Штефан Понго, кого не го познавам, ги шири фалсификуваните обвинувања за мојата личност ", рече Полак во изјавата испратена на серверот за вести Romea.cz.

Link: http://www.romea.cz/en/news/world/organizer-of-8-july-protest-by-romani-people-in-brussels-is-corrected-by-incoming-mep-i-apos-ve-never-spoken-with-him

Youtube: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=IZCgYypezbU

Еве неколку интересни имиња за Ромите, со кои самите се именувале

Покрај општо познатаото име Ром/и, самите тие имаат дадено повеќе имиња меѓу себе за да би се разликувале. Повеќето од нив дадени се според занаетите со кои се занимавале во минатото.

Еве неколку од нив во разни држави низ светот: Gurbetçi - Иселеник, Arlije - Yerli - Староседелец - Мештанин.

Занаетчиите за изработка на сребро во Романија се наименувани како Argintari, додека перачите на злато Aurari, а за лимарите во Романија се наименувани како Kostorari.

За изработувачите на производи од бакар, како што се садови, казани и слично во разни држави имаат разни имиња. Меѓу нив се следните: Gabori, Kalderaši, Tamari (Kovaci).

А воедно општо познати имиња на Роми кои се именувани меѓусебе се и - Bajaš, Lovari, Sitari, Ursari, Aškalii, Čivutari, Djambasi, Jeniše,Kale, Manush, Domari, Luli, Kirpač, Lautari, Lingurari и други.

Анџела Хамиди од Албанија е Мисс Интернационална Ромска Убавица 2019

Во прекрасниот летен амбиент на хотелот Континетал во викендот што помина , традиционално по 27 ми пат СП БТР Продукција беше организатор на спектаклот за ромската убавина.
Во убава и летна атммосфера покрај убавината имаше и културно музичка илустрација со познати ромски музички уметници како и специјаната гостинка од Русија Елена Лазаренко кој со своите перформанси ја воодушеви присутната публика.
Во Изборот за Мисс оваа година титулите ги понесоа: Мис Интернационална Ромска Убавица е прогласена Анџела Хамиди од Албанија. Како прва придружниќка беше Антонела Мухаремовиќ од Македонија, втора Индира Хамид исто од Македонија, Мис фотогеничност ја понесе Исмаил Нерѓуза, од нашата држава, Мис шармантна Меланија Тоскиќ од Србија а Мис Декада беше избрана Изабела Селимовќ од Србија.
Како подржувачи на оваа културна манифестација се појавија Пивара Скопје, Тиквеш, Кавадарци, Аптеки Зегин и Агенцијата за промоција и подршка на Туризмот во Р.Северна Македонија.
Водител на програмата беше Даниел Петровски

Romani Design – Форми од ромска традиција изразена на автентичен начин

Препознатливите елементи на традиционалната ромска облека во комбинација со модерен дизајн и текстил се главни обележја на гардеробата и модните додатоци на брендот Romani Design.

Тие своите колекции ги преставија во делови од светот како што е пример , денови на модата   Marie Claire во Париз, на модна ревија во Њу Делхи, во организација на МНР Унгарија, во Индија во палатата на Таџ Махал во Мумбаи - Индија , и на други места.

На тој начин со својот специфилен културен израз , ја промовираа и ромската култура ка дел од разноликоста на културното богаство на Унгарија.

Модното студио Romani Design е основано во 2009 година со желба да се срушат стереотипите кон Ромите и да се запознае публиката со естетските корени на ромската заедница низ модната интерпретација на ромскиот фолклор.

Link: https://phralipen.hr/2019/05/25/romani-design-oblici-romske-tradicije-izrazeni-autentican-nacin/

FaLang translation system by Faboba

Сакам да речам

TV BTR NACIONAL

Momentalno Online

Имаме присутни 517 посетители кои го читаат ROMATIMES.NEWS

o Vakti

 booked.net

Најпопуларни

Golden Wheel - Entry Application Form

Flag Counter

Нашиот бројач брои од 13.01.2019
Брои исти посетители од кои земји го гледаат нашиот портал
Најдоле има вкупно колку е посетен порталот